Rychlostní kanoisté Josef Dostál a Radek Šlouf vybojovali na olympijských hrách bronz v závodě deblkajaků na trati 1000 metrů a získali pro českou výpravu v Tokiu devátou medaili. Z vítězství se radovali Australané Jean van der Westhuyzen a Thomas Green, stříbro získali Max Hoff a Jacob Schopf z Německa.
Osmadvacetiletý Dostál si vynahradil obrovské zklamání z individuálního závodu, v němž skončil pátý, a má již čtvrtou olympijskou medaili. V Londýně 2012 získal bronz na čtyřkajaku, který obhájil o čtyři roky později v Riu de Janeiro. V Brazílii si dojel také pro stříbro na singlkajaku. O dva roky mladší Šlouf se prosadil na stupně vítězů při své olympijské premiéře.
Čeští reprezentanti postoupili do finále ze čtvrtého místa v semifinále a v úvodu jízdy o medaile se drželi na šestém místě. V polovině trati se posunuli na čtvrtou pozici a s dalšími dvěma posádkami bojovali o stříbro a bronz. Vítězní Australané měli sekundový náskok. Dostál se Šloufem sice v závěru nestačili na Hoffa se Schopfem, ale dokázali porazit maďarskou dvojici Bence Nádas, Bálint Kopasz.
Již třetí zlatou medaili získala v Tokiu novozélandská kajakářka Lisa Carringtonová, která dnes ovládla závod na 500 metrů a navázala na triumfy na trati 200 metrů a na deblkajaku na 500 metrů. Dvaatřicetiletá hvězda rychlostní kanoistiky ukončila vítěznou olympijskou sérii Danuty Kozákové z Maďarska, která usilovala o třetí výhru na pětistovce v řadě. V Japonsku ale skončila až čtvrtá.
Historicky první rychlostní kanoistkou, která získala na olympijských hrách zlatou medaili, se stala devatenáctiletá Američanka Nevin Harrisonová. Ve finále závodu na 200 metrů porazila šestinásobnou světovou šampionku na této trati Laurence Vincentovou-Lapointeovou z Kanady, bronz získala Ukrajinka Ljudmila Luzanová.
Závod kajakářů na 200 metrů ovládl Maďar Sándor Tótka a získal první olympijskou medaili v kariéře. Před pěti lety v Riu byl čtvrtý. Obhájce prvenství Liam Heath z Velké Británie byl třetí. V 36 letech vybojoval čtvrtou medaili na hrách.
Výsledky rychlostní kanoistiky na OH v Tokiu
Muži:
200 m:
K1: 1. Tótka (Maď.) 35,035, 2. Rizza (It.) -0,045, 3. Heath (Brit.) -0,167, 4. Csizmadia (Maď.) -0,282, 5. Arévalo (Šp.) -0,356, 6. Menning (Švéd.) -0,527, 7. Craviotto (Šp.) -0,533, 8. Akmens (Lot.) -0,979.
1000 m:
K2: 1. Van der Westhuyzen, Green (Austr.) 3:15,280, 2. Hoff, Schopf (Něm.) -0,304, 3. Dostál, Šlouf (ČR) -0,826, 4. Nádas, Kopasz (Maď.) -1,255, 5. Brown, Imrie (N. Zél.) -1,987, 6. Cubelos, Peňa (Šp.) -2,047, 7. Borykaj, Jurenja (Běl.) -2,489, 8. Wang Cchung-kchang, Pu Tching-kchaj (Čína) -4,332.
Ženy:
200 m:
C1: 1. Harrisonová (USA) 45,932, 2. Vincentová-Lapointeová (Kan.) -0,854, 3. Luzanová (Ukr.) -1,102, 4. Borowská (Pol.) -1,184, 5. Jácomeová (Šp.) -1,294, 6. Lin Wen-ťün (Čína) -1,676, 7. Romašenková (Rus.) -1,845, 8. Vincentová (Kan.) -1,902.
500 m:
K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:51,216, 2. Csipesová (Maď.) -0,639, 3. Jörgensenová (Dán.) -1,557, 4. Kozáková (Maď,) -2,198, 5. Stensilsová (Švéd.) -2,384, 6. Petersová (Belg.) -2,500, 7. Portelaová (Portug.) -4,598, 8. Woodová (Austr.) -6,035.
Zprávy ze dne 17. července 2021
Sportovní gymnastika: Aneta Holasová si 1. května zlomila lýtkovou kost na pravé noze. V pátek přesto vyrazila směr olympijské Tokio. Více čtěte ZDE>>>


ATLETIKA: Britský běžec Andrew Butchart kvůli falšování testů na koronavirus o start na olympijských hrách v Tokiu nepřijde. Národní atletický svaz ho potrestal ročním zákazem startů s dvouletou podmínkou a pokutou 5000 liber (asi 149 tisíc korun).
Devětadvacetiletý Butchart se podle agentury Reuters k falšování dat na testech přiznal v nyní již smazaném podcastu The Sunday Plodcast. „Každý falšoval PCR testy, aby mohl cestovat. Bez toho by to bylo strašně těžké,“ prohlásil.
Butchart, který na olympiádě v Riu de Janeiro v roce 2016 obsadil v závodě na 5000 metrů šesté místo, v podcastu také uvedl, že zfalšoval datum na starém testu při návratu z USA. V rozhovoru pro list The Times to však popřel.
„Popsal jsem jen to, o čem vím, že dělají ostatní atleti. Já jsem to nikdy neudělal, ale vím o lidech, kteří ano,“ řekl Butchart, který se za vystoupení v podcastu omluvil. Národní svaz ho poté potrestal za znevážení atletiky.
