nit
Cyklistika
Začít diskusi (0)

PŘÍMO Z GLASGOW | Dvojité neštěstí potkalo dráhové cyklisty Pavla Kelemena s Tomášem Bábkem na ME v Glasgow. Los oprav keirinu je svedl do jedné jízdy, přitom postupové místo bylo jen pro vítěze. Spolu také o vítězství bojovali, v poslední chvíli je ale převezl Polák Krzysztof Maksel.

Tohle byla scénka jako do silvestrovských sportovních anekdot. Jenomže Čechům v cíli do smíchu rozhodně nebylo.

Jak Pavel Kelemen, tak Tomáš Bábek se v minulosti stali v keirinu evropskými šampiony. V disciplíně, v níž tempo cyklistům rozjíždí motocykl zvaný derna a borci pak v téměř sedmdesátikilometrové rychlosti sprintují do cíle, se ale tentokrát potkali ve vyřazovacím boji.

První zmatek způsobil mistr dernař, který jel o kolo dřív, takže rozhodčí jízdu odstřelili výstřelem z pistole.

„Dernař jel o kolo navíc, já jsem si toho všimnul, ale furt se jelo. Odstřelilo se to, jelo se to znova. Vyšlo to nešťastně, že jsme se naháněli s Tomem,“ popisoval Kelemen.

Ta pravá katastrofa přišla až v opakované jízdě. Bábek jako první zaútočil a získal si několikametrový náskok. Na druhém místě za ním jel Kelemen. Pokud by se reprezentanti domluvili na týmové strategii, měli by závod dobře rozjetý. Jenomže Češi závodili každý za své. Kelemen Bábka dorazil a závěrečné desítky metrů jeli vedle sebe. V poslední chvíli se jim ale za záda přiřítil Polák Maksel, nastoupil a překvapené české duo vidělo v cíli první jeho dres.

„Jak se říká, když se dva perou, tak se třetí směje,“ hodnotil Bábek. „Dneska se tomu zasmál Polák, který by tam normálně asi nedojel. Ale tím, že jsme s Pavlem spolu začali bojovat a jeli jsme dost dlouho nad sebou, tak se tam vytvořila vzduchová bublina, které on využil a v poslední chvíli nás oba dva přelítnul.“

Ani jeden z Čechů neměl o hrozícím nebezpečí za zády ponětí.

„Každý měl jasnou taktiku, že chce postoupit. Polák nás tak trochu vypekl,“ uznal Kelemen. „Viděl jsem, že Tomáš jede, tak jsem jel taky. Myslel jsem, že je to mezi námi a na cílové rovince jsem viděl, jak tam přijel Polák a skočil nás na pásce.“

V tradičně úspěšné české disciplíně, z níž má Bábek i bronz z loňského mistrovství světa, se tak dvě velké české naděje vzájemně pobily.

„Bylo nešťastné, že jsme se tam s Pavlem oba potkali a oba jsme chtěli postoupit,“ líčil Bábek. „Pokud by Pavel nevychytal ten můj hák a nezačal mě sjíždět, tak bych to možná dal, ale tím by zase mě připravil o postup. Což bychom ani já ani on nechtěli. Každý z nás chtěl postup, bohužel se to nepovedlo ani jednomu z nás a rozjeli jsme to Polákovi. Keirin je tvrdý, ten se s nikým nemazlí…“

Čeští dráhaři tak zakončili účinkování na mistrovství Evropy bez medaile, možná ještě víc je mrzí ztracené body do olympijské kvalifikace, která právě v Glasgow zahájila.

„Kvalifikace začala, je ještě dlouhá. Nebyl bych úplně skeptický, ale máme na čem pracovat,“ uznal Kelemen.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů