Belgičané si Tour užívají plnými doušky

Peleton Tour de France míjí ve čtvrté etapě větrný mlýny
Peleton Tour de France míjí ve čtvrté etapě větrný mlýnyZdroj: Reuters
ČTK
Tour de France
Vstoupit do diskuse (1)

Francouzi si své sousedy z Belgie často z nejrůznějších důvodů dobírají a rádi o nich vtipkují. Přinejmenším v jedné věci by jim ale určitě měli vyseknout poklonu - za to, s jakou vášní přijímají "jejich" Tour de France.

Ta nyní Belgií projíždí a rozhodně se nedá říct, že by se tak dělo bez zájmu.

"Jsme cyklistický národ, cyklistiku milujeme. V létě tu silniční, přes zimu zase cyklokros," řekl ČTK při dojezdu první etapy z Rotterdamu do Bruselu asi padesátiletý Marc. Sám prý kdysi jezdil šestkrát týdně pokaždé alespoň 60 kilometrů v jednom kuse. Na kolo sice sedá dosud, i když už o poznání méně často i s jinou intenzitou. Nedělní dojezd si každopádně i dík své cyklistické minulosti, jak sám řekl, nemohl nechat ujít.

"Je to už dávno, kdy Tour jela do Bruselu," uvedl jakoby na vysvětlenou, proč přišel i přes ostré slunce k známému Atomiu, u něhož se cyklisté v dojezdu nakonec utkali o vavříny v první etapě v napínavém spurtu, hned o několik hodin dřív. Chtěl zabrat co nejlepší místo kousek od cíle. A nebyl rozhodně sám. Stejný nápad dostaly tisíce dalších lidí.

"Je to naše Tour," hlásal titulek zvláštní víkendové přílohy belgického frankofonního listu Le Soir o závodu, který dala světu Francie. Deník podobně jako řada dalších belgických listů fanouškům v posledních dnech hned několikrát popsal nástrahy závodu, hlavní aktéry i to, kde je možné fandit a zahlédnout cyklistické hvězdy.

Kvůli nejslavnějšímu závodu světa na symbolu belgické metropole - Atomiu - dokonce zavlála francouzská vlajka. Další z bruselských "ikon" - socha čůrajícího chlapečka - zase oblékli do žlutého dresu, který nosí vedoucí závodníci Tour. Blahopřát vítězi přišel i belgický král Albert II.

Davy fanoušků i fanynek různého věku, mnohdy v dresech známých cyklistických stájí či vybaveni vlajkami a roztodivnými mávátky, lemovali prakticky celou trať. Zástupy se čekají i v dalších dnech, i když v menší míře.
O nadšení fanoušků se uznale zmínil i jediný český cyklista v letošním pelotonu Roman Kreuziger. "Bylo to neuvěřitelné. Podél celé trasy davy lidí, že skoro ani nebylo místo, kde by peloton zastavil na čůrání. Něco takového jsem v životě nezažil," podotkl na svém webu.

Po první etapě do Bruselu belgické fandy čeká ještě dnešní úsek z belgické metropole do Spa a úterní z Wanze do Arenbergu. Na dnešní start se už dopředu chystala i Catherine, britská úřednice z unijních institucí, jež nechyběla ani v neděli a na dnešek si kvůli Tour vzala půl dne volna.

"Líbí se mi cyklistika a líbí se mi i jezdci," usmála se potutelně do mikrofonu ČTK drobná dáma středního věku po napínavém nedělním závodě. Právě díky kolu se poznala s manželem a přestěhovala se do Belgie, kde její syn dřív i závodně jezdil cyklokros.

Ten lze označit za jeden z belgických národních sportů, i když v této sezoně mu jasně kraloval Čech - Zdeněk Štybar. Jeho si však Belgičané už skoro přivlastnili. V jejich zemi žije, za místní tým jezdí a má i belgickou přítelkyni.

Dvacetiletý student Eric z Genku, který dorazil v cyklistickém dresu belgické stáje Quick Step, měl už krátce před nedělním dojezdem jasno v tom, kdo Tour de France nevyhraje. "Bohužel to nebude žádný Belgičan, a ani žádný Čech...Vsadil bych si na Andyho Schlecka," podotkl. Ten pochází ze sousedního Lucemburska a společně se Španělem Alberto Contadorem či Američanem Lancem Armstrongem patří k hlavním favoritům.

Jak to nakonec dopadne, se uvidí až v neděli 25. července v pařížském cíli. Jisté ale je, že Belgičané si průjezd slavného závodu zatím náramně užívají. Tour u nich setrvá do úterý. Ve středu už pak budou jezdci šlapat po francouzských silnicích.

Vstoupit do diskuze (1)

Doporučujeme

Články z jiných titulů