To je veliká škoda... Adam Ondra v olympijské premiéře sportovního lezení na medaili nedosáhl a skončil šestý. Kombinaci tří disciplín nečekaně vyhrál Španěl Alberto Ginés před Američanem Nathanielem Colemanem a Rakušanem Jakobem Schubertem, který po vítězství v závěrečném lezení na obtížnost odsunul Ondru z medailových pozic.
Osmadvacetiletý Ondra po čtvrté příčce z úvodního lezení na rychlost skončil v boulderingu až šestý a stejná příčka mu patřila i průběžně. Díky výbornému výkonu v obtížnosti se dlouho držel v čele pořadí poslední disciplíny a živil šanci na některou z medailí včetně zlata. Naději mu ale sebral Schubert, který jako jediný z finálové sedmičky vylezl až na vrchol.
Nejnižší součin všech tří disciplín měl osmnáctiletý Ginés, jenž k vítězství v rychlosti přidal čtvrté místo v obtížnosti a sedmé v boulderingu. Coleman za ním celkově zaostal o dva a Schubert o pět bodů. Až čtvrtý skončil favorizovaný Japonec Tomoa Narasaki, před Ondru se dostal ještě vítěz úterní kvalifikace Francouz Mickaël Mawem.
Ondra, který v kvalifikaci obsadil páté místo, se měl na úvod vyřazovací části rychlosti utkat s Francouzem Bassou Mawemem. Rychlostní specialista a držitel nejrychlejšího olympijského času si ale v závěru kvalifikace natrhl biceps a do finále nenastoupil.
Ondra tak zahájil soutěž sám, časem 7,44 si vylepšil osobní rekord ve své nejslabší disciplíně o dvě setiny. V semifinále srazil dalších 41 setin, ale Ginés byl téměř o půl sekundy rychlejší. Proti vítězi kvalifikace Mickaëlu Mawemovi Ondra poprvé v kariéře stlačil čas pod sedm sekund na 6,86, ale favorizovaný Francouz byl ještě o 39 setin rychlejší. Z Čecha přesto vyzařovala velká spokojenost.
V boulderingu, v němž se Ondra v roce 2014 stal mistrem světa a má i dvě stříbra, první boulder „topoval“ až na druhý pokus, na druhém si jako jediný ze sedmičky finalistů nepřipsal ani zónu. Na třetím všichni včetně Čecha zapsali jen zónu. Na dva topy dosáhl pouze Coleman.
V obtížnosti, z které má tři světové tituly, Ondra dosáhl na kótu 42+ a až do úplného závěru vedl, avšak poslední lezec v soutěži Schubert jej dokázal překonat. Po dílčí druhé příčce měl Ondra konečný součin 48, což stačilo jen na šesté místo.
Výsledky sportovního lezení:
Muži: 1. Ginés (Šp.) 28 (1x7x4), 2. Coleman (USA) 30 (6x1x5), 3. Schubert (Rak.) 35 (7x5x1), 4. Narasaki (Jap.) 36 (2x3x6), 5. M. Mawem (Fr.) 42 (3x2x7), 6. Ondra (ČR) 48 (4x6x2), 7. Duffy (USA) 60 (5x4x3), 8. B. Mawem - nenastoupil.
Zprávy ze dne 4. srpna 2021
ATLETIKA: Dvojnásobným úspěchem Keňanů skončilo olympijské finále běhu na 800 metrů. Vyhrál Emmanuel Korir a navázal na dvě zlaté krajana Davida Rudishy.
PARKUR: Olympijskou soutěž v parkuru vyhrál Brit Ben Maher. Na druhém místě skončil Švéd Peder Fredricson, třetí byl Nizozemec Maikel van der Vleuten.
ZÁPAS: Ukrajinský zápasník Žan Beleňjuk je olympijským vítězem v řecko-římském stylu v kategorii do 87 kg. Ve finále zdolal 5:1 Maďara Viktora Lörincze.
SYNCHRONIZOVANÉ PLAVÁNÍ: Ruské akvabely Světlana Kolesničenková a Světlana Romašinová zvítězily na hrách v Tokiu v soutěži dvojic. Romašinová obhájila zlato z Ria de Janeiro.
LEZENÍ: Podle posledních zpráv z týmu Adama Ondry to vypadá, že v úvodním čtvrtfinále v lezení na rychlost opravdu nebude mít soupeře. Francouz Bassa Mawema odstoupil kvůli zranění a náhradníka organizátoři - zdá se - nepovolají. Český závodník tak má téměř jistou účast v semifinále a tedy nejhůř čtvrté místo, což mu může výrazně pomoci v případné cestě za medailí. „Pokud to tak bude a nenastanou nějaké další okolnosti, které by tu situaci změnily, tak to určitá výhoda je. Samozřejmě musí do toho čtvrtfinále nastoupit, i když sám, nesmí také ulít start. Adam to však neřeší, je připraven na všechny varianty a soustředí se na svůj výkon,“ uvedl Ondrův trenér Petr Klofáč.
