PŘÍMO Z PEKINGU | Když se sejde forma a ještě dobře foukne… Pak jsou tu ještě lyže. V olympijských závodech na přemrzlém čínském sněhu můžou rozhodovat o úspěchu či zklamání. A čeští závodníci při poslední zastávce Světového poháru v Anterselvě sice nesměle, ale jasně mluvili o tom, že lyže zrovna nesedly. Budou pro olympiádu připravené?
„Tohle téma je nevděčné. Jak jednou řekneme, že nám to nejelo, hned se z toho dělá bublina,“ říká ustaraně Michal Krčmář. „Ale další tři čtvrtiny závodů nám to jede, a to se tolik nepíše. My v cíli chceme lidem objektivně nastínit, jak to bylo.“
Po problémech v Anterselvě tým nepanikařil. Nastala běžná analýza situace. Směrem k olympijským závodům v Pekingu bude právě práce mužů z buněk naprosto klíčová.
„Při takovýmhle typu sněhu to bude dost zásadní,“ potvrzuje trenér mužského týmu Ondřej Rybář. „Kdybych měl dát do pořadí, rozhodovat bude konstrukce lyže, další věc je struktura skluznice, a jak se to namaže. Na tyhle přemrzlé sněhy se musí najít správný pár, to bude ten největší oříšek…“
Závodníci mají své domácí úkoly splněny. Na místě měli víc než týden na to, aby se na specifické podmínky čínských hor připravili.
„Nějaké lyže jsme testovali, z nějakých pocit mám. Kluci pořád pracují, jsou tam od rána do večera, třeba na něco přijdou a bude to dobrý,“ doufá Markéta Davidová.
„Já jsem ten svůj ansábl lyží projel. V tuhle chvíli relativně o dvou, třech párech vím, že by mohly být fajn,“ přidává se Krčmář. „Furt si myslím, že kluci ze servisu makají na větší části práce. Můžou přijít s něčím, co bude naše know-how. Čekám, s čím naši kluci vyjdou.“
Když to slyšela Davidová, usmála se a zahlásila: „S jakým zázrakem…“
Není to ale zase taková nadsázka. Čínské tratě nikdo z mezinárodního pole nezná. Všichni servismani jsou tu poprvé, všichni prožívají vrcholné nervy. Je to ruleta. Můžou to trefit. Nebo taky úplně pokazit. Češi v minulosti už několikrát byli na správné straně podobné divočiny.
„V Soči testovalo dvacet norských servismanů. Danilo Müller a ostatní tam ve čtyřech lidech vyšvihli mázu, že to tam jelo nejrychleji,“ vzpomíná Krčmář na oblíbeného italského servismana. „V Pchjongčchangu zase Tomáš Žídek přerýval lyže dva dny před startem a jely parádně. Naopak letos byli Norové taky nespokojeni. Émilien Jacquelin v Oberhofu říkal, že nebyl schopný na lyžích závodit.“
Vyjde to Čechům i v Číně?
Zprávy ze dne 18. února 2022
HOKEJ: Hokejový tým odletěl z dějiště olympiády dva dny po osmifinálovém krachu se Švýcarskem. Nejdříve výprava přiletěla do Paříže, kde přestoupila a těsně před jedenáctou večer přistála na letišti Václava Havla. Hlavní otázka v příletové hale? Zda i vedení svazu přestoupí z nastoupené cesty a v následujících dnech lze očekávat změnu trenéra národního týmu. „Nechtěl bych utíkat. I já sám si musím ty věci probrat,“ řekl Filip Pešán.Celý rozhovor čtěte ZDE>>>.

HOKEJ: Čeští hokejisté se vrátili z neúspěšných olympijských her v Pekingu, na nichž skončili ještě před branami čtvrtfinále. Podívejte se na fotky z pražského letiště.




Zprávy ze dne 17. února 2022
BOBY: Ukrajinská bobistka Lidija Hunková měla jako třetí sportovkyně pozitivní dopingový test na zimních olympijských hrách v Pekingu. Osmadvacetiletá závodnice neprošla kontrolou v pondělí, v den závodu v monobobu, v němž skončila poslední dvacátá. O jejím prohřešku informovala dnes Mezinárodní testovací agentura (ITA). Hunková měla v těle zakázaný anabolický steroid dehydrochlormetyltestosteron a je suspendována.
ODMĚNY: Díky zimním královnám mají česká i slovenská výprava zatím v Pekingu po jedné zlaté medaili. Ester Ledecká ovládla paralelní obří slalom na snowboardu, Petra Vlhová po nádherném boji vyhrála na lyžích slalom. Magazín forbes.com porovnával jejich odměny za olympijské zlato. Více čtěte ZDE>>>
KRASOBRUSLENÍ: Olympijskou šampionkou se stala Ruska Anna Ščerbakovová. Té si však kamery ani pozornost lidí na místě vůbec nevšímaly. Vyvádět totiž začala stříbrná Alexandra Trusovová. „Všechny vás nenávidím! Nenávidím tenhle sport! Už nikdy nevkročím na led! Tohle je neuvěřitelné! Každý má zlatou medaili a já ne!“ dostala krajanka vítězky hysterický záchvat. Více čtěte ZDE>>>