To je veliká škoda... Adam Ondra v olympijské premiéře sportovního lezení na medaili nedosáhl a skončil šestý. Kombinaci tří disciplín nečekaně vyhrál Španěl Alberto Ginés před Američanem Nathanielem Colemanem a Rakušanem Jakobem Schubertem, který po vítězství v závěrečném lezení na obtížnost odsunul Ondru z medailových pozic.
Osmadvacetiletý Ondra po čtvrté příčce z úvodního lezení na rychlost skončil v boulderingu až šestý a stejná příčka mu patřila i průběžně. Díky výbornému výkonu v obtížnosti se dlouho držel v čele pořadí poslední disciplíny a živil šanci na některou z medailí včetně zlata. Naději mu ale sebral Schubert, který jako jediný z finálové sedmičky vylezl až na vrchol.
Nejnižší součin všech tří disciplín měl osmnáctiletý Ginés, jenž k vítězství v rychlosti přidal čtvrté místo v obtížnosti a sedmé v boulderingu. Coleman za ním celkově zaostal o dva a Schubert o pět bodů. Až čtvrtý skončil favorizovaný Japonec Tomoa Narasaki, před Ondru se dostal ještě vítěz úterní kvalifikace Francouz Mickaël Mawem.
Ondra, který v kvalifikaci obsadil páté místo, se měl na úvod vyřazovací části rychlosti utkat s Francouzem Bassou Mawemem. Rychlostní specialista a držitel nejrychlejšího olympijského času si ale v závěru kvalifikace natrhl biceps a do finále nenastoupil.
Ondra tak zahájil soutěž sám, časem 7,44 si vylepšil osobní rekord ve své nejslabší disciplíně o dvě setiny. V semifinále srazil dalších 41 setin, ale Ginés byl téměř o půl sekundy rychlejší. Proti vítězi kvalifikace Mickaëlu Mawemovi Ondra poprvé v kariéře stlačil čas pod sedm sekund na 6,86, ale favorizovaný Francouz byl ještě o 39 setin rychlejší. Z Čecha přesto vyzařovala velká spokojenost.
V boulderingu, v němž se Ondra v roce 2014 stal mistrem světa a má i dvě stříbra, první boulder „topoval“ až na druhý pokus, na druhém si jako jediný ze sedmičky finalistů nepřipsal ani zónu. Na třetím všichni včetně Čecha zapsali jen zónu. Na dva topy dosáhl pouze Coleman.
V obtížnosti, z které má tři světové tituly, Ondra dosáhl na kótu 42+ a až do úplného závěru vedl, avšak poslední lezec v soutěži Schubert jej dokázal překonat. Po dílčí druhé příčce měl Ondra konečný součin 48, což stačilo jen na šesté místo.
Výsledky sportovního lezení:
Muži: 1. Ginés (Šp.) 28 (1x7x4), 2. Coleman (USA) 30 (6x1x5), 3. Schubert (Rak.) 35 (7x5x1), 4. Narasaki (Jap.) 36 (2x3x6), 5. M. Mawem (Fr.) 42 (3x2x7), 6. Ondra (ČR) 48 (4x6x2), 7. Duffy (USA) 60 (5x4x3), 8. B. Mawem - nenastoupil.
Zprávy ze dne 4. srpna 2021
Ani nejrychlejší žena světa nemůže porušovat vysílací práva. „Mám zablokovaný instagram za to, že jsem posílala závody z olympiády, neboť nevlastním práva. Takže se uvidíme za dva dny,“ napsala na Twitteru jamajská běžkyně Elaine Thompsonová-Herahová, která získala v Tokiu stejně jako před pěti lety v Riu zlatý sprinterský double. Na instagramu ji sleduje zhruba 310 000 lidí.
ATLETIKA: Pro Adama Sebastiana Helceleta bylo maximum na výšce 196 centimetrů, za kterých do desetiboje připíše 767 bodů. Celkově jich má na kontě 3255 a řadí se na 18. pozici. Jiří Sýkora nasbíral po čtyřech disciplínách 3123 bodů, což mu stačí na průběžnou 22. příčku
VZPÍRÁNÍ: Za chvíli se do olympijské soutěže v kategorii nad 109 kg pustí Jiří Orság. Jeho boj ve finálové osmičce sledujte ONLINE zde >>>
ATLETIKA: Lada Vondrová skončila na olympijských hrách v běhu na 400 metrů v semifinále. V prvním běhu byla poslední osmá za 51,62 sekundy.
ATLETIKA: Kristiina Mäki si na patnáctistovce zaběhne olympijské finále! Její český rekord 4:01,23 z prvního semifinále stačil na postup do finále na čas. Ve druhém semifinále skončila Diana Mezuliáníková v novém osobním rekordu 4:03,70 na osmém místě (celkově 17. pozice), což na postup nestačilo.










