Romana Barboříková
2. října 2020 • 17:55

Jindy a jiné, ale Giro je tu: Saganovy plány, jeden Čech i favorité

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?
Zdrcený Trpišovský, Hranáč je teď NEJ stoper ligy. Co Svědík a plzeňská stopa?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Místo tradičního květnového termínu až teď v říjnu. Místo v Maďarsku start na Sicílii. Ale přeci. 103. ročník Giro d'Italia začíná v sobotu časovkou jednotlivců. Pokud vše půjde dobře, velké finále bude v neděli 25. října v Miláně. Během 21 etap urazí cyklisté trasu dlouhou 3497,9 kilometrů. A vůbec poprvé si vyzkouší italskou Grand Tour také hvězdný Peter Sagan. Kdo jsou favorité na celkové vítězství?Tato sezona je opravdu zcela odlišná od těch předchozích. Na startu velkých etapových závodů nikdo neví, zda zdárně dojedou až do svého cílového města. Ale všichni věří. A stejně je tomu i v případě letošní druhé Grand Tour – Gira d'Italia. Ano, i toto je zcela výjimečné, neboť italský závod se jezdívá jako první. Nyní dostal v nové termínové listině, upravované kvůli koronavirovému přerušení, prostor dva týdny po skončení toho nejslavnějšího cyklistického závodu – Tour de France.

Pozitivní však pro příznivce toho sportu a zejména pak Petera Sagana je, že slovenská superstar svůj názor nezměnila a na Giru startuje. „Pro Giro jsem se rozhodl už na začátku roku a také jsem byl na jeho prezentaci, takže jsem tady. Pokusím se vyhrát několik etap a pak zvážím, co můžu dělat v bodovací soutěži,“ prozradil Sagan, kterému se nepovedlo na nedávné Tour získat osmý zelený dres pro lídra této soutěže. Na Giru by se případně pokoušel o zcela jinou barvu. Ta v italštině zní ciclamino a jde o odstín fialové.

Sám vítěz dvanácti etap na žlutém závodu nyní nedokáže odhadnout, v jaké bude po dobu Gira formě. „Mám za sebou Tour. Na ní jsem nebyl ani moc dobrý, ani moc špatný, jen mi chybělo štěstí. Ale vyšel jsem z toho v pohodě. Jenže ještě nikdy jsem nejel dvě Grand Tour v tak krátkém období. Je to prostě zvláštní rok, jedinečný,“ prohlásil Sagan.

To, že na letošní Tour nevyhrál jedinou etapu, rodáka z Žiliny sice štvalo, ale nedělá z toho žádné závěry. Podle něj totiž výsledky úplně neukazují formu v závodu samotném. „Skončil jsem v šesti etapách v první pětce,“ dokreslil svou výkonnost. A co tedy plánuje pro Giro? „V první části závodu musíme zjistit, kdo budou moji soupeři, kdo naopak začíná být unavený a tak dále. Uvidíme, jak se budou věci vyvíjet.“

Tou hlavní věcí, kterou budou všichni sledovat, však bude souboj ocelkové prvenství. Zájemců o Trofeo Senza Fine, tedy Nekonečnou trofej, je celá řada. Mezi nejžhavější kandidáty však patří zejména Geraint Thomas, jehož tým Ineos Grenadiers si potřebuje po neúspěchu na Tour napravit reputaci. Navíc loňský vítěz Richard Carapaz, který je také členem Ineosu, jel Tour a na Giru tak neobhajuje. Lídrem je proto Thomas.

Domácí zájmy bude opět hájit Vincenzo Nibali, který růžový závod ovládl v letech 2013 a 2016. Dostat se minimálně na stupně vítězů bude chtít Brit Simon Yates, který si má s tímto závodem stále co vyřizovat.

A zapomenout nesmíme ani na Jakoba Fuglsanga, vítěze letošní Lombardie. Dalšími kandidáty pak mohou být Steven Kruijswijk, který kvůli zranění vynechal Tour de France, černým koněm by pak mohl být další Ital Giulio Ciccone. Ten závodí ve stejném týmu jako Nibali, tedy Trek-Segafredo, takže bude spíš záložní variantou, kdyby Žralok z Messiny neměl formu nebo se zranil.

Česká cyklistika má na startu jediného zástupce Josefa Černého. Jelikož se jeho tým CCC po letošku rozpadne, bude jeho hlavním cílem předvést se v co nejlepší formě, aby si pro příští sezonu zajistil co nejlepší kontrakt. Ostatně stejně jako v případě celé sestavy polského týmu, jehož cílem jsou, stejně jako na Staré dámě, etapová vítězství.

Koho na Giru sledovat

GERAINT THOMAS (Brit.)

Tým: Ineos Grenadiers

Počet startů na Giru: 3 (2008, 2012, 2017)

Nejlepší výsledek na Giru: 2. místo v etapě

Vítěz Tour de France 2018 letos Starou dámu vynechal, tým ho kvůli nedostatečné formě nenominoval a Velšan se měl připravovat na Giro. Jeho tým má navíc po zpackané Tour dost co napravovat. Jak ale řekl expert Eurosportu Bradley Wiggins, Thomase tento tlak nepoloží. „Mentálně je jeden z nejsilnějších závodníků, jaké jsem kdy viděl.“

VINCENZO NIBALI (It.)

Tým: Trek-Segafredo

Počet startů na Giru: 8

Nejlepší výsledek na Giru: 1. místo celkově (2016, 2013), kromě toho ještě 2. (2019, 2011) a 3. (2017, 2010)

Žralok z Messiny znovu útočí. Giro je zcela jistě jeho závodem, minimálně začátek tohoto ročníku bude prakticky v jeho domácím prostředí. Sicilan sice neprokazoval v posledních týdnech úplně skvělou formu, na mistrovství světa v Imole skončil 15., na etapovém závodě Tirreno-Adriatico 19. celkově. Který blázen by však tohoto bojovníka odepsal?

SIMON YATES (Brit)

Tým: Mitchelton-Scott

Počet startů na Giru: 2

Nejlepší výsledek na Giru: 8. místo celkově (2019)

Vítěz Tirreno-Adriatico určitě patří mezi žhavé kandidáty na pódiové umístění. Achillovou patou jsou sice v případě Yatese časovky, ovšem je zase vynikající vrchař, kde může třeba Thomase porážet. Po výbuchu jeho a celé týmové strategie v roce 2018 na Corsa Rosa se navíc australská stáj hodně poučila.

JAKOB FUGLSANG (Dán.)

Tým: Astana

Počet startů na Giru: 1

Nejlepší výsledek na Giru: 2. místo v etapě

Vítěz letošní Lombardie a druhý muž celkového pořadí na závodě Kolem Polska sice na italské zkoušce Tirreno - Adriatico zaostal za očekáváním, i tak ale mezi favority na „bednu“ patří. Jeho nejlepším umístění na podnicích Grand Tour je sice jen 7. místo z roku 2013, od té doby se ale tento Dán v mnohém zlepšil.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud