Od trenéra Ondřeje Rybáře dostal povolení riskovat. A dvaadvacetiletý Mikuláš Karlík do své první střelby v olympijské smíšené štafetě opravdu šel naplno. První tři rány vleže v rychlém tempu trefil. Pak se všechno zkomplikovalo. Karlík minul celkem devětkrát a musel na tři trestná kola. Vliv měla i náhlá změna povětrnostních podmínek.
Nástřel před závodem dával Mikuláši Karlíkovi naději a sebevědomí. Všechno se zdálo být v rámci českého odvážného plánu, který počítal se silným nárazovým větrem, jenž v horském středisku přináší mráz a stres.
„Myslím si, že nejedna štafeta půjde na trestné kolo. V takových podmínkách je třeba odstřílet rychle, zbytečně nečekat,“ předvídal Rybář.
Před závodem to tak přesně bylo. Karlík si střelbu nacvičoval přesně v situaci, která se čekala.
„Dneska na nástřelu byl enormně velký vítr,“ líčil Karlík. V druhé půlce věty je pak vysvětlení jeho pozdějších problémů: „Pak ustával a na to už jsem nedokázal zareagovat.“
Karlík přebíral štafetu od Markéty Davidové na devátém místě a v klidu si hlídal místo za Švýcarem Benjaminem Wegerem. Pak přijel na střelnici.
„Ani jsem si nepřipadal nějak udýchaný, nervózní,“ líčil Karlík.
Přijel ale do úplně jiné situace, než kterou si zkoušel při nástřelu. Vítr se uklidnil, bylo třeba ukázat protitah a na malorážce upravit mířidla.
„Přestalo foukat, nebo foukalo o dost míň, a já se ztratil ve cvakání. Nevím, jestli jsem cvakal moc, nebo málo. A pak už jsem nevěděl, kde na tom terči jsem,“ líčil Karlík. „Takže jsem dělal chyby, cvakal jsem tam a zpátky a to je nejhorší. Ztratil jsem čas a ještě jsem nedobil ani jednu ránu. Fakt mě jenom mrzelo, že nevím, kde to je a co s tím mám dělat. Byl jsem trochu ztracený a naštvaný.“
Karlík tak předával Michalu Krčmářovi závod na čtrnáctém místě a šance na solidní umístění byly pro Čechy pryč. Finišman se pak už jen posunul před Estonce a Ukrajince na dvanáctou příčku.
„Představoval jsem si to určitě jinak. I když snad mi to třeba pomůže do dalších závodů, že budu trochu vědět, jak s tím větrem na střelnici naložit. Je to zkušenost, i když trochu hořká,“ ulevil si Karlík. „Snad to nějak zúročím a tohle špatné bude k něčemu dobré.“
Problémy na střelnici ale měli i favorité. Kvůli třem trestným okruhům Tiril Eckhoffové museli nakonec vítězní Norové stahovat půlminutovou ztrátu z pátého místa.
„V normálním závodě Světového poháru by se to nestalo. Když máte tři trestná kola, jste ze hry,“ podotknul zlatý finišman Johannes Thingnes Bö.
Na tři trestná kola museli i stříbrní Francouzi. Za dvě mohl Emilien Jacquelin. „Kvůli větru jsme použili větší náboje a nešly mi nandat do zbraně. Byly zmrzlé, možná to bylo i nervozitou z olympiády,“ uvedl Jacquelin.
Zprávy ze dne 18. února 2022
KRASOBRUSLENÍ: Z dopingu podezřelá Ruska Kamila Valijevová (15) se den po nezvládnuté volné jízdě na olympijských hrách v Pekingu vrátila zpět do vlasti. Na moskevském letišti patnáctiletou dívku vítaly desítky fanoušků potleskem a kyticemi. Celá v černém oblečená Valijevová na aplaus zareagovala jen zdvořilým pokýváním a beze slova se snažila co nejrychleji zmizet k východu.


AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ: Před čtrnácti lety čínský překážkář Liou Siang jako tvář olympiády v Pekingu odkulhal přímo z dráhy ještě před startem. Čínská freestylistka s americkou krví Ailing Eileen Ku tlak největší hvězdy letošních zimních Her zvládla. V pátek vyhrála závod na U-rampě a s dvěma zlatými a jednou stříbrnou patří k nejúspěšnějším sportovcům olympiády. Více čtěte zde >>>
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Přečtěte si příběh stříbrného muže ze slalomu Johannese Strolze. Před rokem dostal vyhazov z reprezentace, pracoval u policie... Medailemi na ZOH napodobil svého otce. Více čtěte zde >>>
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Vybavujete si Koreu a příběh lyží Ester Ledecké? Kouzelné vítězství podpořil i dojemný příběh o tom, jak český sportovní zázrak vyhrál na lyžích půjčených od Mikaely Shiffrinové. Tak žhavé to nebylo, což vyvrátil i Atomic, tedy značka, na níž obě jezdí. Ale teď tady máme něco podobného. Shiffrinová přiznala, že sjezd do kombinace odjela na lyžích půjčených od italské hvězdy Sofie Goggiové! „Byla jsem z toho nadšená,“ říkala smolařka Her... Více čtěte zde >>>
BIATLON: Jsou sporty, v nichž vnější vlivy hrají velkou roli. Jedním z nich je rozhodně biatlon - jak trenéři sledují předpověď počasí a jsou z nich zkušení meteorologové? Podívejte se na vědecké okénko s šéftrenérem Ondřejem Rybářem: