Těžký Mur de Bretagne ovládl Pogačar a jde zpět do žlutého. Ztráty sčítá Kreuzigerův tým

Hned dvojí přejezd známého těžkého stoupání Mur de Bretagne už dopředu sliboval velkou bitvu. Také bylo jasné, že se bude svádět mezi favority celkového pořadí. Ačkoliv se v předchozím dnu Tadej Pogačar rád zbavil žlutého dresu, pouhá sekunda náskoku Mathieu van der Poelovi na jeho udržení i po sedmé etapě zdaleka nestačila. Protože nabídku vítězství Slovinec neodmítá. A bral ho i tentokrát, těsně před Vingegaardem. Do těžkého pádu se dostal svěřenec Romana Kreuzigera a lídr týmu Bahrain Victorious Santiago Buitrago.
Fanoušci, kteří sledují Tour de France už řadu let, si před páteční etapou a jejím cílem na Mur de Bretagne museli vybavit památné vítězství Mathieu van der Poela. Ten tady v roce 2021 získal svou první výhru na Tour de France a současně i první žlutý dres. Obojí pak velmi emotivně věnoval zesnulému dědečkovi. Tím byl miláček Francouzů, přezdívaný „věčně druhý“, Raymond Poulidor. Maillot jaune pak vezl Van der Poel dalších šest dnů.
Tentokrát už v něm na bretaňský Mur vyjížděl, ale scénář byl úplně jiný. A hlavně náskok, se kterým žlutý dres držel, byl naprosto minimální.
„Už před startem etapy jsem říkal, že o dres dnes přijdu. Snažil jsem si den užít. Přijet zpět na Mur je pro mě zvláštní, hlavně když jsem ho tady před čtyřmi lety získal poprvé. Při prvním průjezdu jsem málem odpadl a taky si vzpomněl na to, že jsem tady před čtyřmi lety útočil. Dnes jsem se pokusil tam být v případě, že by to nebylo příliš těžké, nakonec jsem ale nic nezískal,“ popisoval hlavní aktér etapy z roku 2021.
Tentokrát čekal na závodníky velmi horký a především rychlý den. Prvních padesát kilometrů se odjelo průměrnou rychlostí 54,5 km/h. Po dalších padesáti kilometrech v nohou držel peloton stále průměrnou padesátku.
Denní únik se definitivně vytvořil teprve po 55 kilometrech. V něm bylo pět jezdců: Alex Baudin, Geraint Thomas, Marco Haller, Ewen Costiou a Iván García Cortina. Po sto kilometrech z něj odpadl Haller.
Ošklivý pád v zadní části hlavní skupiny
Jak se blížil závěrečný okruh s dvojím výjezdem na Mur de Bretagne, ztenčoval se výrazně náskok uprchlíků. V pelotonu se celou dobu snažili držet ztrátu přibližně na minutě tým UAE Emirates-XRG a Alpecin-Deceuninck. 19 kilometrů před cílem pak peloton přidal na rychlosti a náhle se minutový náskok ztenčil už jen na půlminutu. Během této chvíle balík pohltil Garcíu Cortinu, Thoamse i Baudina. Costiu byl pak dostižen 12,3 km před páskou.
Ve skupině hlavních favoritů se pak už snažil tempo držet Pogačarův celek.
Vinou nepozornosti kromě bojů o etapu ale sledovali diváci 5,5 km před cílem v zadní části hlavní skupiny ošklivý pád. V něm byl třeba Joao Almeida, jeden z klíčových domestiků Tadeje Pogačara do hor. Nejhůř na tom byli ale Santiago Buitrago a Jack Haig, na které popadali další závodníci. Zatímco ostatní postupně z místa nehody odjeli, ke svým jezdcům přispěchal i Roman Kreuziger a snažil se jim pomoct. Buitrago nakonec do cíle dojel, ale byl viditelně hodně otřesený. Pro Haiga to skončilo hůř, v závěru etapy pořadatelé oznámili jeho odstoupení a místo pravděpodobně opustil v sanitce. O dalších podrobnostech jeho stavu měl tým informovat později.
Pak už ale všechny zajímala závěrečná bitva. Těsně před nájezdem na Mur de Bretagne, přibližně dva kilometry do cíle, nastartoval pořádné tempo Tim Wellens, za ním jel hned jeho lídr Tadej Pogačar. Wellen po chvilce odpadl, Pogačar zůstal na prvním místě. Za ním se drželi Remco Evenepeol i Jonas Vingegaard, za nimiž se vytvořila menší mezera. Tu se snažil odstranit Kévin Vauquelin.
Na první pozici si najel Evenepoel, kterému pak ale nikdo z dvojice největších soků nechtěl střídat. Kilometr před cílem se skupina rozrostla na devět závodníků a čekalo se už jen na závěrečný sprint do kopce.
Pogačar chválil obětavost týmu
K němu došlo 250 m před cílovou čárou, kdy vyrazil Pogačar. Vingegaard se ho snažil udolat, ale nedokázal Slovince předjet.
„Jsem šťastný za toto vítězství, měli jsme téměř perfektní den. Bohužel Joao skončil na zemi a doufám, že je v pořádku. Pokud ano, je to perfektní den, pokud mu něco je, věnuji výhru jemu. Ale teď si hlavně přeji, aby byl v pohodě,“ myslel muž, který se tímto dostal zpět do žlutého dresu, na svého parťáka.
Na dojezd na Mur se těšil už nějakou dobu a přál si tady slavit výhru. „Já i Mathieu (van der Poel) dobře dojezd známe, chtěli jsme zabojovat o výhru. Proto jsme spojili zájmy týmů. Ale asi ve čtvrtek na silnici nechal až příliš sil a nemohli jsme si dát odvetu za rok 2021. Jinak byl ale závěr skvělý,“ vyprávěl Pogačar.
Jako vždy nezapomněl pochválit týmové parťáky. „Celý tým se pro mě obětoval, chtěli jsme jet poslední kopec ze špice, což se povedlo. Nejdřív Nils (Politt), potom Johny (Narváez) a nakonec Tim (Wellens).“
Ačkoliv přišlo Slovinci maximálně vhod, že se ve čtvrtek žlutého dresu zbavil, teď si přeje na nejbližší dny jediné: „Doufám, že mě v něm čekají dva lehčí dny,“ připomněl dvě sprinterské etapy. V nich by se mohl znovu ke slovu dostat Pavel Bittner, který se snažil pošetřit síly a dojel na 156. místě se ztrátou 14:42 minuty.
Cyklistický etapový závod Tour de France - 7. etapa (Saint-Malo - Mur-de-Bretagne, 197 km):
1. Pogačar (Slovin./UAE Emirates) 4:05:39, 2. Vingegaard (Dán./Visma-Lease a Bike) stejný čas, 3. Onley (Brit./Picnic PostNL), 4. Gall (Rak./Decathlon AG2R La Mondiale), 5. Jorgenson (USA/Visma-Lease a Bike), 6. Evenepoel (Belg./Soudal-Quick Step) všichni -2, ...156. Bittner (ČR/Picnic PostNL) -14:42.
Průběžné pořadí: 1. Pogačar 25:58:04, 2. Evenepoel -54, 3. Vauquelin (Fr./Arkéa-B&B Hotels) -1:11, 4. Vingegaard -1:17, 5. Van der Poel (Niz./Alpecin-Deceuninck) -1:29, 6. Jorgenson -1:34, ...145. Bittner -1:04:42.