Romana Barboříková
30. září 2023 • 17:40

Saganův Last Dance: poslední závod na silnici, škrtne showman nulu?

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Sparta - Jablonec 3:0. Pohodlná výhra, Preciado se rozjel
SESTŘIH: Slovácko - Bohemians 5:2. Čtyřgólový Havlík zničil Klokany
VŠECHNA VIDEA ZDE

Už jako junior exceloval. Když ho v roce 2010 angažovala stáj Liquigas, moc dobře věděli, co si od něj slibují. I tak ale Peter Sagan během kariéry předčil všechna očekávání. Tři tituly mistra světa v řadě, sedmkrát zelený dres na Tour de France. Výhry, kterými se nikdo jiný chlubit nemůže. A ačkoliv je Slovákovi teprve 33 let, v neděli osedlá jako profesionál svou silničku při podniku Tour de Vendée naposledy. Podle výsledků z posledních let i jeho samotného je na čase. S kolem však nekončí, jen přejde na horské.Když letos 23. července naposledy projel na Elysejských polích cílem Tour de France, závodu, který mu udělal největší jméno, nebyl nijak naměkko.

„Jsem šťastný a opravdu rád, že to byla poslední Tour,“ překvapil nejspíš Peter Sagan mnohé svým prohlášením.

Když se z něj reportérka Eurosportu snažila vymámit víc, což byla mimochodem pro novináře často velká výzva, dočkala se na dotaz, co cítí, když se ohlédne za sebe a vidí Champs Élysées, další stručné odpovědi: „Jsem unavený.“

Hlubší pocity při poslední Tour de France, která mu i letos dala hodně zabrat, a stejně jako na posledních už třech ročnících se nedočkal vítězné etapy, neměl.

„Život jde dál. Show must go on… Ano, strávil jsem dobré chvíle v silniční cyklistice, také na Tour de France, která je největším závodem na světě a také tím nejlepším ke sledování v televizi. Ale pro mě už toho bylo dost. Jsem rád, že byla poslední,“ prozradila modla slovenských sportovních fanoušků.

A nejen jejich. Svého času uctívali novou superstar silniční cyklistiky po celém světě jako rockovou hvězdu. Sagan jim to oplácel různými vtípky v rozhovorech na podpisových pódiích, srandičkami na kole, jako třeba jízdou po zadním či podepisováním knížky za jízdy v horské etapě. Ale hlavně spoustou skvělých a někdy nervy drásajících výher.

Osobního rekordu v počtu vítězství se dočkal v roce 2013, kdy jich měl 22. Byly sezony, kdy jich posbíral okolo patnáctky. V roce 2018 měl na kontě osm triumfů. To je stejné číslo, jako v posledních čtyřech sezonách dohromady.

Sice má k dobru ještě poslední závod své úctyhodné kariéry, ale vypadá to, že poslední sezonu zakončí s nulou. Šlo by tak o jeho nehorší ročník, i ten první covidový, tedy 2020, získal alespoň cenný skalp v podobě etapy na Giro d´Italia.

Sagana to ale nechává klidným. On už nepotřebuje nikomu nic dokazovat. „Za svou kariéru vyhrál tolik závodů a etap, že může skončit v takto brzkém věku úplně v pohodě. A ani se nedivím, že končí už ve 33. Kde dál hledat motivaci, když začnete v takové míře vyhrávat už v tak mladém věku jako on?“ připomíná důležitý fakt bývalý skvělý sprinter Ján Svorada.

Také Tourminátor, jak zněla jedna z jeho přezdívek, tuto sezonu bral více méně jako rozlučkovou. Vždyť svůj konec na silnici po této sezoně oznámil už v jejím úplném úvodu na lednovém etapovém podniku v Argentině.

„Tato sezona bude mou poslední na silnici. Je pro mě důležité trávit čas s mým synem Marlonem a vidět život z různých úhlů, nejen jako cyklista,“ vysvětloval své rozhodnutí. Pokud chce syna podporovat i ve sportu, měl by vzít do ruky tenisovou raketu a naučit se s ní podobné kousky jako na kole. Protože šestiletý Marlon se nechal slyšet, že raději než v cyklistice by se chtěl prosadit v tenise.

Jeho táta ale má minimálně pro další sezonu ještě jiné plány. „Až skončím na silnici, chtěl bych se připravit na závod horských kol na olympijských hrách,“ prohlásil směrem k Paříži 2024. Naplnit sen o účasti pod pěti kruhy v cross country ovšem nebude ani trochu snadné a s největší pravděpodobností ani nebude až tolik záležet na jeho výkonnosti.

Většina závodníků se na Hry dostane díky postavení své země v žebříčku. Ten se vytváří na základě bodů, které se sbírají v průběhu předchozích sezon, a Slovensko by se z tohoto žebříčku do Paříže nedostalo. Další variantou je zisk divoké karty. Jenže olympijské místo si nevyjede ani Nizozemsko, tím pádem o kartu bude žádat i Mathieu van der Poel a možná i další velká cyklistická jména.

Teď je tady ale ještě poslední příležitost ukázat se na silnici a třeba i změnit nulu alespoň v jedno vítězství, které by majiteli aktuálně 121 výher určitě udělalo radost. Závod Tour de Vendée se jede v neděli od 12 hodin a je dlouhý 207 kilometrů. 

Pohled Romany Barboříkové

Při pohledu na výsledky z posledních závodních let Petera Sagana si cyklistický divák musí říct: Nic moc. Letos by ho v televizi možná označil až za neviditelného, nebýt pádů na Flandrech a Paříž - Roubaix. I přes to všechno, kde se objevil, vzbudil velký rozruch fanoušků, kteří ho stále milují za to všechno, co během své kariéry pro cyklistiku i pro ně udělal.

Vždyť i díky němu si užili při závodech hodně zábavy, a to i ve chvíli, kdy na trati kolem nich už dávno projeli vrchaři bojující o žluté a podobné dresy. Oni přesto dál čekali, protože věděli, že grupeto, ve kterém je i Sagan, teprve dorazí a s velkou pravděpodobností to pro ně bude zážitek.

Ovšem ani nad slabšími roky, jako jsou ty poslední dva, nejde jen mávnout rukou. A mnohdy ani tolik nešlo o to, že chyběly výhry. Spíš občas moc neprospívaly výlevy emocí ve chvílích, kdy se mu sprint nepovedl podle jeho představ. Stejně jako si poslední sezonu chtěl užít on, to chtěli i příznivci cyklistiky. Pamatovat si jeho legrácky, a ne řvaní a gesta na soupeře.

Vstoupit do diskuse
0

Cyklistika 2023

Vuelta 2023 (26. 8. - 17. 9. 2023, Španělsko)
Program Profily etap

Tour de France
Výsledky 2023 Startovní listina 2023

Giro d'Italia
Výsledky 2023

Jízdní kola * Elektrokola * Elektroběžky na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud