Čelila dalším a dalším neúspěchům. Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová přesto dodržela původní plán a na ZOH v Číně se zúčastnila všech šesti disciplín. Kvůli přeloženému týmovému závodu si dokonce přehodila letenky. A pak prohrála tři ze svých čtyř jízd a zase skončila bez medaile. „Cítím, že jsem to ostatním prohrála,“ hlesla Shiffrinová.
Z nadpozemské lyžařky se stala člověkem. Mikaela Shiffrinová bojovala na olympijských svazích v Jen-čchingu do poslední chvíle, ale smutné vyústění svých Her už nezměnila.
V týmovém závodě sice nejdřív v osmifinále porazila Slovenku Rebeku Jančovou, kdysi dominantní slalomářka pak ale v dalších kolech paralelního závodu vždycky prohrála. Ve čtvrtfinále o dvě setiny s Italkou Martou Bassinovou, to ještě Američané zvládli a postoupili.
Semifinálová porážka Shiffrinové o jednu desetinu sekundy s Němkou Lenou Dürrovou ale přispěla k vyřazení. A 52 setin, které v boji o bronz dostala od Norky They Louisy Stjernesundové, měly vliv na to, že americký tým skončil bez medaile.
„I pro mě je velmi snadné říct, že jsem to týmu prohrála. Chtěla jsem všem pomoct, ale cítím, že jsem jim to prohrála,“ řekla Shiffrinová. „Ale závodili jsme společně a to v lyžování často neděláme. Nejsem zklamaná. Na těchto Hrách jsem zažila hodně zklamání, ale dnešek k nim nepatří. Dnešek je moje nejlepší vzpomínka.“
Shiffrinová, dosud zlatá dívka světového lyžování, prožila v Číně neustávající sérii nepříjemností. V obřím slalomu i slalomu speciál vypadla už v páté bráně. V super-G a sjezdu se do cíle dostala, ale na medaile neútočila. A když měla šanci v alpské kombinaci, znovu skončila po pár obloucích slalomové trati. A satisfakce se jí nedostalo ani v týmovém závodě.
„Každý člověk na Zemi si prochází svými těžkostmi. Musíte se prostě zvednout. Pro mě je to nejdůležitější výstup z posledních dvou týdnů a nemá to co dělat s olympiádou,“ řekla Shiffrinová. „Jsem vděčná, že mi tyhle dva týdny daly platformu pro to, abych to řekla. A možná, abych se z toho něco naučila.“
Shiffrinová se na olympiádě kvůli svým výsledkům nedostávala na oficiální tiskovky po závodech. Místo toho ale po každé jízdě dlouho stála v mixzoně a poutavě vyprávěla o svých emocích. I když po slalomu přišlo upozornění, že se médiím dál nebude věnovat, Shiffrinová mluvila dál.
„Nevím, jestli je tu nějaký důvod proč. Možná prostě nemám žádný filtr. Možná bych ho měla mít,“ uvedla Shiffrinová.
Velká šampionka se musela vyrovnávat i s nepřátelstvím lidí na sociálních sítích.
„Nechci s nimi mluvit. Doufám, že je nikdy nepotkám tváří v tvář. A jsem si jistá, že pokud by se to stalo, neřekli by mi to, co říkají nebo píšou online,“ prohlásila Shiffrinová. „Chci se bavit s lidmi, kteří mají potenciál být milí a rozšiřovat zprávu o tom, že je třeba vstát z postele. I když zažívají velké zklamání, nebo ztratili svého otce, nebo byli šikanováni ve škole.“
Shiffrinová se vrací z vrcholné akce bez medaile poprvé v kariéře. Ukončila tak sérii, která začala v roce 2013 na MS ve Schladmingu, kde se stala v pouhých sedmnácti letech šampionkou ve slalomu.
„Myslím, že o sobě vím míň než před třemi týdny. Čím starší jsem, tím míň toho vím. Něco víte, pak se ve svém životě posunete trochu dál a říkáte si: Hele, tahle teorie je špatná. Zkus nějakou jinou,“ řekla Shiffrinová.
Zprávy ze dne 14. února 2022
KRASOBRUSLENÍ: Americká atletka Sha'Carri Richardsonová zpochybnila oprávněnost startu krasobruslařky Kamily Valijevové na olympijských hrách v Pekingu, zatímco ona sama o loňské hry v Tokiu kvůli pozitivnímu testu na marihuanu přišla. Jednadvacetiletá sprinterka naznačila, že důvodem dvojího metru může být rasismus. „Může mi někdo vysvětlit, jaký je rozdíl mezi její situací a mojí? Umřela mi matka a nesměla jsem závodit a také jsem byla favoritkou na stupně vítězů. Jediný rozdíl, který vidím, je to, že jsem černoška,“ napsala dnes Richardsonová na Twitteru.
HOKEJ: Hráčky USA zdolaly v olympijském semifinále Finsko 4:1 a budou o obhajobu zlata bojovat s Kanadou. Mají jistou i posedmé pod pěti kruhy medaili.
USA - Finsko 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
Branky: 24. Barnesová, 39. Knightová, 56. Scamurraová, 60. Roqueová - 60. Tapaniová.
HOKEJ: Na loňském mistrovství světa patřil k nejlepším střelcům. V Rize potvrdil Gregory Hofmann skvělou formu z celé sezony 2020/21, v níž řádil v Zugu po boku Jana Kováře. „Pomohl mi dostat se do NHL,“ přiznává elitní švýcarský útočník v rozhovoru pro iSport.cz. V Columbusu však vydržel chvíli, teď už je zase zpátky vedle českého parťáka. Když dojde řeč na Kováře, cítíte z jeho slov obrovské uznání, které Hofmann chová také k Romanu Červenkovi. Celý rozhovor čtěte ZDE >>>

BOBY: Českému dvojbobu ve složení Dominik Dvořák, Jakub Nosek patří v polovině závodu na olympijských hrách v Pekingu dvanácté místo. Na vedoucího obhájce zlaté medaile Francesca Friedricha z Německa ztrácí 1,56 setin sekundy.
HOKEJ: Od Lásky z lásky! Ani v Pekingu se nezapomíná na Valentýna, natož aby na něj zapomněla česká hokejistka s krásným a příznačným jménem Dominika Lásková. Koupila symbolických 14 růží a rozdala je v Pekingu.
HOKEJ: Hned po třech zápasech jde do tuhého! Na rozdíl od šampionátu to je na olympiádě kvapík. V úterý se národní tým v osmifinále utká (opět) s neoblíbeným Švýcarskem. Hráči se to v neděli dozvěděli až pozdě večer místního času. Jestli chtějí medaili, už musejí jenom vyhrávat. Prohra? Sbohem. V článku iSport.cz si projděte přehled základních témat, která se teď v souvislosti s Červenkou a spol. řeší. Více čtěte ZDE >>>
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Na zelené louce se dá vybudovat cokoli, ale na strmé skále? A přesto si právě tenhle úkol olympijský šampion a slavný stavitel tratí Bernhard Russi vzal za svůj. A v odlehlém údolí 90 kilometrů od Pekingu z ničeho vybudoval lyžařské tratě pro čínskou olympiádu. Více čtěte ZDE >>>


ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Podívejte se před zítřejším závodem, jak si vedla Ester Ledecká a její konkurentky ve sjezdech Světového poháru v této sezoně.