VZPÍRÁNÍ: Brazilský vzpěrač Fernando Reis přijde kvůli dopingu o účast na olympijských hrách v Tokiu. Jeden z favoritů kategorie nad 109 kilogramů měl podle národního olympijského výboru pozitivní test na doping. Odhalila ho u něj mimosoutěžní kontrola 11. června. Právník jednatřicetiletého vzpěrače však jakékoliv provinění odmítl. „Reis je jeden z nejtestovanějších sportovců na světě, žádnou zakázanou látku neužil. Budeme to okamžitě řešit,“ citoval web Globo Esporte Marcela Franklina.
BASKETBAL: Americkou basketbalovou reprezentaci doplnili Keldon Johnson ze San Antonia a JaVale McGee z Denveru. Ve výběru, který bude na olympiádě v Tokiu jedním ze soupeřů českého týmu, nahradili Kevina Lovea a Bradleyho Beala. Zkušeného Lovea, který s reprezentací získal titul mistra světa a v roce 2012 i olympijské zlato, vyřadilo z účasti v Tokiu zranění lýtka. Beal o hry přišel kvůli opatřením proti koronaviru.
V olympijské vesnici v Tokiu byl dnes odhalen první případ nákazy koronavirem. Informaci japonských médiích potvrdili pořadatelé. Ředitel organizačního výboru Toširó Muto uvedl, že se jedná o osobu ze zahraničí, která je zapojená do organizace her. Národnost ani jiné další osobní údaje kvůli ochraně soukromí sdělit nechtěl, napsala agentura Reuters.
Olympijské hry v Tokiu kvůli koronaviru provázejí přísná opatření, která začínají už po příletu a mají minimalizovat rozšíření nákazy mezi olympioniky i běžnou japonskou populaci. Sportovci se budou testovat denně a musejí se pohybovat jen v olympijské vesnici, kam nemá přístup nikdo zvenčí, a na svých sportovištích. Časté testování čeká také další akreditované osoby, které budou bydlet převážně ve vyhrazených olympijských hotelech. Bez ohledu na případné očkování jsou povinné roušky a odstupy.
Kvůli dalšímu nárůstu nákazy v Japonsku byl v Tokiu na dobu olympiády vyhlášen nouzový stav. Hry se tak nakonec uskuteční i bez domácích diváků, o zákazu těch zahraničních bylo jasno už dlouho. Většina japonské veřejnosti v průzkumech vystupuje proti olympiádě. Po příletu prezidenta MOV Thomase Bacha vyjadřovali lidé nespokojenost na sociálních sítích i při demonstracích v ulicích.
Zprávy ze dne 16. července 2021
ŠERM: Znovu po 41 letech se na olympijské planši objeví šermíř s příjmením Jurka. Kordista Jakub naváže na svého dědu Jaroslava. Už cesta z kvalifikace do Tokia je pro dvaadvacetiletého talentovaného mladíka úspěchem, který neplánoval. Před čtyřmi lety byl Jakub Jurka juniorskou světovou jedničkou, ale na olympijské hry v Tokiu se neupínal. „Neuvažovali jsme o olympiádě, rok se ale sešel s rokem a najednou člověk jede na olympiádu,“ usmíval se při dnešním odletu speciálu na hry do Japonska.
Výkonnostně roste pod vedením svého otce Tomáše Jurky a zvládnutou olympijskou kvalifikaci bral jako potvrzení jejich společného úsilí. „Práce, co děláme, má smysl, hlavu a patu,“ pochvaluje si Jakub Jurka. Cítí, že mění i pohled lidí na šerm. „Berou šerm, že je to sport, který má budoucnost a nejsme banda šermířů, kteří si jdou zašermovat, ale máme přístup profesionálů.“
BASKETBAL: Z týmu Spojených států vypadl před olympijskými hrami také bývalý šampion NBA z roku 2016 Kevin Love, který se v Tokiu nepředstaví kvůli zranění lýtka. Favorizovaný výběr USA, který bude třetím soupeřem české reprezentace ve skupině, musí nahradit také rozehrávače Bradleyho Beala. Hvězdu Washingtonu připravila o účast na olympijském turnaji opatření proti koronaviru. Tým naopak doplní JaVale McGee z Denveru a Keldon Johnson ze San Antonia.
Olympijské hry jsou díky svému globálnímu dosahu výrazně atraktivní pro nejsilnější značky světa. Letos v Tokiu by měl nastat dosavadní vrchol z hlediska reklamy i příjmů, nyní ale proti jejímu konání vystupují i samotní sponzoři, kteří do celé akce investovali miliardy dolarů. „Z našeho pohledu dává mnohem větší smysl, aby se olympiáda konala až ve chvíli, kdy bude očkování více lidí, počasí bude chladnější a odpor obyvatelstva možná nižší,“ řekl jeden ze sponzorů Financial Times. Více čtěte na E15.cz ZDE>>>
Hlavní skupina českých sportovců pro olympijské hry odletěla do Tokia. Dvaačtyřicetičlenná skupina, z níž polovinu tvořili samotní olympionici, vyrazila na cestu z vojenského letiště ve Kbelích. Čekal je dlouhý let se zastávkou na Sibiři. „Já mám strašně moc jídla, jsem snackmonster,“ smála se plážová volejbalistka Markéta Nausch-Sluková. Více čtěte ZDE>>>


Olympijská kolekce vzbudila rozruch. Přední čeští designeři ji kritizují, autoři hájí. Jak důležitá je pro firmu Alpine Pro, která se na jejím vzniku podílela? A nastane po pandemii boom outdoorového oblékání? O tom šéfredaktor E15 Nikita Poljakov v E15 Castu mluvil s Jiří Nevečeřalem, obchodním ředitelem firmy Alpine Pro.