25. srpna 2015 • 16:56

SOUHRN MS: Juška ve finále MS neuspěl, skončil až jedenáctý

0
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby

Dálkař Radek Juška obsadil na mistrovství světa v Pekingu jedenácté místo. Finále se mu nepovedlo, výkonem 757 cm halový vicemistr Evropy z Prahy výrazně zaostal za skokem z pondělní kvalifikace. Na postup do osmičlenného užšího finále bylo třeba 797 cm, Juška v pondělí v Ptačím hnízdě skočil o centimetr dál.

Za jeho finálový nezdar prý mohla přemotivovanost. "Nervozitu jsem necítil, ale asi jsem fakt moc chtěl. Potom není tak uvolněný rozběh, nedobíhám k prknu a natahuju kroky," řekl Juška. Spoléhal tak trochu i na třetí pokus, který mu vyšel v kvalifikaci. "Bohužel mi fouklo do zad a přešlápl jsem," litoval.

Sezonu měl ale výbornou, stabilně skákal kolem osmi metrů a zaznamenal i osobní rekord 815 cm. Finále na MS znamenalo pro dvaadvacetiletého skokana dobré zkušenosti.

"Myslím, že do budoucna by mi to mělo něco dát," řekl. Kouč Josef Karas mu říkal, ať si to užívá, že je pěkné už dostat se do finále. "Ale člověka to trochu srazí, když už tam je, tak by chtěl předvést nějaký slušný výkon a ne 757...," dodal.

V dálce vládl Rutherford

Soutěž dálkařů vyhrál Brit Greg Rutherford, který se stal mistrem světa poprvé. Olympijský vítěz a evropský šampion triumfoval ve svém letošním maximu 841 cm.

"Úplně mi došla slova. Neuvěřitelný večer. Moje nejlepší vystoupení v životě," radoval se dojatý osmadvacetiletý dálkař. "Adrenalin je úžasná věc. Jsem tu a konečně jsem získal světový titul. Do 'pětice' všeho dobrého. Konečně mám to, po čem jsem toužil," dodal.

Bett dominoval na čtyřstovce

První keňskou medaili v historii na trati 400 metrů překážek vybojoval Nicholas Bett. Do loňské sezony neznámý překážkář triumfoval v nejlepším letošním světovém výkonu 47,79 sekundy a stal se prvním africkým šampionem na této trati od roku 1991, kdy v Tokiu triumfoval Samuel Matete ze Zambie.

"V semifinále jsem pokazil kroky mezi překážkami a dneska jsem všechno napravil," řekl Bett. "Je úžasné být mistrem světa. Zaběhl jsem si osobák a národní rekord a děkuju za to Bohu," dodal půlkař, jenž si na šampionátu o půl vteřiny vylepšil osobní maximum, které si zaběhl před necelým měsícem při národní kvalifikaci ve vysoké nadmořské výšce v Nairobi.

Třiadvacetiletý Bett měl ještě loni osobní rekord nad 49 sekund a jeho nejlepším výsledkem bylo třetí místo na africkém šampionátu. Dnes ale porazil díky skvělému výkonu v cílové rovince Denise Kudrjavceva, který získal v národním rekordu 48,05 na pekingském šampionátu první medaili pro Rusko. Keňa má poprvé světové zlato z trati kratší než 800 metrů.

Rudisha ovládl osmistovku

Africká běžecká velmoc dnes slavila titul také na osmistovce, na níž se na trůn vrátil světový rekordman David Rudisha, který má za sebou dvouletou pauzu zaviněnou zraněním. Soupeře porazil v čase 1:45,84 minuty a navázal na titul z Tegu 2011 a na vítězství na olympijských hrách v Londýně. Před dvěma lety ani loni kvůli zdravotním problémům pořádně nezávodil.

"Bez ohledu na to, že se vracím po vážném zranění, které mě málem donutilo ukončit kariéru, být zpátky a moci dokázat světu, že můžu vyhrát mistrovství světa, pro mne znamená hrozně moc," řekl Rudisha.

"Dneska to bylo víc o taktice, nešlo mi o rychlý čas," uvedl šestadvacetiletý Keňan, jenž se snažil kontrolovat tempo závodu, aby mu zbylo dost sil do závěrečného finiše. "V posledních měsících jsem pracoval na rychlosti a věřil jsem, že když poběžíme pomalejší tempo, dokážu vyhrát," řekl.

Kubánka Caballerová má zlato v disku

Soutěž diskařek vyhrála Kubánka Denia Caballerová, která předvedla hned v první sérii 69,28 metru, což je nejlepší výkon od světového šampionátu v Tokiu v roce 1991.

Druhé místo vybojovala až posledním pokusem obhájkyně titulu a olympijská vítězka Sandra Perkovičová z Chorvatska, která prohrála teprve popáté ze 46 závodů v posledních čtyřech letech.

Patnáctistovka se stala podle očekávání kořistí Etiopanky Genzebe Dibabaové.