Autor: ČTK, kal
0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Oštěpař Jakub Vadlejch skončil na mítinku Diamantové ligy v Lausanne druhý. Nejlepší výkon předvedl v druhé sérii, v níž hodil 85,73 metru. Ve finále pro nejlepší tři závodníky si stříbrný olympijský medailista zajistil druhou příčku hodem dlouhým 79,10, jímž porazil o téměř sedm metrů úřadujícího mistra světa Andersona Peterse z Grenady. Zvítězil Němec Johannes Vetter. Páté místo obsadil Vítězslav Veselý, bronzový olympionik z Tokia hodil 81,19.

Koulař Tomáš Staněk byl sedmý výkonem 21,05 metru. Kristiina Mäki doběhla v závodě na 1500 metrů desátá.

Vadlejch , jenž má na kontě čtyři triumfy na mítincích Diamantové ligy, se prosadil na stupně vítězů v prestižním seriálu poprvé v sezoně. "Díky divákům, kteří byli skvělí a moc mi dneska pomohli. V tom větru a chladnu to bylo obtížné. Rychlý nový povrch v Tokiu mi svědčil víc. Uvidíme příště v Paříži," řekl Vadlejch.

Druhý muž historických oštěpařských tabulek Vetter, který na olympiádě skončil překvapivě bez medaile, dnes zaznamenal třetím pokusem výkon 88,54 a sesadil z průběžného prvního místa Vadlejcha. Ve finále si pak německý favorit připsal bezpečně vítězství svým třetím nejdelším hodem v soutěži 86,34.

Ve vrhu koulí splnil roli favorita Američan Ryan Crouser, dvojnásobný olympijský vítěz hned prvním pokusem vylepšil vlastní rekord mítinku na 22,81 metru.

Staněk vrhl 21,05 v druhé a čtvrté sérii. O téměř půl metru zaostal za svým letošním maximem z nedělní extraligy na pražské Julisce. Od třetí příčky Chorvata Filipa Mihaljeviče dělilo českého rekordmana 32 centimetrů.

Crouser překonal při všech pěti platných pokusech výrazně 22 metrů. Ve finále pro tři nejlepší mu Novozélanďan Tomas Walsh poslal výzvu svým nejlepším výkonem v soutěži 22,10, ale světový rekordman si zajistil prvenství vrhem do vzdálenosti 22,64.

Mäki časem 4:12,57 zaostala o více než jedenáct sekund za svým českým rekordem z olympijských her v Tokiu, kde senzačně postoupila do finále. I tak dosáhla nejlepšího výsledku v Diamantové lize. V roce 2015 v Londýně běh na 5000 metrů nedokončila, předloni v Šanghaji na patnáctistovce obsadila 15. místo. Pro vítězství si doběhla Etiopanka Freweyni Gebreezibeherová za 4:02,24.

Stovku žen vyhrála Jamajčanka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová před favorizovanou krajankou Elaine Thompsonovou-Herahovou, které oplatila porážku z Tokia i sobotního mítinku Diamantové ligy v Eugene. Tam Thompsonová-Herahová zvítězila v druhém nejlepším čase historie 10,54 a přiblížila se na pět setin světovému rekordu.

Fraserová-Pryceová si v 34 letech vylepšila osobní maximum na 10,60 a upevnila si pozici třetí nejrychlejší sprinterky všech dob. Zároveň vylepšila rekord mítinku v Lausanne, který patřil od roku 1998 výkonem 10,72 Američance Marion Jonesové.

"Pořád to nebyl můj nejlepší závod. Mám na víc, ještě musím zdokonalit techniku. V téhle sezoně předvedu ještě lepší výkon, mým cílem je běžet pod 10,60," uvedla Fraserová-Pryceová. Třetí doběhla stejně jako na olympiádě v Tokiu Shericka Jacksonová a završila jamajský triumf.

Thompsonová-Herahová si po porážce stěžovala na únavu. "Sezona je dlouhá a za poslední měsíc jsem zaběhla čtyři nejlepší časy své kariéry. Útok na světový rekord v plánu nemám. Ani jsem nepomyslela na to, že bych se dostala takhle blízko. Dokončím sezonu a příští rok se vrátím ještě silnější," prohlásila.

Trojskok žen ovládla Venezuelanka Yulimar Rojasová výkonem 15,56, kterým zaostala o jediný centimetr za svým světovým rekordem z olympijského finále z Tokia.

Nezvyklý výpadek potkal světového rekordmana ve skoku o tyči Armanda Duplantise. Jednadvacetiletý Švéd neuspěl třikrát už na 582 centimetrech a musel se spokojit se čtvrtým místem. Olympijský vítěz utrpěl teprve druhou porážku za poslední dva roky. Na stupních vítězů chyběl poprvé od června 2019, kdy byl čtvrtý v Oslu. Vyhrál Američan Christopher Nilsen výkonem 582 cm.

Výsledky mítinku atletické Diamantové ligy v Lausanne

Muži:

200 m (vítr +3,2 m/s): 1. Bednarek 19,65, 2. Kerley (oba USA) 19,77, 3. Gardiner (Bah.) 20,11.

800 m: 1. Arop (Kan.) 1:44,50, 2. Korir 1:44,62, 3. Rotich (oba Keňa) 1:45,48.

3000 m: 1. J. Ingebrigtsen (Nor.) 7:33,06, 2. Aregawi (Et.) 7:33,39, 3. McSweyn (Austr.) 7:35,06.

110 m př. (+ 2,9 m/s): 1. Allen (USA) 13,07, 2. Joseph (Švýc.) 13,11, 3. Martinot-Lagarde (Fr.) 13,17.

Tyč: 1. Nilsen 582, 2. Kendricks (oba USA) 582, 3. Morgunov (Rus.) 572.

Koule: 1. Crouser (USA) 22,81, 2. Walsh (N. Zél.) 22,10, 3. Mihaljevič (Chorv.) 21,37, ...7. Staněk (ČR) 21,05.

Oštěp: 1. Vetter (Něm.) 88,54, 2. Vadlejch (ČR) 85,73, 3. Peters (Gren.) 84,32, ...5. Veselý (ČR) 81,19.

Ženy:

100 m (+1,7 m/s): 1. Fraserová-Pryceová 10,60, 2. Thompsonová-Herahová 10,64, 3. Jacksonová (všechny Jam.) 10,92.

400 m: 1. Paulinová (Dom. rep.) 50,40, 2. Williamsová (Barb.) 50,77, 3. Hayesová (USA) 51,06.

1500 m: 1. Gebreezibeherová (Et.) 4:02,24, 2. Hallová (Austr.) 4:02,95, 3. Norrisová (USA) 4:03,27, ...10. Mäki (ČR) 4:12,57.

400 m př.: 1. Bolová (Niz.) 53,05, 2. Littleová (USA) 53,78, 3. Ryžykovová (Ukr.) 54,32.

Výška: 1. Lasickeneová (Rus.) 198, 2. Mahučichová (Ukr.) 198, 3. McDermottová (Austr.) 195.

Dálka: 1. Španovičová (Srb.) 685, 2. Sagniaová (Švéd.) 692, 3. Sawyersová (Brit.) 666.

Trojskok: 1. Rojasová (Ven.) 15,56, 2. Rickettsová (Jam.) 15,02, 3. Minenková (Izr.) 14,47.

Další disciplíny:

Muži:

400 m: 1. London (USA) 45,17, 2. Makwala (Botsw.) 45,20, 3. Bonevacia (Niz.) 45,41.

Výška: 1. Ivaňuk (Rus.) 230, 2. McEwen (USA) 227, 3. Procenko (Ukr.) 227.

Ženy:

200 m (+2,5 m/s): 1. Van Hunestijnová (Niz.) 22,78, 2. Schwabová (Něm.) 22,97, 3. Kielbasińská (Pol.) 23,08.

800 m: 1. Bakerová (Brit.) 2:00,45, 2. Hoffmannová (Švýc.) 2:01,06, 3. Hynneová (Nor.) 2:01,17.

Pozn.: O pořadí v některých technických disciplínách rozhodoval výkon ve finálové sérii.