To je veliká škoda... Adam Ondra v olympijské premiéře sportovního lezení na medaili nedosáhl a skončil šestý. Kombinaci tří disciplín nečekaně vyhrál Španěl Alberto Ginés před Američanem Nathanielem Colemanem a Rakušanem Jakobem Schubertem, který po vítězství v závěrečném lezení na obtížnost odsunul Ondru z medailových pozic.
Osmadvacetiletý Ondra po čtvrté příčce z úvodního lezení na rychlost skončil v boulderingu až šestý a stejná příčka mu patřila i průběžně. Díky výbornému výkonu v obtížnosti se dlouho držel v čele pořadí poslední disciplíny a živil šanci na některou z medailí včetně zlata. Naději mu ale sebral Schubert, který jako jediný z finálové sedmičky vylezl až na vrchol.
Nejnižší součin všech tří disciplín měl osmnáctiletý Ginés, jenž k vítězství v rychlosti přidal čtvrté místo v obtížnosti a sedmé v boulderingu. Coleman za ním celkově zaostal o dva a Schubert o pět bodů. Až čtvrtý skončil favorizovaný Japonec Tomoa Narasaki, před Ondru se dostal ještě vítěz úterní kvalifikace Francouz Mickaël Mawem.
Ondra, který v kvalifikaci obsadil páté místo, se měl na úvod vyřazovací části rychlosti utkat s Francouzem Bassou Mawemem. Rychlostní specialista a držitel nejrychlejšího olympijského času si ale v závěru kvalifikace natrhl biceps a do finále nenastoupil.
Ondra tak zahájil soutěž sám, časem 7,44 si vylepšil osobní rekord ve své nejslabší disciplíně o dvě setiny. V semifinále srazil dalších 41 setin, ale Ginés byl téměř o půl sekundy rychlejší. Proti vítězi kvalifikace Mickaëlu Mawemovi Ondra poprvé v kariéře stlačil čas pod sedm sekund na 6,86, ale favorizovaný Francouz byl ještě o 39 setin rychlejší. Z Čecha přesto vyzařovala velká spokojenost.
V boulderingu, v němž se Ondra v roce 2014 stal mistrem světa a má i dvě stříbra, první boulder „topoval“ až na druhý pokus, na druhém si jako jediný ze sedmičky finalistů nepřipsal ani zónu. Na třetím všichni včetně Čecha zapsali jen zónu. Na dva topy dosáhl pouze Coleman.
V obtížnosti, z které má tři světové tituly, Ondra dosáhl na kótu 42+ a až do úplného závěru vedl, avšak poslední lezec v soutěži Schubert jej dokázal překonat. Po dílčí druhé příčce měl Ondra konečný součin 48, což stačilo jen na šesté místo.
Výsledky sportovního lezení:
Muži: 1. Ginés (Šp.) 28 (1x7x4), 2. Coleman (USA) 30 (6x1x5), 3. Schubert (Rak.) 35 (7x5x1), 4. Narasaki (Jap.) 36 (2x3x6), 5. M. Mawem (Fr.) 42 (3x2x7), 6. Ondra (ČR) 48 (4x6x2), 7. Duffy (USA) 60 (5x4x3), 8. B. Mawem - nenastoupil.
Zprávy ze dne 1. srpna 2021
BADMINTON: zlatou medaili ve dvouhře badmintonistek získala na olympiádě v Tokiu Čchen Jü-fej z Číny. Ve finále porazila 2:1 Tchaj C'-Jing z Tchaj-wanu.
Volala o pomoc a naštěstí byla vyslyšena! Běloruská běžkyně a kritička režimu prezidenta Alexandra Lukašenka Kryscina Cimanouská byla podle svých slov nucena se vrátit z olympijských her v Tokiu do vlasti. Cimanouská měla závodit pondělí v běhu na 200 metrů, ale běloruský tým ji odvezl na letiště. Sprinterka řekla, že byla z olympijského týmu vyhozena po stížnostech na trenéry. Více čtěte ZDE>>>


TENIS: Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou měly už před startem olympijského turnaje v Tokiu punc obrovských favoritek čtyřhry. Popasovaly se s tím na výbornou, získaly zlato. Následně si mohly užít nejen medailový ceremoniál s tóny české hymny i vřelé uvítání v olympijské vesnici. VIDEO ZDE >>>
ATLETIKA: Italský sprinter Marcell Jacobs se stal v Tokiu překvapivým vítězem olympijského běhu na 100 metrů. Časem 9,80 sekundy vylepšil evropský rekord. Syn amerického vojáka se narodil v El Pasu, ale jeho rodiče se rozešli a Jacobs žije od roku a půl s matkou v Itálii. V atletice nejdřív zkoušel dálku, ale vystřelil jako sprinter. Letos v hale vyhrál ME v Toruni a časem byl o setinu rychlejší než Bromell. Na jaře už na stovce zlomil italský rekord.

SKOK DO VÝŠKY: Olympijská soutěž výškařů má dva vítěze. O zlato se výkonem 237 cm podělili Issa Baršim z Kataru a Ital Tamberi. Třetí skončil Nědosekov s Běloruska.
