Romana Barboříková
1. července 2022 • 04:30

Hattrick žlutého chlapce? Jumbo jde po Pogačarovi. Tour bez Čechů

Vstoupit do diskuse
0
 • Video se připravuje ...

  Rozhodl se, že žlutá mu sluší, a tak se o nejcennější cyklistický dres bude Tadej Pogačar pokoušet už potřetí v řadě. A když se zeptáte prakticky kohokoliv mimo tým Jumbo-Visma, řekne vám, že jasným favoritem Tour de France je právě Pogačar. Jenže závod napříč Francií (a letos i Dánskem, Belgií a Švýcarskem) je hodně dlouhý a může se během něj stát prakticky cokoliv. Přesně to vám řekne i sebevědomý, přesto pokorný Slovinec. Už v pátek ukážou jezdci svou formu v časovce v Kodani.

 • Obhájce se silným týmem

  Při své první Staré dámě udělal Tadej Pogačar chybu v etapě na větru, kde ztratil čas, který ale nakonec v dalších dnech sám dohnal. Loni už měl k sobě lepší pomocníky, kteří takovým situacím zamezili a letos, když usiluje o žlutý hattrick, si přivezl vůbec nejsilnější tým. Na roviny je tu Mikkel Bjerg, v horách se zase bude moct slovinský lídr opřít hned o několik skvělých vrchařů jako jsou George Bennett, Marc Soler, Rafal Majka i Marc Hirschi. A o formě samotného Pogačara snad nepochybuje vůbec nikdo.

  10

  Tolik výher má zatím na svém kontě v této sezoně Tadej Pogačar.

  Tadej Pogačar na tréninkuFoto Reuters
 • Jumbo jde po krku Pogačarovi

  Stejně jako v předchozích dvou letech je to tak, že jestli může někdo jiný než Pogačar urvat celkové vítězství, je to tým Jumbo-Visma. Dřív šlo pouze o Primože Rogliče, letos jde nizozemská sestava do akce s duem Roglič - Jonas Vingegaard, loni druhý muž celkového pořadí. „Když společně uděláme to nejlepší, čeho jsme schopní, jsme silný tým a máme spoustu individuálních kvalit. Dokud budeme spolupracovat a dělat svou práci co nejlépe, věříme, že ho můžeme porazit,“ prohlásil už v Kodani Roglič a Vingegaard mu přitakával. Až v průběhu se ukáže, na koho z této dvojice nakonec tým vsadí.

  2

  Tolikátou příčku na Tour de France obsadili jezdci Jumbo-Visma v minulých dvou ročnících. 2020 byl druhý Roglič, loni Vingegaard.

  Primož Roglič na tréninku před Tour de FranceFoto Reuters
 • Van Aert po zranění

  V případě souboje o zelený dres, tedy vítězství v bodovací soutěži, kde se tradičně nejvíc bodů získává ve sprintech, jsou dva tábory tipujících. Jedni mají jasno, že zelený trikot získá Wout van Aert, který loni ukázal svou mimořádnou všestrannost. Druhá skupina zase favorizuje sprintera Fabia Jakobsena. Ve Van Aertův neprospěch nyní hraje nedávné zranění kolene. Při tréninku si narazil čéšku o řídítka svého kola a kvůli tomu vynechal i belgický šampionát. „Jakékoliv šlapání na kole ještě není ideální. Bolest už naštěstí necítím, ale po zranění musíte být opatrní každý den,“ prohlásil ve středu. Zároveň ale dodal, že jeho dlouhodobým cílem je vyhrát úvodní časovku a obléct se do žlutého. „A tohoto snu se vzdát nechci!“

  5

  Tolikátý skončil Van Aert v bodovací soutěži v minulém ročníku Tour de France. Tehdy se však na zelený dres nezaměřoval.

  Wout van Aert na tréninku před Tour de FranceFoto Reuters

 • Covid zase mění sestavy

  Bylo to jasné už při závodu Kolem Švýcarska. Covid-19 je strašákem i letošní Tour de France. Švýcarský závod kvůli pozitivním případům nedokončilo hned několik týmů a také před kodaňským startem musely některé měnit sestavu. Z týmu Quick-Step Alpha Vinyl vypadl jejich motor Tim Declercq, místo kterého přijel Florian Sénechal. A koronavirus se nevyhnul ani celku obhájce UAE Team Emirates, kde měl pozitivní antigenní a následně i PCR test Matteo Trentin, kterého nahrazuje Marc Hirschi. I během Tour, konkrétně o volných dnech, budou jezdci podstupovat antigenní testy a v případě pozitivity závod opouštět. Už ale neplatí pravidlo, že při dvou a více případech v týmu, včetně doprovodného personálu, by končila celá sestava.

  Tým Jumbo Visma na tréninku před Tour de FranceFoto ČTK / AP / Daniel Cole

 • Letos bez Čechů

  Naposledy v roce 2018 nebyl na Tour de France k vidění žádný český cyklista. A stejné je to i letos. Jan Hirt, který zazářil na nedávném Giro d´Italia, má v plánu kromě italské Grand Tour ještě španělskou Vueltu. A závodníci Quick-Step Alpha Vinyl Josef Černý a Zdeněk Štybar se teprve dostávají do kondice po řadě prodělaných nemocí včetně covidu-19. Od letošního srpna se ale World Tour rozroste o další dva Čechy – Pavla Bittnera (DSM) a Mathiase Vacka (Trek-Segafredo), takže se můžeme v budoucnu těšit na Staré dámě třeba i na ně.

  Cyklista Jan Hirt se na letošní Tour de France nepředstavíFoto Profimedia.cz

 • Úvodní etapa

  O první žlutý dres letošního 109. ročníku Tour de France se tentokrát utkají hlavně zdatní časovkáři. Zuby tak na něj má určitě nabroušené úřadující mistr světa v této disciplíně Filippo Ganna, pokukují po něm ale také Stefan Küng, Stefan Bissegger či Wout van Aert nebo i Mathieu van der Poel. Úvodní časovka je dlouhá 13,2 kilometru, čili žádná hrůza. Jede se přímo v centru Kodaně, a ačkoliv to v mapě vypadá na nepříjemnou trať se spoustou ostrých zatáček, nic tak strašného to prý ve skutečnosti není. Jen je třeba dát si pozor na úsek po kostkách.

  3350

  Tolik kilometrů cyklisté při letošní Tour de France z Kodaně do Paříže ujedou.

  Mathieu van der PoelFoto ČTK / AP / Marco Alpozzi

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud