4. října 2019 • 20:30

Hejnová bez medaile. Doběhla pátá, Američanka překonala světový rekord

Autor: iSport.cz, ČTK
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Zuzana Hejnová doběhla ve finále závodu na 400 metrů překážek na MS v Kataru pátá a medaili nezískala. Ze zlata se raduje Američanka Muhammadová, která časem 52,16 překonala vlastní světový rekord. Z letošního maxima ubrala čtyři setiny. Keňan Conseslus Kipruto obhájil zlato v běhu na 3000 metrů překážek, vyhrál v nejlepším letošním čase 8:01,35 o pouhou setinu sekundy před Lamechou Girmou z Etiopie. Stadion nejvíc rozjásal domácí hrdina Mutaz Issa Baršim a jeho vítězný návrat do výškařského sektoru, ozdobený nejlepším výkonem roku 237 cm.



Finále překážkářek bylo podle očekávání soubojem americké dvojice. S olympijskou vítězkou dokázala držet krok jen dvacetiletá Sydney McLaughlinová. Ale přesto, že si vylepšila osobní rekord o více než půl sekundy, zůstala v cíli o sedm setin za Muhammadovou.

Dvojnásobná mistryně světa Hejnová vbíhala do cílové rovinky na úrovni třetího místa, ale v závěru měly víc sil Jamajčanka Rushell Claytonová i švýcarská mistryně Evropy Lea Sprungerová. Ke čtvrté medaili z velkých soutěží jí scházelo 49 setin.

Světový rekord Rusky Julije Pečonkinové vydržel šestnáct let, ale Muhammadová ho letos vylepšila už podruhé. V červenci na národním šampionátu v Des Moines zaběhla čas 52,20 a dnes byla ještě o čtyři setiny rychlejší. K olympijskému zlatu a dvěma stříbrům z mistrovství světa tak přidala další nejcennější kov. Pod hodnotu starého rekordu se dostala i druhá McLaughlinová.

Pod hodnotu starého rekordu se dostala i druhá McLaughlinová. "Věděla jsem, že to bude rychlé, ale nemyslela jsem si, že až tak rychlé. Dělala jsem, co jsem mohla," poznamenala.

Stadion se dnes zaplnil mnohem víc než v předchozích dnech, hlavně kvůli Baršimovi. Pořadatelé museli dokonce odkrýt plachty ve spodních patrech. A domácí hrdina nezklamal. Přestože po loňském zranění kotníku téměř nezávodil a do Dauhá přijel jen s výkonem 227 centimetrů, dnes se dostal o deset centimetrů výš.

Stadion bouřil od jeho prvního skoku na 219 centimetrech a pak znovu při každém pokusu. Hlavně když se domácí skokan až napotřetí zachránil na 233 centimetrech. Pak uspěl ještě dvakrát a na to už jeho dva ruští soupeři nedokázali odpovědět. Katařan obhájil zlato, Michail Akimenko a Ilja Ivaňuk, startující pod neutrální vlajkou, si rozebrali zbývající medaile.

Dál platí. že nejlepší steeplaři jsou z Keni. Od triumfu Itala Francesca Panetty v roce 1987 nevyhrál na mistrovství světa ani na olympijských hrách nikdo, kdo by se nenarodil v této zemi. Dnes k měl k ukončení série blízko osmnáctiletý Girma z Etiopie, který vedl ještě na poslední překážce.

Ale olympijský vítěz a obhájce titulu Kipruto měl skvělý závěr a do cíle vpadl o setinu dříve, což je nejmenší rozdíl v historii steeplu na mistrovství světa. V sezoně, kterou hned na začátku poznamenala únavová zlomenina v chodidle, dlouho prohrával, ale na vrchol se připravil nejlépe. Třetí doběhl lídr dosavadních tabulek Maročan Sufján Elbakkálí.

Jamajská štafeta neprošla do finále

Štafeta britských sprinterů na 4x100 metrů dosáhla na mistrovství světa v Dauhá už v rozběhu nejlepšího letošního času 37,56 sekundy. Američané pokazili předávky, ale postoupili, finále však bude překvapivě bez Jamajky.

Jamajští sprinteři v éře Usaina Bolta triumfovali na čtyřech z pěti posledních světových šampionátů, ale dnes propadli. Přestože měli v sestavě hvězdného Yohana Blakea, si po nepovedených předávkách zapsali až jedenáctý čas. Velké problémy s předáváním kolíku měli i Američané s Christianem Colemanem a Justinem Gatlinem na prvních dvou úsecích. Postup ale uhájili.

Britové v sestavě s dvěma členy zlatého kvarteta z Londýna Adamem Gemilim a Nethaneelem Mitchellem-Blakem byli jasně nejrychlejší. Nejvíc se jim překvapivě přiblížila štafeta Jihoafrické republiky v čase 37,65.

Ve stejné disciplíně žen se naopak papírové předpoklady naplnily a jako obvykle se schyluje k finálovému souboji Spojených států s Jamajkou. Američanky, které si chtějí napravit reputaci po nevydařené stovce, suverénně vyhrály první rozběh za 42,46. Jamajčanky v sestavě s královnou sprintu Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou byly ve druhém ještě rychlejší - 42,11.

Dvojnásobný mistr Evropy v běhu na 1500 m Nor Jakob Ingebrigtsen si takticky pohlídal postup do finále. Jeho starší bratr Filip, který obhajoval bronz z Londýna, však v prvním semifinále doběhl až sedmý a ve finále bude chybět.

První běh vyhrál lídr letošních tabulek Timothy Cheruiyot z Keni. Trojnásobný vítěz Diamantové ligy neponechal nic náhodě a běžel na první pozici prakticky od začátku až do cíle. Ve druhém běhu zvolil Polák Marcin Lewandowski odlišnou taktiku, dlouho se držel vzadu a na první místo se prodral až v závěru. Vyhrál v nejlepším čase 3:36,50.

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud