Legendární žokej dostane parohy: Vše nejlepší k šedesátinám, pane Váňo!
Šest křížků má ode dneška na krku žokej Josef Váňa. Přesně týden po zatím posledním startu ve Velké pardubické se dnes dožívá šedesátky, na oslavy ovšem nemá vůbec čas. Večer musí do Itálie na dostihy, narozeninovou párty odložil až na Huberta.
Tisíce jeho fanoušků si na něj dnes vzpomenou, Josef Váňa ale svoje dnešní šedesátiny neřeší. „V sobotu večer vyrážím do Trevisa, kde máme v neděli dostihy. Nemůžu pařit,“ vysvětluje Váňa. „Budu slavit až třetího listopadu na Huberta, tam to bude ofiko.“
Váňa si udělal radost aspoň ve středu, kdy vyrazil na hon se svým kamarádem Václavem Sůrou, vlastníkem dostihové dráhy v Kolesech, který ho přivedl k myslivosti.
„Tentokrát lovil pan Sůra. Já jsem ale ještě před Velkou slovil zlatého jelena,“ popisuje Váňa svou nejnovější kapitální trofej. „Parohy jsou skoro hotové. Pan Sůra má řezbáře, který mi pod to udělá prkýnko, abych to měl ve stejném stylu jako ostatní trofeje.“
Váňa je členem Českomoravské myslivecké jednoty a na posez vyráží několikrát do roka. Moc ale nestřílí, radši se prochází lesem.
„Jsem myslivec na baterky. Občas slovím zlaté bažanty, muflony. Loni v Tatrách jsem slovil jelena Evropáka,“ popisuje Váňa.
Lovecké radovánky jsou ale pro něj jen únikem od dostihových starostí. Před týdnem skončil ve Velké pardubické třetí v sedle Tiumena a hned poté se zase vrátil do své hlavní role trenéra. Proto dnes nemá na oslavy čas. „Narozeniny proběhnou jako všední den,“ upozorňuje Váňa.
Šedesátiletý muž zatím stále není rozhodnutý, jestli bude příští rok pokračovat v jezdecké kariéře. Už teď je každopádně jedním z nejstarších žokejů na světě.
Nejstaršímu americkému žokejovi Franku Amontemu je sice už 76 let, letos mu ale na jeho domovském závodišti zakázali závodit. Pětašedesátiletý Australan Neville Wilson zase letos ukončil kariéru.
Váňa se má na přemýšlení celou zimu. Může však počítat s podporou Ivo Köhlera, majitele Tiumena, který by legendárního žokeje rád viděl v sedle svého koně i v příští Velké pardubické.
Váňa se bude rozhodovat především podle aktuálního zdravotního stavu. Chuť zůstat v sedle mu ale nechybí.
„Kdyby bylo všechno v pohodě, tak bych to ještě zkusil…“ naznačuje Váňa.
Kdy končili žokejoví veteráni
FRANK AMONTE SR., 76 let
Kariéru Američana, který nekouří, nepije a nejí máslo ani sůl, zastavilo až letos nařízení jeho domácího závodiště v Suffolk Downs. Důvodem ovšem nebyl zdravotní stav, ale potíže s pojišťovnou. Amonte naposled vyhrál v roce 2005, den před svou sedmdesátkou.
PÁL KÁLLAI, 73 let
Devítinásobný maďarský šampion strávil mnoho let v Americe a startoval i v Kentucky Derby. V pokročilém věku se svou blonďatou hřívou brázdil Evropu na motorce a v roce 2006 závodil také v Chuchli. Necelý měsíc poté zemřel na následky cévní mozkové příhody.
NEVILLE WILSON, 65 let
Australský žokej a desetinásobný dědeček začal kariéru v padesátých letech minulého století, odjezdil přes 20 000 dostihů a připsal si 2078 vítězství. Oficiálně skončil koncem září v pětašedesáti letech. Nejezdil ale od loňského pádu z koně.
MICKY STAROSTA, 61 let
Slavný německý jezdec začal kariéru v roce 1928 a skončil v roce 1973 ve svých jedenašedesáti letech.
LESTER PIGGOTT, 59 let
Jeden z nejslavnějších žokejů historie vyhrál 4 493 dostihů. Legendární Brit s kariérou sice skončil v rok svých padesátin, pak se ale vrátil a vydržel téměř do šedesáti. Poslední vítězství si připsal v osmapadesáti letech.
BILL SHOEMAKER, 58 let
Legendární americký žokej se narodil tak malý, že ho museli dát v krabici od bot do trouby, aby přežil. Stal se jedním z nejúspěšnějších jezdců historie, v roce 1986 vyhrál ve svých čtyřiapadesáti letech jako nejstarší v historii Kentucky Derby. Svého posledního vítězství dosáhl v osmapadesáti.
LAFFIT PINCAY JR., 56 let
Panaman, všeobecně považovaný za nejlepšího žokeje historie, je s 9531 vítězstvími druhý v historické tabulce. Začínal už koncem šedesátých let a vydržel to roku 2003, kdy musel v šestapadesáti letech ukončit kariéru kvůli zlomenině krční páteře po pádu z koně.