To je veliká škoda... Adam Ondra v olympijské premiéře sportovního lezení na medaili nedosáhl a skončil šestý. Kombinaci tří disciplín nečekaně vyhrál Španěl Alberto Ginés před Američanem Nathanielem Colemanem a Rakušanem Jakobem Schubertem, který po vítězství v závěrečném lezení na obtížnost odsunul Ondru z medailových pozic.
Osmadvacetiletý Ondra po čtvrté příčce z úvodního lezení na rychlost skončil v boulderingu až šestý a stejná příčka mu patřila i průběžně. Díky výbornému výkonu v obtížnosti se dlouho držel v čele pořadí poslední disciplíny a živil šanci na některou z medailí včetně zlata. Naději mu ale sebral Schubert, který jako jediný z finálové sedmičky vylezl až na vrchol.
Nejnižší součin všech tří disciplín měl osmnáctiletý Ginés, jenž k vítězství v rychlosti přidal čtvrté místo v obtížnosti a sedmé v boulderingu. Coleman za ním celkově zaostal o dva a Schubert o pět bodů. Až čtvrtý skončil favorizovaný Japonec Tomoa Narasaki, před Ondru se dostal ještě vítěz úterní kvalifikace Francouz Mickaël Mawem.
Ondra, který v kvalifikaci obsadil páté místo, se měl na úvod vyřazovací části rychlosti utkat s Francouzem Bassou Mawemem. Rychlostní specialista a držitel nejrychlejšího olympijského času si ale v závěru kvalifikace natrhl biceps a do finále nenastoupil.
Ondra tak zahájil soutěž sám, časem 7,44 si vylepšil osobní rekord ve své nejslabší disciplíně o dvě setiny. V semifinále srazil dalších 41 setin, ale Ginés byl téměř o půl sekundy rychlejší. Proti vítězi kvalifikace Mickaëlu Mawemovi Ondra poprvé v kariéře stlačil čas pod sedm sekund na 6,86, ale favorizovaný Francouz byl ještě o 39 setin rychlejší. Z Čecha přesto vyzařovala velká spokojenost.
V boulderingu, v němž se Ondra v roce 2014 stal mistrem světa a má i dvě stříbra, první boulder „topoval“ až na druhý pokus, na druhém si jako jediný ze sedmičky finalistů nepřipsal ani zónu. Na třetím všichni včetně Čecha zapsali jen zónu. Na dva topy dosáhl pouze Coleman.
V obtížnosti, z které má tři světové tituly, Ondra dosáhl na kótu 42+ a až do úplného závěru vedl, avšak poslední lezec v soutěži Schubert jej dokázal překonat. Po dílčí druhé příčce měl Ondra konečný součin 48, což stačilo jen na šesté místo.
Výsledky sportovního lezení:
Muži: 1. Ginés (Šp.) 28 (1x7x4), 2. Coleman (USA) 30 (6x1x5), 3. Schubert (Rak.) 35 (7x5x1), 4. Narasaki (Jap.) 36 (2x3x6), 5. M. Mawem (Fr.) 42 (3x2x7), 6. Ondra (ČR) 48 (4x6x2), 7. Duffy (USA) 60 (5x4x3), 8. B. Mawem - nenastoupil.
Zprávy ze dne 2. srpna 2021
ŘECKO-ŘÍMSKÝ ZÁPAS: Olympijská premiéra zápasníkovi Arturu Omarovovi nevyšla. V řecko-římském stylu ve váze do 97 kilogramů prohrál v prvním kole 1:3 s Alexem Szökem z Maďarska a musí čekat na výsledky oprav. Do nich se dvaatřicetiletý rodák z Dagestánu dostane, jen když Szöke postoupí až do finále. Maďarského zápasníka však nyní čeká velmi těžký soupeř - dvojnásobný mistr světa Musa Jevlojev z Ruska.

RYCHLOSTNÍ KANOISTIKA: Kajakář Josef Dostál ovládl rozjížďku K1 na 1000 metrů v poklidném tempu a postoupil rovnou do semifinále.

RYCHLOSTNÍ KANOISTIKA: Bratři Martin a Petr Fuksové dokončili druhou rozjížďku na třetím místě za vítěznými Němci a druhými Španěly, kteří přímo postupují do semifinále. Čeští reprezentanti tak musí do čtvrtfinále, které pojedou ještě dnes kolem půl šesté českého času. Do akce jde i Josef Dostál!
ATLETIKA: Ve druhém rozběhu na 1500 metrů uspěla další česká reprezentantka Diana Mezuliáníková, která rovněž dokončila závod na šestém místě a také v osobním rekordu 4:05,49. Stejně jako Mäki tak v Tokiu poběží semifinále. Třetí Češka v třetím rozběhu neuspěla, Simona Vrzalová skončila třináctá.
ATLETIKA: V první skupině rozběhů žen na 1500 metrů uspěla Kristiina Mäki a šestým místem si zajistila přímý postup do semifinále. Česká závodnice si navíc vylepšila své osobní maximum na této trati, když doběhla v čase 4:04,55. „Nikdy jsem si nemyslela, že takový čas zaběhnu. Děkuju všem, co drží palce a zdravím celý Žďár,“ usmívala se po závodě v rozhovoru pro ČT Sport. V dalších dvou rozbězích jdou ještě postupně do akce Diana Mezuliáníková a Simona Vrzalová.

