ME bikerů Čechům nevyšlo, Cink byl desátý, Kulhavého zbrzdil defekt

0
Plekanec promluvil o Kladně: Když se pořád opakují stejné chyby, tak…
Od smutné fotky ke slovenskému snu: Česko je pragmatičtější, říká Smetana

Ondřej Cink obsadil jako nejlepší z českých bikerů v závodě cross country na mistrovství Evropy v Glasgow desáté místo. Zvítězil Švýcar Lars Förster, mezi ženami triumfovala potřetí v kariéře jeho krajanka Jolanda Neffová. Nejlepší z českých bikerek byla sedmnáctá Jitka Škarnitzlová.

Závod nevyšel dvojnásobnému evropskému šampionovi Jaroslavu Kulhavému. Olympijský vítěz z Londýna 2012 se dlouho pohyboval v popředí v elitní desítce, poté ho však zbrzdil defekt a propadl se. Do cíle po 33 km dojel jako dvaačtyřicátý s devítiminutovým odstupem za Försterem.

Cink se do elitní desítky propracoval v závěrečném kole, v němž předstihl obhájce zlata Floriana Vogela ze Švýcarska. Na vítěze ztratil půldruhé minuty. Jan Škarnitzl a Jan Vastl se seřadili na 27. a 28. pozici.

"Startoval jsem ze čtvrté lajny a start tady byl takový hektický, na oválu to hodně klouzalo, hodně se bojovalo o pozice. Najel jsem tak okolo dvacátého místa a okamžitě se to natáhlo. Kdybych byl vepředu, výsledek je asi lepší, cítil jsem se dneska dobře. Ale tahle trať je hodně rychlá, takže byl o každou pozici velký boj. Škoda toho startu," řekl Cink, jenž má v závodech horší startovní pozici kvůli loňské vynechané bikerské sezoně, kterou strávil na silnici.

Bývalý juniorský mistr Evropy v cyklokrosu Förster si dojel pro životní úspěch s náskokem 24 sekund před Italem Lucou Braidotem, jehož setřásl v posledním okruhu. Bronz získal Španěl David Valero.

V ženském závodě úřadující světová šampionka Neffová všem soupeřkám záhy ujela a vyhrála o více než dvě minuty před Francouzkou Pauline Ferrandovou Prévotovou. "Loni jsem upadla a titul mi utekl, takže tohle je pro mě sen," radovala se pětadvacetiletá Švýcarka. Předchozí evropské tituly získala v letech 2015 a 2016.