Ester Ledecká olympijskou medaili ve sjezdu na hrách v Pekingu nezískala. Na druhém a třetím mezičase vedla před později bronzovou Italkou Nadiou Delagovou, ale pak chybovala a závod dokončila s velkou ztrátou na 27. místě. Vyhrála mistryně světa Švýcarka Corinne Suterová, která porazila o 16 setin sekundy obhájkyni olympijského zlata Italku Sofii Goggiaovou, jež se na vrchol sezony vrátila zhruba tři týdny po zranění kolena.
Ledecká nenavázala na unikátní úspěch z Pchjongčchangu 2018, kde triumfovala v obou svých sportech. V Číně obhájila zlato v paralelním obřím slalomu na snowboardu, ale na lyžích byla pátá v super-G a ve sjezdu skončila daleko za nejlepšími až sedmadvacátá.
Při olympijské premiéře ve sjezdu si Ledecká počínala odvážně, ale po třetím mezičase najela příliš zpříma do jedné z branek, manévr nezvládla a vybočila z optimální trati. „Myslím, že jsem tam měla docela dobrou rychlost, protože mi to tam trochu hopslo do té komprese. Bohužel potom jsem nebyla v tak dobré pozici, v jaké bych měla být, trochu mě to tam zmáčklo, nezvládla jsem to korigovat,“ komentovala kritický okamžik.
Vyhnula se pádu a navzdory výraznému zpomalení se do branek vrátila. Manko ale už nemohla dohnat, na Suterovou ztratila 6,31 sekundy. „Je to sport, s tím se musí počítat, někdy se vyhraje, někdy prohraje. Dělala jsem, co jsem mohla. Spíš mě to mrzí za lidi, kteří kvůli mně vstávali ve čtyři ráno. To mě mrzí, že jsem jim nemohla předvést něco hezčího po ránu,“ doplnila šestadvacetiletá pražská rodačka. Na lyžích se Ledecká představí ještě ve čtvrteční kombinaci.
Závod, jehož začátek byl o třicet minut odložen kvůli větru, se dlouho vyvíjel v italské režii. Když dorazila s číslem 13 do cíle nejlepší rychlostní lyžařka současnosti Goggiaová, usadila se o 41 setin v čele před dvojicí krajanek. Jásala nadšením, protože nad její olympijskou účastí se vznášel otazník od pádu v lednovém v super-G v Cortině d'Ampezzo, při kterém si poškodila zkřížený vaz a holenní kost.
Italskou radost ale pokazila Suterová, která se vydala na trať o dvě závodnice později. Nejdříve vedla, pak měla na posledním mezičase manko 18 setin, jenže závěrečnou pasáž projela nejrychleji a vrátila se do čela. Ostatní lyžařky už na tom nic nezměnily. Sedmadvacetiletá závodnice získala svou první olympijskou medaili a celkově čtvrté zlato pro Švýcarsko ve sjezdovém lyžování na těchto hrách.
„V cíli jsem si nebyla jistá, jestli to je dobré, nebo ne, protože někdy jsem měla pocit, že fouká proti mně, potom do zad a také ze strany. Nebylo to snadné, ale jsem ohromně šťastná,“ řekla lyžařka.
Stříbrná Goggiaová v první chvíli nedokázala skrýt zklamání, ale nakonec byla spokojená. „Pořád je to medaile. Je to skvělá medaile. Je to neuvěřitelná medaile vzhledem k tomu, co se posledních dvacet dní dělo,“ svěřila se.
Samotný olympijský závod pro ni byl jednodušší než cesta k němu, která byla po karambolu v Cortině mimořádně náročná a s nejistým výsledkem. „Našla jsem v sobě neuvěřitelnou sílu. Jsem ráda, že jsem do toho dala všechno, abych tu mohla být. Jsem šťastná a vděčná, že jsem mohla dosáhnout na další medaili,“ doplnila.
Za trojnásobnou olympijskou vítězkou Ledeckou se na 28. a 29. místě seřadily další české závodnice Tereza Nová a Barbora Nováková.
Výsledky sjezdu žen:
1. Suterová (Švýc.) 1:31,87, 2. Goggiaová -0,16, 3. Delagová (obě It.) -0,57, 4. Weidleová (Něm.) -0,71, 5. Curtoniová (It.) -1,00, 6. Hählenová (Švýc.) -1,29, 7. Hütterová -1,48, 8. Puchnerová (obě Rak.) a Gagnonová (Kan.) obě -1,58, 10. Gaucheová (Fr.) -1,60, ...27. Ledecká -6,31, 28. Nová -7,51, 29. Nováková (všechny ČR) -7,63.
SESTŘIH: Třináct setin od medaile v super-G
Do super-G šla Ledecká v pátek s nepříliš výhodným startovním číslem 2, přesto si s nastráhami trati poradila výborně. Výsledkem bylo konečné páté místo, k bronzové medaili jí scházelo pouhých třináct setin sekundy.
SESTŘIH: Ledecká získala snowboardové zlato
Jeden zlatý úspěch už ale Ledecká má na Hrách v Pekingu za sebou. Na snowboardu si v paralelním obřím slalomu počínala naprosto suverénně a obhájila vítězství z Pchjongčchangu. Nejprve jasně ovládla kvalifikaci a pak si poradila i se všemi soupeřkami v rozjížďkách. Získala tak celkově už třetí olympijský triumf v kariéře.
Zprávy ze dne 17. února 2022
BOBY: Ukrajinská bobistka Lidija Hunková měla jako třetí sportovkyně pozitivní dopingový test na zimních olympijských hrách v Pekingu. Osmadvacetiletá závodnice neprošla kontrolou v pondělí, v den závodu v monobobu, v němž skončila poslední dvacátá. O jejím prohřešku informovala dnes Mezinárodní testovací agentura (ITA). Hunková měla v těle zakázaný anabolický steroid dehydrochlormetyltestosteron a je suspendována.
ODMĚNY: Díky zimním královnám mají česká i slovenská výprava zatím v Pekingu po jedné zlaté medaili. Ester Ledecká ovládla paralelní obří slalom na snowboardu, Petra Vlhová po nádherném boji vyhrála na lyžích slalom. Magazín forbes.com porovnával jejich odměny za olympijské zlato. Více čtěte ZDE>>>
KRASOBRUSLENÍ: Olympijskou šampionkou se stala Ruska Anna Ščerbakovová. Té si však kamery ani pozornost lidí na místě vůbec nevšímaly. Vyvádět totiž začala stříbrná Alexandra Trusovová. „Všechny vás nenávidím! Nenávidím tenhle sport! Už nikdy nevkročím na led! Tohle je neuvěřitelné! Každý má zlatou medaili a já ne!“ dostala krajanka vítězky hysterický záchvat. Více čtěte ZDE>>>
KRASOBRUSLENÍ: Záchvaty vzteku, pláč a nadávky. Ženská soutěž krasobruslařek končila naprosto nevídaně a nečekaně. Pozornost všech se upírala na výkon patnáctileté Rusky Kamily Valijevové, která po dopingovém nálezu startovala s podmínkou a hrozbou pozdější diskvalifikace. Mediální poprask, který se kolem ní v posledních dnech strhnul, neustála. Dvakrát spadla a odešla bez medaile. Více čtěte ZDE>>>
CURLING: O olympijské zlato si v sobotu zahrají curleři Británie a Švédska. Skotský tým skipa Bruce Mouata postupem do finále zajistil Británii první medaili na pekingských hrách. Britové porazili v dnešním semifinále 8:4 Američany, kterým se tak nepodařila obhajoba vítězství z Pchjongčchangu. Na medailové pořadí zemí se podívejte ZDE>>>
HOKEJ: Prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) Luc Tardif je přesvědčený, že na příští olympijské hry v Miláně v roce 2026 podaří po dvanácti letech přivést hráče z NHL. Rád by nicméně dosáhl dohody s elitní zámořskou ligou dříve, než tomu bylo před Pekingem, kam nakonec hokejisté z NHL neodcestovali kvůli koronavirové pandemii. Zástupce komisionáře NHL Bill Daly uvedl, že v přání federace zavázat se k olympijské účasti s větším předstihem nevidí problém. „Neočekávám potíže v tom dohodnout se na olympiádě 2026 v relativně dřívějším termínu,“ uvedl Daly pro agenturu AP.
KRASOBRUSLENÍ: Olympijskou vítězkou mezi ženami se stala Ruska Anna Ščerbakovová se ziskem 255,95 bodů. Největší favoritka Kamila Valijevová pokazila volnou jízdu, což ji odsoudilo na čtvrtou pozici. Stříbrná medaile poputuje rovněž do Ruska zásluhou Alexandry Trusovové. Bronz si odveze Japonka Kaori Sakamotová. Česká závodnice Eliška Březinová uzavřela nakonec druhou desítku celkového pořadí. Více čtěte zde >>>
HOKEJ: S hokejem procestoval svět a využívá toho po aktivní kariéře. Jakub Čutta (40) působil v NHL, ve Skandinávii, ochutnal specifické Rusko. Hlavně ke sklonku kariéry u něj platilo, že tam, kde pracoval, se zajímal i o systém výchovu talentů. Věděl, že se tím jednou bude živit, a tak po svých trénincích v klubu navštěvoval i jiné. I proto může srovnávat, jak dělá hokej svět a jak Česko. Z čehož mu není dobře po těle. Rychlý konec v Pekingu považuje jen za špičku ledovce. Problém je v celkovém nastavení prostředí. „Na hokej jako na hru se musíme dívat z jiného úhlu a s větším důrazem na hráče jako na člověka,“ míní někdejší obránce, juniorský mistr světa. Celý rozhovor čtěte ZDE >>>