Márquez je popáté mistrem světa MotoGP! Kornfeil dojel desátý

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Španělský motocyklový jezdec Marc Márquez se stal popáté mistrem světa královské silniční třídy MotoGP. Zisk celkově sedmého titulu v kariéře potvrdil hvězdný pilot Hondy vítězstvím ve Velké ceně Japonska. Po osmém triumfu v sezoně má pětadvacetiletý šampion tři závody před koncem seriálu nedostižný náskok na Andreu Doviziosa. Italský konkurent z Ducati a nejrychlejší muž sobotní kvalifikace ve vzájemné bitvě o vítězství upadl v předposledním kole.

Karel Abraham závod po pádu nedokončil. V Moto3 dojel Jakub Kornfeil desátý a zopakoval umístění z předchozího závodu v Thajsku. Ale zatímco před dvěma týdny byl český pilot do poslední zatáčky ve hře o stupně vítězů, tentokrát po startu ze šesté řady ztratil záhy kontakt s velkou čelní skupinou a na lepší výsledek nemohl pomýšlet.

Márquez ovládl MotoGP třetím rokem po sobě, předtím triumfoval také v letech 2013 a 2014. Ve sbírce má i tituly z Moto3, respektive kubatury do 125 ccm (2010) a Moto2 (2012).

V Motegi se po startu ze šestého místa postupně propracoval za Doviziosa a dostal se i před něj. Na strhující duel v posledním kole nedošlo, protože Dovizioso chyboval. Márqueze na stupních vítězů doplnili Brit Cal Crutchlow a Španěl Álex Rins.

„Využít hned první šanci (na zisk titulu) je důležité. Šéfové budou spokojení, teď už si to prostě jen užijeme,“ radoval se staronový šampion. „Byla to celý rok (s Doviziosem) velká bitva. Je to těžký a velmi velmi rychlý soupeř,“ řekl o italském rivalovi, který nakonec bude muset ještě zabojovat, aby obhájil titul vicemistra. Slavný krajan Valentino Rossi se k němu přiblížil na devět bodů.

Španělský motocyklový jezdec Marc Márquez se stal popáté mistrem světa královské silniční třídy MotoGP

Kornfeil se po 16. místě v kvalifikaci tentokrát nedokázal propracovat po startu vpřed a po rozdělení pole na dvě velké skupiny zůstal v té druhé. Její ztráta postupně narostla až na šest sekund, alespoň v ní byl ale Kornfeil nejrychlejší a díky několika pádům soupeřů vpředu pronikl podesáté v sezoně do Top Ten.

„Úvod závodu byl katastrofální. Měl jsem sice dobrou startovní reakci, ale krátce po startu jsem přišel o dvě místa. Na konci prvního kola pak o další tři. První skupina odjela a já zůstal v tom druhém vláčku,“ litoval Kornfeil. „V průběhu závodu jsme sice zajížděli stejně rychlá kola jako vedoucí skupina, to už ale byl rozestup tak velký, že bylo bez šance je stáhnout. Je fajn, že jsem vyhrál skupinu, ale desítka je prostě málo,“ dodal.

Vyhrál jeho kolega z týmu Redox PrüstelGP Marco Bezzecchi z Itálie a po třetím triumfu v sezoně se přiblížil na jediný bod lídrovi pořadí Jorgemu Martínovi. Španělský jezdec bez cizího zavinění upadl šest kol před cílem a nebodoval.

Kornfeil v celkové klasifikaci zůstal osmý s desetibodovou ztrátou na šestého Aróna Caneta ze Španělska, pro kterého závod skončil hned v prvním kole. Průběžně sedmý Gabriel Rodrigo z Argentiny, vítěz sobotní kvalifikace, porazil v Japonsku českého soupeře jen o dvě pozice.

V Moto2 vyhrál podruhé v sezoně Francouz Fabio Quartararo, ale z prvenství se radoval jen několik desítek minut, než byl diskvalifikován. Jeho stroj neprošel technickou kontrolou, v pneumatikách měl nižší tlak, než je limit. Vítězství tím pádem spadlo do klína Francescu Bagnaiovi z Itálie, který si tím ještě víc upevnil pozici lídra šampionátu.

Velká cena Japonska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Motegi:

Moto3: 1. Bezzecchi (It./KTM) 39:35,653, 2. Dalla Porta (It./Honda) -0,041, 3. D. Binder (JAR/KTM) -0,042, 4. Foggia(It./KTM) -0,212, 5. McPhee (Brit./KTM) -0,251, 6. Arbolino (It./Honda) -0,350, ...10. Kornfeil (ČR/KTM) -7,965.

Průběžné pořadí MS (po 15 z 18 závodů): 1. Martín (Šp./Honda) 204, 2. Bezzecchi 203, 3. Di Giannantonio 175, 4. Bastianini (oba It./Honda) 142, 5. Dalla Porta 131, 6. Canet (Šp./Honda) 118, ...8. Kornfeil 108.

Moto2: 1. Bagnaia 41:04,294, 2. Baldassarri (oba It./Kalex) -6,227, 3. Oliveira (Portug./KTM) -11,553, 4. Á. Márquez (Šp./Kalex) -12,083, 5. B. Binder (JAR/KTM) -12,348, 6. Fernández (Šp./Kalex) -12,701.

Průběžné pořadí MS (po 15 z 18 závodů): 1. Bagnaia 285, 2. Oliveira 247, 3. B. Binder 168, 4. Baldassarri 152, 5. Á. Márquez 139, 6. Mir (Šp./Kalex) 136.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 42:36,438, 2. Crutchlow (Brit./Honda) -1,573, 3. Rins (Šp./Suzuki) -1,720, 4. Rossi (It./Yamaha) -6,413, 5. Bautista (Šp./Ducati) -6,919, 6. Zarco (Fr./Yamaha) -8,024, ...Abraham (ČR/Ducati) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 15 z 18 závodů): 1. M. Márquez 296, 2. Dovizioso (It./Ducati) 194, 3. Rossi 185, 4. M. Viňales (Šp./Yamaha) 155, 5. Crutchlow 148, 6. Zarco 133, ...23. Abraham 5.