První české vystoupení na ZOH v Pekingu a první strhující výhra. Postarali se o ni manželé Zuzana a Tomáš Paulovi, kteří vstoupili do olympijského turnaje smíšených dvojic v curlingu dramatickým vítězstvím 7:6 v nastavení nad norským párem Kristin Skaslienová, Magnuse Nedregotten. Triumf nad obhájci bronzových medailí ale příliš neoslavovali.
Proběhl zápas podle vašich představ?
Tomáš Paul: „Hráli jsme pod své možnosti, trošku jsme bojovali s tím, jak správně číst led. To se pak projevilo v chybách, které jsme museli celou druhou půlku zápasu dotahovat. Ale ve finále se nám podařilo dostat se zpátky tím, že Norové udělali chybu v osmém endu a pak se nám podařilo ukrást extra end.“
Co jste říkali na atmosféru utkání?
Zuzana Paulová: „Velmi mile mě překvapilo, že tady Číňané připravili kapelu dudáků, protože pro curling jsou dudy něco jako státní symbol, takovou váhu mají. Pro náš sport je to trochu jako hymna. Slyšet tady dudáky je něco jen o trochu míň, jak slyšet českou hymnu.“
Tomáš Paul: „Mně to přineslo hodně emocí, protože když člověk slyší dudy a vychází na hrací plochu, chce se mu brečet. Musel jsem to trochu zamáčknout.“
Potěšilo vás, že přišli fandit hokejisté?
Zuzana Paulová: „Jsme úplně nadšení. Kluci strašně moc děkujeme, byli jste úplně nejlepší. Chápu, že to pro vás bylo strašně těžký sledovat zápas bez komentátorů, vůbec nevím, co jste z toho měli, ale jsme strašně rádi, že jste dorazili.“
Co podle vás nakonec zlomilo zápas z Nory?
Tomáš Paul: „Nikdy nevzdáváme koncovky, protože vždycky může přijít chyba. Myslím, že zápas zlomila chyba Kristin v osmém endu, byla trošku široká s takeoutem, měli jsme možnost dohodit na čtyři. To se nám sice nepovedlo, ale stále jsme věřili, že ukradneme poslední end.“
Co jste si řekli, když se to povedlo? Ani jste se neradovali…
Zuzana Paulová: „Curleři se snaží neradovat, když vyhrají chybou soupeře. Nebyl to určitě lehký kámen, sama bych ho házet nechtěla, ale byl to pořád prohraný zápas soupeřů, ne náš vyhraný. A to není moment, kdy se curleři začnou bezhlavě radovat. Já za sebe cítila hlavně extrémní úlevu, že zápas skončil. Necítila jsem se úplně jistá v kramflecích, dělala jsem chyby, které normálně nedělám. Zápas jsem neodehrála podle svých standardů. Hlavně jsem se z toho chtěla otřepat a vyběhnout. Ale je strašně důležité, že to klaplo, vyhráli jsme a máme něco v zápise.“
Zprávy ze dne 11. února 2022
HOKEJ: Je rozhodnuto. České hokejisty čeká zrádné a nevyzpytatelné osmifinále. O tom, že nemohou postoupit už přímo do čtvrtfinále, rozhodlo tříbodové vítězství Finů nad Lotyši. Jaký je systém play off a na koho Češi mohou narazit - pavouk ZOH >>>
SKELETON: Ukrajinec Vladyslav Heraskevyč během olympijského závodu ukázal do televizní kamery papír s nápisem „Ne válce na Ukrajině“. I když jsou politické projevy na olympiádě zakázané, trest od Mezinárodního olympijského výboru (MOV) mu nehrozí. „To je můj postoj. Stejně jako všichni normální lidé nechci válku. Chci mír ve své zemi, chci mír na světě. To je můj postoj, za který bojuju. Bojuju za mír,“ řekl novinářům.
AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ:Legendární americký snowboardista Shaun White se při pátém a posledním startu pod pěti kruhy rozloučil čtvrtým místem. Pětatřicetiletý obhájce zlata vyšel při olympijské rozlučce stejně jako před osmi lety v Soči naprázdno, vyhrál Japonec Ajumu Hirano. Trojnásobného šampiona z U-rampy z let 2006, 2010 a 2018 od medaile dělilo 2,25 bodu. „Bylo to mimořádně emocionální. Ale nechci brečet. Přál bych si, abych zajel lépe, ale udělal jsem, co jsem mohl. Jsem pyšný,“ řekl dojatý White. Podívejte se, jak vypadala Whitova poslední jízda.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Neměla příliš mnoho času opět se přeměnit ze snowboardistky na lyžařku. Navíc to nejdřív vypadalo, že Ester Ledecké ani moc nepřál los. Podle Kláry Křížové, bývalé české reprezentantky v rychlostních disciplínách, se ale s tímto vším vypořádala bravurně: „Někdy je lepší mít míň informací z trati než víc. Ester se s dvojkou poprala velmi dobře.“ Celý rozhovor čtěte zde >>>
HOKEJ: Dokáže kanadské hokejistky v Pekingu někdo aspoň zpomalit? Největší favoritky olympijského turnaje si připsaly již třetí více jak desetigólové vítězství (v základní skupině 12:1 se Švýcarskem, 11:1 s Finskem), ve čtvrtfinále totiž zničily Švédky 11:0(!) a hladce postoupily do semifinále. V utkání padly dva hattricky, o které se postaraly útočnice Brianne Jennerová a Sarah Fillierová.