Neslyšíte novinky o Michaelu Schumacherovi? Připravte se na nejhorší. Drsné poselství vyslal do světa bývalý šéflékař F1 Gary Hartstein, který na základě statistik míní, že se šance na probuzení sedminásobného šampiona každým dnem zmenšují. „Bojím se, že o Michaelovi už žádnou dobrou zprávu nikdy neuslyšíme,“ tvrdí. Od jeho nehody na lyžích a zranění hlavy uběhlo přes pět měsíců.
Od toho tiskového prohlášení utekly už dva měsíce: „Michael Schumacher vykazuje známky probouzení a vědomí,“ prohlásila tehdy tisková mluvčí Sabine Kehmová. Skvělé zprávy, jenže naději v dalších týdnech zahalila opona mlčení. Ticho. Nic.
Management kolem německého pilota se uzavřel, přestal o dalším vývoji léčby informovat a jediné zprávy o něm se týkají podpory stájí F1 (před GP Monaka mu závodníci složili hold na tradičním fotbálku), nebo že o něm stanice RTL bude vysílat po GP Kanady dokument: Nejtěžší bitva Michaela Schumachera. Touto karanténou se ovšem mezi fanoušky vyvolala vlna nových obav.
„Mám dost velký strach (a jsem o tom i přesvědčen), že o Michaelovi už žádnou dobrou zprávu nikdy neuslyšíme,“ napsal na svůj blog bývalý šéflékař F1 Gary Hartstein.
Naděje na probuzení mizí
Nejúspěšnější pilot F1 všech dob se nachází v komatu od 29. prosince 2013, kdy při projížďce na lyžích ve francouzském Méribelu spadl hlavou na kámen (měl helmu) a utrpěl těžká zranění hlavy.
Kvůli krvácení do mozku musel následně podstoupit dvě operace, a přestože na konci ledna začali bývalého německého pilota probouzet z umělého spánku, stále prý nenabral vědomí. Čím déle navíc čekání trvá, tím se podle Hartsteina zvyšuje riziko, že se nikdy neprobudí.
Bývalý šéflékař F1 dokonce prezentoval graf, v němž publikuje vývoj počtu pacientů v závislosti na době po zranění. Podle něj existují tři stavy, a sice vědomí, smrt a vegetativní stav (fáze, kdy může sice otevírat oči, ale nijak nereaguje na okolní prostředí).
Klíčová hranice šesti měsíců
Podle Hartsteina je klíčová hranice šesti měsíců, po níž už linka, že se probudí, zůstává stejná. V praxi to znamená, že se v té době uzdraví jen malá část pacientů a naopak se zvyšuje riziko smrti nebo trvalého vegetativního stavu. „A znovu opakuji, co jsem řekl dříve, že po více jak roce ve vegetativním stavu už prakticky nikdo nenabírá vědomí,“ varuje Hartstein.
Velkým otazníkem navíc zůstává funkce Schumacherova mozku, a zda nedošlo k trvalému poškození. Na druhou stranu Hartstein nevyvrací, že by už Schumacher mohl být i přes svůj stav převezený domů.
„Není to nemožné. I kdyby byl stále závislý na dýchacím přístroji, potřeboval by mít sice ve svém prostředí potřebná zařízení, ale je tisíce pacientů, kteří jsou závislí na těchto strojích v domácí péči.
A pokud dýchá sám je to ještě pravděpodobnější. Pacienti s dlouhodobějšími zdravotními problémy si vyžadují vysokou úroveň péče, ale to je něco, co Michaelova rodina má k dispozici,“ dodal.
Od ní však nové zprávy zatím nepřichází…
Jak jde čas |
PROSINEC 2013 LEDEN 2014 DUBEN 2014 KVĚTEN 2014 |