Změna na Giru! Třetí Carapaz sesadil Lópeze, Hirt se držel favoritů a je 11.

0
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?

Britský cyklista Simon Yates vyhrál po útoku v závěru 14. etapu Gira d'Italia a připsal si šestý úspěch na italském závodu Grand Tour. Do čela průběžného pořadí se dostal dnes třetí olympijský šampion z Ekvádoru Richard Carapaz. Jan Hirt, který se dlouho držel v čelní skupině se všemi favority, dojel na 11. místě a těsně za elitní desítku se posunul i v celkovém hodnocení.

Yates, jenž letos slavil vítězství už v časovce v Maďarsku, přišel o šance na dobré umístění v celkovém pořadí minulý týden v neděli v etapě na Blockhaus a rozhodl se soustředit na etapové triumfy. Dnes nastoupil necelých pět kilometrů před cílem ve stoupání na rychlostní prémii a v následném sjezdu do cíle si vypracoval náskok 15 sekund před kolegy z nakonec už jen čtyřčlenné čelní skupinky.

Sprinterský souboj s Carapazem o druhé místo a bonusové sekundy vyhrál Australan Jai Hindley, který v celkovém pořadí ztrácí na vítěze Gira z roku 2019 sedm sekund. Čtvrtý skončil Ital Vincenzo Nibali. Portugalec Joao Almeida dojel s odstupem 39 sekund na šestém místě a v průběžném hodnocení uhájil třetí místo.

V růžovém dresu jedoucí Španěl Juan Pedro López dlouho držel vysoké tempo, které ve velkém vedru rozjela stáj Bora-hansgrohe, v předposledním stoupání ale odpadl a dojel se ztrátou 4:25 minuty desátý. V celkovém pořadí klesl na deváté místo.

S Girem se rozloučil nizozemský jezdec Tom Dumoulin, jenž patřil před startem do širšího okruhu favoritů. Vítěz závodu z roku 2017 ztratil naděje na celkový úspěch už v prvním týdnu a po dalších problémech v první polovině dnešní etapy se rozhodl odstoupit.

V neděli zavede horská 15. etapa peloton až do nadmořské výšky 1611 metrů. Závodníky čeká 177 kilometrů a budou muset absolvovat i dvě stoupání první kategorie před závěrečným výjezdem do Cogne.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 14. etapa (Santena - Turín, 147 km):

1. S. Yates (Brit./BikeExchange-Jayco) 3:43:44, 2. Hindley (Austr./Bora-hansgrohe), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers), 4. Nibali (It./Astana-Qazaqstan) všichni -15, 5. Pozzovivo (It./Intermarché-Wanty-Gobert) -28, 6. Almeida (Portug./SAE Team Emirates) -39, 7. Landa, 8. Bilbao (oba Šp./Bahrajn Victorious) oba -51, 9. Buchmann (Něm./Bora-hansgrohe) -1:10, 10. López (Šp./Trek-Segafredo) -4:25, 11. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert) -6:28.

Průběžné pořadí: 1. Carapaz 58:21,28, 2. Hindley -7, 3. Almeida -30, 4. Landa -59, 5. Pozzovivo -1:01, 6. Bilbao -1:52, 7. Buchmann -1:58, 8. Nibali -2:58, 9. López -4:04, 10. Valverde (Šp./Movistar) -9:06, 11. Hirt -9:16.