23. září 2015 • 12:44

Obojživelnice Sáblíková! Které Češky byly na zimní i letní olympiádě?

Autor:
 • Martina Sáblíková se kvalifikovala na kole na olympiádu do Ria. Obojživelnicí byla i Kateřina Neumannová či Kateřina Hanušová-Nash Martina Sáblíková se kvalifikovala na kole na olympiádu do Ria. Obojživelnicí byla i Kateřina Neumannová či Kateřina Hanušová-NashFOTO:

  Dostat se na olympijské hry je snem snad každého sportovce, který to chce někam dotáhnout. Z těch zimních má Martina Sáblíková tři zlaté a po jedné stříbrné a bronzové medaili jako rychlobruslařka. Teď už se ale může těšit i na start na letní olympiádě v brazilském Riu, čímž se zařadila po bok dvou dalších „obojživelných“ českých sportovkyň: Kateřiny Neumannové a Kateřiny Nash (Hanušové). Jak se jim v jejich tažení vedlo?

 • Kateřina Neumannová

  Na letní olympiádě v Atlantě (1996) obsadila v závodě horských kol 18. místo, všechny svoje medailové úspěchy vybojovala na zimních hrách. V Albertvillu (2002) a v Lillehammeru (1994) se to ještě nepovedlo, až v Naganu (1998) doběhla druhá na klasické pětce a třetí na volné desítce v běhu na lyžích. V Salt Lake City (2002) přidala dvě stříbra (15 km volně, 2x5 km stíhací) a nakonec o čtyři roky později v Turíně uzavřela svoji olympijskou kariéru stříbrem ze skiatlonu a vytouženým zlatem v závodě na 30 km.

  Kateřina Neumannová jako cyklistka na Šumavě... Svých letních úspěchů ale dosáhla na horském koleKateřina Neumannová jako cyklistka na Šumavě... Svých letních úspěchů ale dosáhla na horském kole

 • Kateřina Hanušová-Nash

  Pod dívčím jménem Hanušová se zúčastnila letní olympiády v Atlantě, kde na horském kole obsadila 19. místo, následně reprezentovala na dalších dvou olympiádách v zimě – v Naganu a v Salt Lake City. Tam bylo jejím nejlepším umístěním 20. místo v běhu na 15 km volně a českou štafetu jako finišmanka dovedla na 4. místo. Později se ještě jednou vrátila na letní olympiádu a už jako Kateřina Nash si v Londýně (2012) dojela v závodě cross-country pro 14. místo.

  Kateřina Hanušová jako lyžařka v roce 1998 na závodech v RamsauKateřina Hanušová jako lyžařka v roce 1998 na závodech v Ramsau

 • Martina Sáblíková

  Dříve výhradně rychlobruslařka se poprvé představila na zimní olympiádě v Turíně, kde v roce 2006 získala 4. místo na pětce a sedmé na trojce. Od Vancouveru (2010) už brala jen medaile. V kombinaci s hrami 2010 a 2014 (konaly se v Soči) má dvě zlata z pětikilometrové trati, zlato a stříbro z trojky a bronz z patnáctistovky, čímž je jednou z nejúspěšnějších českých žen celkově v historii olympiád. Příští rok se poprvé představí na letní olympiádě v Riu.

 Klasická verze
Mobilní verze