COVID připraví Širučka o sen. Bál jsem se sportovních tragédií, lituje Doktor
Česká výprava v Tokiu má už druhého nakažené sportovce a čtvrtého člena celkově. Testem na COVID neprošel v dějišti olympiády stolní tenista Pavel Širuček. Stejně jako ostatní je nyní v izolačním hotelu. Jeho start v ping-pongové soutěži je vyloučen.
Kolega z týmu Pavla Širučka varoval před situací, kdy bude tak nervózní, že nebude moct hrát. „Díky tomu jsem opravdu připravený na úplně nejhorší možnou situaci. Že třeba budu totálně zes*aný,“ vtipkoval český stolní tenista ještě před odletem.
O start ho nakonec nepřipraví nervozita, ale pozitivní test na koronavirus, kvůli kterému se musel přesunout na izolační hotel.
„Celá situace nás nesmírně mrzí. Moc jsem se obával toho, že dojde i ke sportovním tragédiím. Jenže šíření viru nikdo z nás nedokáže úplně ovlivnit, ať se chrání sebelíp,“ litoval v tiskové zprávě Českého olympijského výboru šéf české výpravy Martin Doktor.
„Musím říct, že obdivuji, s jakým postojem se k téhle situaci postavil jak Pavel, tak před ním i Ondra Perušič a Simon Nausch. I nadále spolupracujeme s japonskými organizátory,“ dodal.
Širuček, který měl mít na Hrách svou olympijskou premiéru, se nezúčastní. Mezinárodní federace stolního tenisu ho sice zařadila do losu olympijského turnaje, ale u jeho jména bude uvedena dle specifických pravidel pro hry v Tokiu značka DNS (nestartoval).
„První věc je asi to, že se s tím nedá nic dělat. Taková je bohužel situace ve světě a jsou daleko horší věci. Nejsem první a myslím, že nebudu ani poslední, ale nezbývá nic jiného, než to takhle vzít,“ citoval osmadvacetiletého Širučka svazový web. „Je to trošku smůla, ale nejsem v tom sám. Jsou tady i jiní sportovci, kteří si prožili to stejné,“ uvedl.
Další ohrožení? Dva Čechy čeká potvrzující test
V izolaci už je plážový volejbalista Ondřej Perušič, u něhož nákazu odhalily v neděli každodenní testy v olympijské vesnici. Jako první se onemocnění covidem-19 objevilo po příletu do Japonska u nejmenovaného člena realizačního týmu. Třetím s pozitivním výsledkem byl Simon Nausch, trenér plážových volejbalistek Markéty Nausch Slukové a Barbory Hermannové.
Kvůli novému případu šlo během středečního dopoledne na přetestování PCR testy několik dalších českých sportovců, kteří byli v kontaktu s dříve nakaženými. Zároveň probíhá každodenní antigenní testování. „V tuto chvíli víme, že další dva sportovce čeká potvrzující PCR test,“ dodal Doktor.
Podle oficiálního webu her bylo dosud v dějišti šest pozitivních testů mezi sportovci a dalších 18 mezi členy doprovodu. Jména ani národnost pořadatelé neuvádějí.
Zprávy ze dne 8. srpna 2021
Olympijskou vlajku převzali z rukou tokijských představitelů a prezidente MOV Thomase Bacha zástupci Paříže jako pořadatelského města pro rok 2024.


Během ceremoniálu byli představeni i noví členové MOV. Důvěru dostala španělská basketbalová legenda Pau Gasol, Italská plavkyně Federica Pellegriniová, která závodila dokonce ještě na této olympiádě nebo japonský šermíř Yuki Ota.
Po hymnách Japonska a Řecka dvakrát zazněla také hymna Keni. Závěrem bylo třeba ještě dokončit medailový ceremoniál maratonců a maratonkyň, kde v obou případech kralovali právě Keňané. Zlato mezi muži bral Eliud Kipchoge a mezi ženami Peres Jepchirchirová.


Vlajku Japonska a MOV doplňuje za zvuku státní hymny vlajka Řecka, kolébky moderní olympiády.

Ceremoniál doprovodil také nejlepší DJ světa v roce 2019 Matsunaka a Tokyo Ska paradise Orchestra i tanečníci. Stovky sportovců si atmosféru uvnitř olympijského stadionu užívají, někteří se ještě chlubí získanými medailemi.



Zatímco v Tokiu probíhá závěrečný ceremoniál, do Prahy dorazil bronzový deblkajak. Radek Šlouf s Josefem Dostálem se hned na letišti pochlubili medailemi.

Spousta výprav má kostým speciálně pro závěrečný ceremoniál. Kanaďané například zvolili džínové bundy s prvky street art, Němci zase vesty jak do džungle.



Závěrečný ceremoniál LOH v Tokiu byl zahájen. Po ohňostrojích ze střechy olympijského stadionu přišla na scénu japonská vlajka a hymna. Ve VIP ochozech nechybí předseda MOV Thomas Bach a japonský korunní princ Akišino.



V Tokiu začal závěrečný ceremoniál, při němž budou ukončeny XXXII. letní olympijské hry. Japonští pořadatelé na něm předají pomyslnou štafetu představitelům francouzské metropole Paříže, která bude hostitelským městem největší sportovní akce v roce 2024. Po 16 dnech nad Tokiem zhasne olympijský oheň.


Závěrečný ceremoniál se neobešel bez dalších protestů proti olympijským hrám. Na cedulích jsou nápisy „Zrušit olympiádu“ či „Vypadni Bachu,“ které míří na předsedu Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha.



RYCHLOSTNÍ KANOISTIKA: Zase bez medaile. Vypadá to, že olympijské hry jsou pro kanoistu Martina Fuksu prokleté. Dvojnásobný mistr světa a desetinásobný evropský šampion se do Londýna těsně nedostal a po Riu i z Tokia odjíždí bez výšlapu na stupně vítězů, po nichž tak touží. Tvrdá příprava i zkušenosti, jako by to bylo v klíčových okamžicích málo. Proč (znovu) neuspěl?
Fuksovo olympijské prokletí: finálová hlava, protivítr i slabý finiš. Co s tím? - čtěte ZDE>>>.
Závěr Her v Tokiu byl pro českou výpravu strhující díky famózním výkonům oštěpařů. Celkový počet 11 medailí je nejlepším výsledkem v historii samostatné České republiky (medailové pořadí zemí ZDE>>>). Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval ale při svém hodnocení nemohl vynechat ani počáteční obtíže s covidovými případy ze speciálu, který část výpravy před startem OH do Japonska dopravil. „Pro sportovce to byla obrovská tragédie. Chceme z toho vyvodit závěry, abychom něčemu takovému zamezili v zimě v Pekingu,“ prohlásil Kejval.
Kejval ocenil i ty, co nepřijeli. Covidový let? Vyvodíme závěry, slíbil - čtěte ZDE>>>.
BLOG MARTINA HAŠKA | Máme čas se nadechnout. Tak to řekl Jan Železný a tak to taky je. Zázračné vyústění olympijského finále oštěpařů s dvěma fantastickými osobními příběhy postavilo český atletický tým na tradiční stranu oslavovaných borců, na které je spoleh, kteří nezklamou a vždycky nakonec vyskočí na stupně. Díky unikátnímu know-how i silné národní tradici oštěpaři stále stačí. Všechna čest! Ale nelze nevidět, že v boji zůstávají osamoceni.
Medaile oštěpařů koupily čas. Ale je potřeba zapnout a hledat drajv - více čtěte ZDE>>>.

VODNÍ PÓLO: Srbové obhájili na olympijských hrách zlaté medaile z Ria de Janeiro. Trojnásobní mistři světa ve finále v Tokiu porazili Řecko 13:10.
Bronzový medailista z olympiády v Tokiu Alexander Choupenitch se stal hvězdou koncertu Leoše Mareše, kde se blýskl svou peckou Víme oba. „Bylo to úžasný, Leoš je velký profesionál," pochvaloval si šermíř... Více čtěte zde >>>
