Seznámil se s bojovým uměním, nechal se jím pohltit a odevzdal mu život. První zápas jen potvrdil, že nepatří, ani nechce patřit, jinam než na cestu bojovníka. Brzy ovládl české šampionáty, záhy i evropské. Mladý, dravý, avšak už ostřílený bijec se vydal dokázat to, o čem mnozí jen snili - jako cizinec v zemi vycházejícího slunce porazit tamní hrdiny a vydobýt si respekt mistrů, na jejichž učení stojí základy bojových sportů, jak je dnes svět zná. Povedlo se. Příběh českého samuraje však nemá jen jednoho protagonistu, ale hned dva. Roční iSport Premium za zvýhodněnou vánoční cenu >>>
Jan Soukup odcestoval na Dálný východ posilněn bronzovým triumfem z evropského mistrovství, aby se stal historicky prvním bělochem, který vyhrál nejprestižnější turnaj světa: japonský šampionát v brutálním karatistickém stylu kyokushin. Na Kjúšú, ostrově známém jako kolébka japonské civilizace, žil čtyři roky. Úspěchem, stylem boje i životní filozofií si vysloužil přezdívku, kterou dnes svět tituluje jeho přítele.
Jiřímu Procházkovi dal boj do života řád. Od střední školy se učil karate, jež se stalo jedním z pilířů jeho bojového stylu. Poprvé okusil chaos zápasu v thajboxerském ringu. Krátce poté se však rozhodl okusit klec, kde našel pravý sportovní domov. Sérií knockoutů se probil k domácímu titulu GCF, navázal úspěchem v Rusku, načež kývl na turnaj, který ho vystřelil do výšin světového MMA.
Pustil se do pyramidy pod praporcem tradiční japonské stáje Rizin a hned v prvním kole narazil na domácího favorita, olympijského vítěze v judu Satošiho Išiiho. Šestadevadesát sekund dělilo úvodní gong od toho závěrečného. Procházka šokoval arénu a získal si srdce diváků. Do novodobé historie Japonska se pak vepsal zlatým písmem. Jedenáct vítězství podtrhnul titulem šampiona, jehož se zhostil jako první nejaponský bojovník.
Ikony českého i světového boje od sebe dělí třináct let. Zatímco Procházka sahal po světovém pásu UFC, karatistický mistr sbíral poslední skalpy v duelech s legendami. O generačním střídání bájného titulu samuraje, spřátelení skrze boj i meditaci a společné cestě do Mekky bojových umění vypráví sám Soukup.
„Když jsem vyhrál mistrovství Japonska, Evropy a umístil se druhý na mistrovství světa, začalo se mi říkat Český samuraj. Chytlo se to i doma. Po čase mě vystřídal Jirka Procházka, který jde samurajskou cestu dost podobnou té mé. Jsem rád, že si přezdívka našla nástupce.
Poprvé jsem se s Jirkou potkal na thajboxerském soustředění pod pražským trenérem Viktorem Petrlíkem. Oba jsme bojovali na vysoké úrovni, a tak už jsme o sobě věděli z dřívějška. Až na kempu jsme se seznámili tváří v tvář.
Po nějaké době se mi ozval s tím, že by chtěl vyzkoušet nějaké tréninky kyokushinu. V Brně cvičil klasické shotokan karate. Dodnes si pamatuji, jak jsme se sešli v tělocvičně, dali si společnou lekci a pak se vydali na výborný oběd. Ten mi obzvlášť utkvěl v paměti. Bavili jsme se a více se navzájem poznali. Tehdy vznikla taková v uvozovkách tradice. Vždy, když přijel do Prahy a měl volné časové okno, zavolal, abychom si zatrénovali. Postupně tak vzniklo kamarádství.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!
KoupitUFC: Kde sledovat UFC živě?
Procházka vs. Rakič Procházka vs. Pereira Češi v UFC a platy
Oktagon: Kde sledovat OKTAGON živě?
OKTAGON 58 Vémola vs. Végh 2
Clash of the Stars: Kde sledovat Clash v TV?
Clash of the Stars 7
Fury vs. Usyk * Elektrokola * Elektrokoloběžky na Heureka.cz