To je veliká škoda... Adam Ondra v olympijské premiéře sportovního lezení na medaili nedosáhl a skončil šestý. Kombinaci tří disciplín nečekaně vyhrál Španěl Alberto Ginés před Američanem Nathanielem Colemanem a Rakušanem Jakobem Schubertem, který po vítězství v závěrečném lezení na obtížnost odsunul Ondru z medailových pozic.
Osmadvacetiletý Ondra po čtvrté příčce z úvodního lezení na rychlost skončil v boulderingu až šestý a stejná příčka mu patřila i průběžně. Díky výbornému výkonu v obtížnosti se dlouho držel v čele pořadí poslední disciplíny a živil šanci na některou z medailí včetně zlata. Naději mu ale sebral Schubert, který jako jediný z finálové sedmičky vylezl až na vrchol.
Nejnižší součin všech tří disciplín měl osmnáctiletý Ginés, jenž k vítězství v rychlosti přidal čtvrté místo v obtížnosti a sedmé v boulderingu. Coleman za ním celkově zaostal o dva a Schubert o pět bodů. Až čtvrtý skončil favorizovaný Japonec Tomoa Narasaki, před Ondru se dostal ještě vítěz úterní kvalifikace Francouz Mickaël Mawem.
Ondra, který v kvalifikaci obsadil páté místo, se měl na úvod vyřazovací části rychlosti utkat s Francouzem Bassou Mawemem. Rychlostní specialista a držitel nejrychlejšího olympijského času si ale v závěru kvalifikace natrhl biceps a do finále nenastoupil.
Ondra tak zahájil soutěž sám, časem 7,44 si vylepšil osobní rekord ve své nejslabší disciplíně o dvě setiny. V semifinále srazil dalších 41 setin, ale Ginés byl téměř o půl sekundy rychlejší. Proti vítězi kvalifikace Mickaëlu Mawemovi Ondra poprvé v kariéře stlačil čas pod sedm sekund na 6,86, ale favorizovaný Francouz byl ještě o 39 setin rychlejší. Z Čecha přesto vyzařovala velká spokojenost.
V boulderingu, v němž se Ondra v roce 2014 stal mistrem světa a má i dvě stříbra, první boulder „topoval“ až na druhý pokus, na druhém si jako jediný ze sedmičky finalistů nepřipsal ani zónu. Na třetím všichni včetně Čecha zapsali jen zónu. Na dva topy dosáhl pouze Coleman.
V obtížnosti, z které má tři světové tituly, Ondra dosáhl na kótu 42+ a až do úplného závěru vedl, avšak poslední lezec v soutěži Schubert jej dokázal překonat. Po dílčí druhé příčce měl Ondra konečný součin 48, což stačilo jen na šesté místo.
Výsledky sportovního lezení:
Muži: 1. Ginés (Šp.) 28 (1x7x4), 2. Coleman (USA) 30 (6x1x5), 3. Schubert (Rak.) 35 (7x5x1), 4. Narasaki (Jap.) 36 (2x3x6), 5. M. Mawem (Fr.) 42 (3x2x7), 6. Ondra (ČR) 48 (4x6x2), 7. Duffy (USA) 60 (5x4x3), 8. B. Mawem - nenastoupil.
Zprávy ze dne 31. července 2021
BASKETBAL: Recept na hvězdný tým USA? Expert Michal Ježdík odhaluje bodový plán, jak by čeští reprezentanti mohli vyzrát na Američany. „Náš tým je dostatečně silný a je si vědom, že proti němu stojí jeden z nejsilnějších výběrů světa. To ovšem neznamená, že bychom se ho měli bát,“ vyzývá trenér.
Zápasové studio iSport.cz s experty Michalem Ježdíkem a Pavlem Pumprlou sledujte zde>>>

BASKETBAL: Zároveň s tenisovým finále začíná i basketbalový zápas Česka proti USA. Sledujte ONLINE přenos >>>

BASKETBAL: Obavy mezi Čechy vzbuzuje především hlavní hvězda USA – eso Brooklynu Kevin Durant. Recept na jeho obranu nabízí někdejší reprezentant Pavel Pumprla. „Durant? Jeho střela je v podstatě nechytatelná. Je to nejkomplexnější hráč, který umí všechno. Chce to snažit se, aby vůbec nedostal balon. Je jednodušší ho bránit bez míče, než s ním. Když dostane balon, moc se toho už dělat nedá,“ krčí rameny Pumprla.
„Vždycky trnu, když jde proti třem či čtyřem hráčům. Přes soupeře přechází, jako když Ledecká objíždí tyčky,“ glosuje trenér Michal Ježdík.
Zápasové studio iSport.cz s experty Michalem Ježdíkem a Pavlem Pumprlou sledujte zde>>>

TENIS: Velké tenisové finále právě začíná! Markéta Vondroušová i Belinda Bencicová už jsou na kurtu, bitva o zlato ve dvouhře žen startuje. Sledujte ONLINE přenos >>>

BASKETBAL: Mužstvo USA? „Z mého pohledu se nejedná o nejsilnější výběr z pohledu jmen, ale jde o silný tým z hlediska strategie. Mají skvělé atlety, skvělé střelce z delší i střední vzdálenosti a dostatek talentu, aby jednotliví hráči rozhodovali v klíčových okamžicích,“ tvrdí trenér Michal Ježdík.
„Síla odpovídá tomu, že Američané oproti Číně nechtějí nic podcenit. Nevýhodou Američanů je, že se potkávají jednou za dva až čtyři roky a ještě jde pokaždé o jiné hráče, kteří nejsou sehraní. Ale velmi rychle mohou vystoupit individuality, když bude potřeba,“ přitakává někdejší reprezentační kapitán Pavel Pumprla.
Zápasové studio iSport.cz s experty Michalem Ježdíkem a Pavlem Pumprlou sledujte ZDE>>>
