Rychlostní kanoisté Josef Dostál a Radek Šlouf vybojovali na olympijských hrách bronz v závodě deblkajaků na trati 1000 metrů a získali pro českou výpravu v Tokiu devátou medaili. Z vítězství se radovali Australané Jean van der Westhuyzen a Thomas Green, stříbro získali Max Hoff a Jacob Schopf z Německa.
Osmadvacetiletý Dostál si vynahradil obrovské zklamání z individuálního závodu, v němž skončil pátý, a má již čtvrtou olympijskou medaili. V Londýně 2012 získal bronz na čtyřkajaku, který obhájil o čtyři roky později v Riu de Janeiro. V Brazílii si dojel také pro stříbro na singlkajaku. O dva roky mladší Šlouf se prosadil na stupně vítězů při své olympijské premiéře.
Čeští reprezentanti postoupili do finále ze čtvrtého místa v semifinále a v úvodu jízdy o medaile se drželi na šestém místě. V polovině trati se posunuli na čtvrtou pozici a s dalšími dvěma posádkami bojovali o stříbro a bronz. Vítězní Australané měli sekundový náskok. Dostál se Šloufem sice v závěru nestačili na Hoffa se Schopfem, ale dokázali porazit maďarskou dvojici Bence Nádas, Bálint Kopasz.
Již třetí zlatou medaili získala v Tokiu novozélandská kajakářka Lisa Carringtonová, která dnes ovládla závod na 500 metrů a navázala na triumfy na trati 200 metrů a na deblkajaku na 500 metrů. Dvaatřicetiletá hvězda rychlostní kanoistiky ukončila vítěznou olympijskou sérii Danuty Kozákové z Maďarska, která usilovala o třetí výhru na pětistovce v řadě. V Japonsku ale skončila až čtvrtá.
Historicky první rychlostní kanoistkou, která získala na olympijských hrách zlatou medaili, se stala devatenáctiletá Američanka Nevin Harrisonová. Ve finále závodu na 200 metrů porazila šestinásobnou světovou šampionku na této trati Laurence Vincentovou-Lapointeovou z Kanady, bronz získala Ukrajinka Ljudmila Luzanová.
Závod kajakářů na 200 metrů ovládl Maďar Sándor Tótka a získal první olympijskou medaili v kariéře. Před pěti lety v Riu byl čtvrtý. Obhájce prvenství Liam Heath z Velké Británie byl třetí. V 36 letech vybojoval čtvrtou medaili na hrách.
Výsledky rychlostní kanoistiky na OH v Tokiu
Muži:
200 m:
K1: 1. Tótka (Maď.) 35,035, 2. Rizza (It.) -0,045, 3. Heath (Brit.) -0,167, 4. Csizmadia (Maď.) -0,282, 5. Arévalo (Šp.) -0,356, 6. Menning (Švéd.) -0,527, 7. Craviotto (Šp.) -0,533, 8. Akmens (Lot.) -0,979.
1000 m:
K2: 1. Van der Westhuyzen, Green (Austr.) 3:15,280, 2. Hoff, Schopf (Něm.) -0,304, 3. Dostál, Šlouf (ČR) -0,826, 4. Nádas, Kopasz (Maď.) -1,255, 5. Brown, Imrie (N. Zél.) -1,987, 6. Cubelos, Peňa (Šp.) -2,047, 7. Borykaj, Jurenja (Běl.) -2,489, 8. Wang Cchung-kchang, Pu Tching-kchaj (Čína) -4,332.
Ženy:
200 m:
C1: 1. Harrisonová (USA) 45,932, 2. Vincentová-Lapointeová (Kan.) -0,854, 3. Luzanová (Ukr.) -1,102, 4. Borowská (Pol.) -1,184, 5. Jácomeová (Šp.) -1,294, 6. Lin Wen-ťün (Čína) -1,676, 7. Romašenková (Rus.) -1,845, 8. Vincentová (Kan.) -1,902.
500 m:
K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:51,216, 2. Csipesová (Maď.) -0,639, 3. Jörgensenová (Dán.) -1,557, 4. Kozáková (Maď,) -2,198, 5. Stensilsová (Švéd.) -2,384, 6. Petersová (Belg.) -2,500, 7. Portelaová (Portug.) -4,598, 8. Woodová (Austr.) -6,035.
Zprávy ze dne 18. července 2021
Malý náhled do olympijské vesnice. S kterými výpravami a kde bydlí ta česká? Kde se sportovci budou stravovat? Více ve vláknu na Twitteru...
VESLOVÁNÍ: Ruská párová čtyřka, z které kvůli dopingu nedávno vypadli dva členové, nakonec nebude na olympijských hrách v Tokiu startovat vůbec. Možní náhradníci nemají podle ruské veslařské federace potřebnou výkonnost. Mezinárodní federace FISA oslovila Litevce, kteří by mohli na poslední chvíli do závodu vyslat svou posádku a čeká na jejich vyjádření. Na červnovém soustředění neprošli dopingovou kontrolou Nikita Morgačov a Pavel Sorin, u kterých testy odhalily užití meldonia. Oba veslaři mají předběžně zastavenou činnost.
V olympijské vesnici už se objevil koronavirus i mezi sportovci. Pozitivní test měli podle organizátorů dva zahraniční účastníci her v Tokiu. Nákaza se prokázala také u jednoho sportovce mimo vesnici. Jejich totožnost pořadatelé neuvedli. Do izolace putoval z tokijského letiště Narita podle agentury Reuters kvůli pozitivnímu testu také člen Mezinárodního olympijského výboru Rjo Sung-min, bývalý korejský stolní tenista a olympijský vítěz z Atén 2004. Podle organizátorů se v souvislosti s olympiádou objevilo v dějišti her zatím 55 případů nákazy. V Tokiu bylo v sobotu hlášeno 1410 nových případů covidu-19, nejvíce za poslední půlrok. V metropoli platí kvůli zvýšenému výskytu koronaviru stav nouze.
Zprávy ze dne 17. července 2021
Nakažený Čech v Tokiu nemá žádné příznaky nemoci. „Před cestou absolvoval dva povinné PCR testy v rozmezí 96 hodin před odletem s negativním výsledkem, které jsou podmínkou vstupu do Japonska, a to dokonce ve dvou různých laboratořích. Bezpříznakovému onemocnění odpovídají také hodnoty provedeného PCR testu,“ uvedl šéflékař týmu Jiří Neumann.
Hned při podezření začal štáb výpravy připravovat preventivní opatření. „Během dvou hodin jsme zvládli akci kulový blesk a pro všechny sportovce a členy doprovodu z letadla, kteří přicestovali do vesnice, jsme připravili individuální pokoje. Do společných prostor v apartmánech jim přidáme i speciální čističky vzduchu,“ popsal Doktor.
Podle něho nejsou tréninkové aktivity ani plány sportovců nijak omezené. „Nad rámec platných pravidel proti šíření nákazy přidáme ještě drobná režimová opatření. Chceme zkrátka mít jistotu, že děláme pro bezpečí týmu vše,“ uvedl Doktor.
BASKETBAL: Všichni čeští basketbalisté jsou naopak negativní - stres vyvolaly středeční nejednoznačné výsledky, po nichž se někteří hráči uchýlili do samoizolace. Více čtěte zde >>>
Nejmenovaný člen realizačního týmu české výpravy měl po příletu do dějiště olympijských her v Tokiu pozitivní test na COVID-19. Výsledek antigenního kontrolního testu na letišti potvrdila i následná analýza PCR. „Bohužel se nám ani přes veškerá opatření, která k současné době patří, tato situace nevyhnula. Každopádně všichni ostatní členové týmu měli negativní testy a všichni sportovci jsou v pořádku v olympijské vesnici,“ řekl šéf výpravy Martin Doktor. Člen týmu s pozitivním nálezem je momentálně v izolaci, stejně jako několik možných blízkých kontaktů z letadla. „Jak teď bude v jejich případě vše probíhat dál, to intenzivně řešíme,“ řekl Doktor, který je zároveň sportovním ředitelem ČOV.
ATLETIKA: Český rekordman ve vrhu koulí Tomáš Staněk si před olympijskými hrami vylepšil letošní maximum pod širým nebem. Na vrhačském mítinku v německém Thumu zvítězil výkonem 21,12 metru. Svůj dosavadní nejlepší vrh z červnového mítinku v Kladně překonal o 12 centimetrů a jasně porazil druhého Němce Christiana Zimmermanna (19,64).
Jihokorejští sportovci vyvěsili na balkonech v olympijské vesnici v Tokiu transparenty připomínající někdejší konflikt jejich země s Japonskem. Po upozornění Mezinárodního olympijského výboru je zase odstranili. „Naše pravidla hovoří zcela jednoznačně o tom, že olympijská vesnice je místem, kde sportovci žijí svorně a nečelí žádným útočným vzkazům,“ řekl na tiskové konferenci prezident MOV Thomas Bach.

FOTBAL: Olympijský tým německých fotbalistů nedohrál v Japonsku generálku na tokijské hry kvůli údajné rasistické urážce. Jejím terčem byl podle Němců obránce Jordan Torunarigha z Herthy Berlín, rasismu se měl dopustit jeden z honduraských soupeřů. Duel se uskutečnil ve městě Wakajama a skončil pět minut před koncem za stavu 1:1. „Pokud je jeden z našich hráčů rasisticky urážen, není možné hrát dál,“ řekl kouč Stefan Kuntz. Svaz Hondurasu označil incident za nedorozumění. „Když se situace trochu uklidnila, celý honduraský tým přišel za námi k lavičce a omluvil se. Tím to pro nás skončilo,“ uvedl trenér německých olympioniků.
TENIS: Tenistka Petra Kvitová dnes nabrala směr Tokio a zamířila na své čtvrté a nejspíše poslední olympijské hry. Před pěti lety vybojovala v Riu de Janeiro ve dvouhře bronz a sestava Češek má medailové předpoklady i pro japonský turnaj pod pěti kruhy. „Šance na medaile jsou stoprocentně v singlu i v deblu. Každá z nás ukázala letos své kvality. Doufám, že se mají diváci na co těšit,“ pronesla Kvitová na letišti Václava Havla.