PŘÍMO Z ČANG-ŤIA-KCHOU | Osud má někdy svérázný smysl pro humor. Biatlonista Adam Václavík prožil doma nervozní dny s pozitivními testy na COVID. A když už odletěl, putoval jako blízký kontakt snowboardisty Radka Housera do izolace. Do olympijského sprintu se ale nakonec postavil. A aspoň malé potěšení. O dvě sekundy z 59. místa prošel do nedělní stíhačky.
Aspoň tahle náplast po tom trápení, ne?
„Jo, první vítězství pro mě bylo, že jsem mohl startovat. Další závod stíhačka, za to jsem rád, i když jsem čekal trochu víc. Musím brát i tyhle dílčí pozitivní kroky a malé radosti. Věřím, že to zítra (v neděli) zase bude o kus lepší.“
Jaká je vaše současná pozice v covidových pravidlech poté, co jste byl za letu blízko pozitivně testovanému snowboardistovi Radku Houserovi?
„Jsem close contact. Do patnáctého mám speciální režim. Jezdím sám autem, které se musí objednávat, jinak nemůžu nikam. V tom je to bohužel omezené, co se týče fyzio, masáží… Do jídelny nemůžu, nosí mi jídlo. Původně jsem myslel, že mě nepustí ani na tratě, ale nakonec mě pustili. Po tom, čím jsem si prošel, už mě to nepoloží, ale jsou to další nepříjemnosti, které psychice moc nepřidají. Musím to nějak vydržet a pak už domů…“
Jak jste se vlastně ještě v Česku dozvěděl, že jste pozitivní?
„Nejdřív jsem tomu nevěřil. V neděli o půlnoci jsme přijeli z Itálie, v pondělí ráno jsme byli na testu, který mi vyšel pozitivní. Volal mi Rybís (reprezentační trenér Ondřej Rybář), že jsem pozitivní. Tak to jsem nejdřív myslel, že to je zlý sen. Ale bohužel nebyl.“
Jak jste se s tou novinkou sžíval?
„Říkám, že to je v pytli, nejdřív jsem se modlil, aby nikdo další pozitivní nebyl. Jeli jsme jedním autem, samozřejmě jsem se chránil, ale člověk neví. Také nevím, jak jsem k tomu přišel, pravděpodobně něco lítalo na hotelu, protože tam nějací Finové také pozitivní byli. Modlil jsem se, aby to byl hladký průběh.“
Vyšlo to?
„Ve finále mi dvakrát nic nebylo. Byl jsem jen trochu unavený a měl jsem náznak lehké virózky, ani se tomu nedá říkat virózka... Vzpomněl jsem si na loňský rok, kdy mě to také vyřadilo před mistrovstvím světa a Evropy. Ale musíte to přijmout. Každý den jsem věřil a doufal, že budu brzo negativní. Což se také nestalo.“
Kdy jste mě poprvé negativní test?
„Nějaký devátý, desátý den. Ze všech sportovců, co to prodělali, jsem měl furt hodnoty nejhorší, nějak se tomu nechtělo. Byly to těžké dny. Každý den jsem jezdil na test, nic jsem nemohl, nic mi nebylo a musel jsem čekat na výsledek. Pořád jsem někam volal, každý se ptá… Už to bylo na palici, trošku.“
Věřil jste, že nakonec na olympiádu odletíte?
„Ty první dny jsem určitě věřil, že to bude dobré. Ale tím, jak se to vyvíjelo, a viděl jsem případy, kdy měli po prodělání třeba tři negativní testy a pak jim tam najednou skočila pozitivita, tak už jsem začínal být trochu skeptický. Určitě mě napadlo, že se sem nedostanu. Ale naděje umírá poslední, naštěstí to za pět minut dvanáct vyšlo. Druhý problém byl pět negativních testů v řadě, čímž se to prodlužovalo. Pozdě, ale přece. Nakonec dobré, ale člověka to mrzí, když jsem měl v Anterselvě velmi dobrou běžeckou formu. Teď to byla velká neznámá.“
Jak jste se na trati cítil?
„Pár dnů jsem byl v hypoxy komoře v Jablonci, ale na tom daném místě je to stejně… Ten jet lag je nevyzpytatelný. Na tréninku jsem se cítil docela dobře, ale od startu to bylo trápení a daleko k tomu, co jsem zvyklý.“
Zprávy ze dne 19. února 2022
RYCHLOBRUSLENÍ: Závod rychlobruslařů s hromadným startem vyhrál na OH v Pekingu Belgičan Bart Swings a navázal na stříbro z Koreje. O další cenné kovy se podělili Korejci. Druhý skončil Čchong Če-un, obhájce zlata I Sung-hun má bronz.

BĚH NA LYŽÍCH: Zkrácený olympijský závod běžců na lyžích volnou technikou na 30 kilometrů vyhrál Alexandr Bolšunov. Pětadvacetiletý ruský reprezentant porazil ve finiši krajana Ivana Jakimuškina a Simena Krügera z Norska. S třetím zlatem a celkově pátou medailí se Bolšunov stal nejúspěšnějším běžcem na hrách v Pekingu. Nejlepší český závodník Petr Knop doběhl sedmatřicátý, Adam Fellner obsadil 42. místo. Michal Novák do závodu kvůli nakumulované únavě nenastoupil.

BĚH NA LYŽÍCH: Trenér Vasil Husák se vyjádřil k odstoupení Michala Nováka z odloženého a zkráceného maratonu běžců: „Po dopoledním zapracování jsme s Michalem usoudili, že není ve stavu v těchto podmínkách absolvovat takto těžký závod. Je to kumulovaná únava po absolvování celého programu OH. V tomto prostředí a za těchto podmínek se nám nepodařilo dostatečně zregenerovat. Jako trenér jsem udělal rozhodnutí, které by mělo především ochránit zdraví sportovce - Michala“
RYCHLOBRUSLENÍ: Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová nenastoupí ze zdravotních důvodů do dnešního závodu s hromadným startem na olympijských hrách v Pekingu a nebude obhajovat osmé místo z Pchjongčchangu. Pětadvacetiletá česká reprezentantka se zranila v přípravě na svůj plánovaný poslední start na hrách.
„Nikola si v přípravě, v tréninku, způsobila natažení přitahovače stehna a bohužel za těchto okolností není schopna do takového závodu nastoupit,“ uvedl lékař rychlobruslařů na olympiádě Jaroslav Grodl.
BĚH NA LYŽÍCH: Kvůli větru a mrazu se závěrečný maraton běžců na lyžích volnou technikou pojede na 30 km místo tradičních 50 km. Start byl posunut na 8:00 SEČ.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Poslední olympijský závod ve sjezdovém lyžování na hrách v Pekingu se dnes kvůli silnému větru neuskutečnil a pořadatelé jej zkusí zorganizovat v neděli na závěr her. Týmová soutěž v paralelním slalomu i s českou reprezentací měla začít ve 3:00 SEČ, ale po dvou odkladech byla nakonec pro dnešek zrušena. V neděli je nově v programu od 2:00 SEČ.
BIATLON: Pět medailí před osmi lety v Soči, dvě další pak o čtyři roky později v Pchjongčchangu. Ale teď v Pekingu? Nula. Taková je bilance českého biatlonu na posledních třech olympijských hrách. V Číně byla cennému kovu nejblíž Markéta Davidová, umístění na stupních vítězů jí dvakrát uniklo jen velmi těsně. U ostatních členů reprezentace už se ovšem pozitiva hledají hůř... Projděte si, jak všechny české biatlonisty ohodnotil deník Sport >>>