14. července 2022 • 18:18

Na Alpe d´Huez slaví Pidcock, zářil i Froome. Lídr si pohlídal Pogačara

0
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?
SESTŘIH: Everton - Liverpool 2:0. Překvapení v Merseyside derby, Reds se vzdaluje titul

Královskou dvanáctou etapu Tour de France vyhrál britský cyklista Thomas Pidcock a připsal si životní úspěch na silnici. Žlutý trikot udržel Dán Jonas Vingegaard.

Dvaadvacetiletý Pidcock nejprve po úniku při přejezdu Col du Galibier, kam peloton zamířil už ve středu, dojel skupinku uprchlíků a poté jim při sjezdu z Col de la Croix de Fer pomohl udržet náskok před pelotonem.

O úspěchu letošní mistr světa v cyklokrosu a bikerský šampion z olympiády v Tokiu rozhodl nástupem v závěrečném stoupání na Alpe D'Huez. Do cíle dojel s náskokem 48 sekund před Jihoafričanem Louisem Meintjesem.

Třetí příčku obsadil čtyřnásobný vítěz Tour Chris Froome. Sedmatřicetiletý britský jezdec se dočkal prvního výrazného výsledku od vážného zranění při pádu na Critériu du Dauphiné v roce 2019.

Královskou 12. etapu na Tour de France ovládl Thomas Pidcock

Žlutý dres bez větších problémů udržel Vingegaard, který odrazil všechny útoky Tadeje Pogačara v závěrečném stoupání a dojel šestý. Slovinský vítěz předchozích dvou ročníků, který o vedení přišel po středečním výpadku, byl pátý.

Pogačar se díky tomu posunul na druhé místo celkového pořadí a na Vingegaarda stále ztrácí dvě minuty a 22 sekund. Na třetí příčku poskočil Geraint Thomas s odstupem dvou minut a 26 sekund od lídra.

Cyklistický závod Tour de France - 12. etapa (Briancon - Alpe D´Huez, 165,5 km):

1. Pidcock (Brit./Ineos Grenadiers) 4:55:24, 2. Meintjes (JAR/Intermarché-Wanty-Gobert) -48, 3. Froome (Brit./Israel-Premier Tech) -2:06, 4. Powless (USA/EF Education-EasyPost) -2:29, 5. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates), 6. Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma), 7. Thomas (Brit./Ineos Grenadiers) všichni -3:23, 8. Mas (Šp./Movistar), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) oba -3:26, 10. Ciccone (It./Trek-Segafredo) -3:32.

Průběžné pořadí: 1. Vingegaard 46:28:46, 2. Pogačar -2:22, 3. Thomas -2:26, 4. Bardet (Fr./DSM) -2:35, 5. A. Yates (Brit./Ineos Grenadiers) -3:44, 6. Quintana (Kol./Arkéa-Samsic) -3:58, 7. Gaudu (Fr./Groupama-FDJ) -4:07, 8. Pidcock -7:39, 9. Mas -9:32, 10. Vlasov (Rus./Bora-hansgrohe) -10:06.