
Český baseballový tým na World Baseball Classic otevřel dveře do velkého světa. A do budoucna může jeho úspěšná japonská mise zvýšit šance několika hráčů na velké profesionální angažmá. Nejvíc by zřejmě mohla pomoct vnějšímu polaři Marku Chlupovi, který v Tokiu potvrdil pověst jednoho z nejlepších pálkařů české historie.
V rukách má pěknou ránu a v kariéře míří k momentu, kdy velký odpal trefí i v reálném životě. Třiadvacetiletý Marek Chlup přijel na baseballový světový šampionát rozehřátý z univerzitní sezony v Americe a v Tokiu na velké scéně ukázal, co dovede.
„Snad na univerzitě odehraju zbytek dobré sezony, ta finišuje na konci května. Potom doufám, že budu mít víc nabídek z profesionálních týmů. Ať to bude z Itálie, klidně z Ameriky, nebo tady z Asie,“ plánuje Chlup. „Věřím, že v září odehraju dobře domácí mistrovství Evropy a na jaře 2024 už budu začínat sezonu jako profesionální hráč.“
Chlup odpálil homerun v posledním přípravném zápase na kempu v Mijazaki, na samotném WBC sice míč přes plot nedostal, ale prezentoval se působivým pálkařským průměrem 0,333. To znamená, že odpálil při každém třetím startu na pálce.
ÚSPĚŠNOST PÁLKAŘŮ NA WBC | |
Eric Sogard | 0,438 |
Marek Chlup | 0,333 |
Vojtěch Menšík | 0,25 |
Filip Smola | 0,25 |
Jakub Hajtmar | 0,25 |
Proti Japonsku ohromil odpalem fastballu Rokiho Sasakiho, který proti němu vypustil raketu o rychlosti 164 kilometrů v hodině, což v samotné MLB nikdo nedokázal přes tři a půl roku.
Z Japonska odletěl zpátky do North Greenville, kde se s místními Crusaders stal vloni univerzitním šampionem Divize II a byl dokonce vyhlášen nejlepším hráčem konference.
Pět kluků pro MLB
V Tokiu hrál skvěle taky Martin Mužík, který předváděl kouzelné zákroky na první metě, a taky Vojtěch Menšík, který bavil svými pokusy o kradení met. Menšík se v roce 2021 stal prvním Čechem, který si zahrál univerzitní Světovou sérii, titulový zápas Divize I. Pak podepsal smlouvu s Los Angeles Angels z MLB, šanci ale nedostal.
Pro profesionální ligy můžou být do budoucna zajímaví dva mladí nadhazovači. Třiadvacetiletý Daniel Padyšák famózně odházel první směny vítězného zápasu s Čínou a letos může jít na draft MLB.
Devatenáctiletému Michalu Kovalovi, který při loňské kvalifikaci na WBC chladnokrevně zničil Němce, se tentokrát moc nedařilo. Ale stále zůstává evropským prospektem číslo 1, v Americe teprve dokončuje střední školu a od podzimu nastupuje na univerzitě Georgia Tech.
„Máme tady pět kluků, kteří by mohli hrát Major League. Klidně mě citujte,“ řekl reprezentační trenér Pavel Chadim.
Skauti z velkých lig se určitě pozorně dívali.
„Padyšák zaházel proti Číně neuvěřitelný zápas. Má kvalitní fastball, rychlý rovný nadhoz,“ říká Michael Clair, který píše pro stránky mlb.com. „Chlup má v North Greenville neuvěřitelnou sezonu. Kovala je prospekt číslo jedna, ale je malý. V Major League není moc nadhazovačů, kteří jsou vysocí pět stop a deset inchů. Ale má kvalitní fastball a správný přístup, vždycky chce míč. Opravdu doufám, že tyhle kluky uvidím v systému Major League. A jak se do systému jednou dostanete, přijde šance.“
Příležitost ale může čekat i jinde, například v prestižních asijských ligách – NPB v Japonsku a KBO v Koreji.
„Pomohly by kontakty mezi Asií a Evropou. Čeští hráči můžou hrát v korejských, japonských a tchajwanských ligách,“ uvedl Chadim.