Spor o protézy. Beznohému běžci z Odložilova memoriálu vymazali čas | iSport.cz
15. června 2018 • 12:06

Spor o protézy. Beznohému běžci z Odložilova memoriálu vymazali čas

Autor: nit
TOP VIDEA
Český fotbal ve strachu, hrozí devastující škody! Co reakce sponzorů?
Čeští fotbalisté v exotice: Němec, Karoch, Caha zkusil Írán
VŠECHNA VIDEA ZDE

Americký beznohý běžec Blake Leeper přišel o svůj výkon, který zaběhl minulý týden na Memoriálu Josefa Odložila na pražské Julisce. Leeper tam sice vyhrál čtvrtku v parádním čase 44,42 sekundy. IAAF však vyzvala pořadatele, aby jeho čas vymazal z výsledků, protože jeho protézy odporují pravidlům.Leeper, stříbrný medailista z čtvrtky a bronzový medailista z dvoustovky z paralympiády 2012 v Londýně, závodí v kategorii T43, stejně jako někdejší paralympijská superstar Oscar Pistorius. Minulé pondělí na Odložilově memoriálu Leeper vyhrál ve vynikajícím čase, kterým o víc než sekundu porazil českého šampiona Pavla Masláka a o 97 setin sekundy překonal nejlepší Pistoriův výkon. IAAF však poté vyzvala organizátory, aby Leeperův výkon vymazala z výsledkové listiny. Jeho protézy totiž neodpovídají pravidlům mezinárodního paralympijského výboru.

„V souladu s pravidlem IAAF 132.3 (b) musí být jeho výsledky vedeny zcela odděleně od ostatních atletů ve stejném závodě,“ uvedla IAAF.

Mezinárodní atletická federace odmítla Leeperův výkon zařadit do svých statistických databází a uložila pořadatelům Odložilova memoriálu, aby jeho výsledek vymazali z výsledkové listiny.

„Jeho výsledek bude uveden informativně pod čarou. Oficiálně se čas nebude počítat,“ vysvětlil ředitel mítinku Miroslav Ševčík.

Ke změně už došlo, Leeperovo jméno v oficiálních výsledcích chybí, vítězem se tak stal Maslák.

Detail protéz amerického běžce Blakea Leepera
Detail protéz amerického běžce Blakea Leepera

 

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, na další vývoj se čeká u fotbalové Fortuna ligy. Minimálně do konce dubna se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče * Herní myši na Heuréka.cz

Články odjinud


Články odjinud