Nominace na ZOH už dnes: Červenka do Pekingu pojede, Chlapík zřejmě ne

Původně tohle jméno vůbec nemělo být ve hře. Roman Červenka dlouho nebyl očkovaný proti covidu, do národního týmu v posledních letech nepatřil. Jenže zkraje roku útočník Rapperswilu podstoupil vakcinaci a skvělými výkony ve švýcarské lize si řekl o pozornost stavitelů olympijské nominace. V té by podle posledních zpráv deníku Sport neměl chybět. Soupiska bude odtajněna už dnes, nemusí to však být její konečná podoba.
Jen se o tom špitalo. Vrátí se Roman Červenka poprvé od mistrovství světa v roce 2018 do národního týmu? Nebo už o stále produktivního šestatřicetiletého borce nebude mít reprezentační úsek zájem? Aktuální informace mají blíže k možnosti číslo jedna.
Dnes od 14 hodin proběhne online nominační tisková konference (Sledujte ONLINE>>>), na které generální manažer Petr Nedvěd a hlavní trenér Filip Pešán vypustí do světa českou soupisku. O jejích detailech už byli informováni hráči, kluby i Český olympijský výbor. Podle informací Sportu bude mezi povolanými i Červenka.
„Romanovi není dvacet, aby lítal nahoru dolů, ale imponuje mi, že na ledě dělá správná rozhodnutí. Ví přesně, kdy podržet puk a hru zklidnit, dát jí větší řád. Je silný na puku a v rozehrávce, navíc je velmi produktivní. Já bych ho do Pekingu rozhodně vzal,“ říkal už před několika dny bývalý skvělý forvard Josef Marha, který Červenku ve Švýcarsku bedlivě sleduje.
Zkušený útočník působí v klubu Rapperswil-Jona. Je to hlavně Červenka, kdo má zásluhu na tom, že je malý klub aktuálně na druhém místě tabulky. Jindy outsider, který se vždy krčil u dna nebo dokonce hrál o soutěž níž, trůní na špici soutěže. Čech je aktuálně na druhém místě kanadského bodování se 43 body (12+31) ve 35 utkáních. Podílel se na více než třetině branek svých Lakers.
Ocenění se Červenka na startu roku dočkal také od hokejové veřejnosti. Uznávaný švýcarský novinář Klaus Zaugg, jemuž se přezdívá „Ice Master“, vybíral nejlepších padesát hokejistů, kteří působí v domácí nejvyšší soutěži. Český útočník u mnohonásobného švýcarského sportovního novináře roku vyhrál.
„Působí tu už šestý rok, stále ukazuje, že je jedním z nejkomplexnějších hokejistů v lize. S Červenkou získal tvrdě pracující a dobře organizovaný tým Rapperswilu špetku geniality a ofenzivní nepředvídatelnosti. To z nich v sezoně dělá nejlepší ofenzivu a zatím jednoznačné překvapení ročníku. V poměru ceny a výkonu je za mě nejlepším hráčem ligy,“ napsal Zaugg.
A co další jména nominace? Kromě očekávaných by v ní měli být například Michal Řepík nebo Tomáš Kundrátek. Scházet naopak s největší pravděpodobností bude nejproduktivnější hráč extraligy Filip Chlapík. Otázky byly kolem forvarda Milana Gulaše. Nebylo by překvapení, kdyby v sestavě chyběl.
Na dnes oznámené soupisce by mělo figurovat celkem pětadvacet jmen. Oproti standardnímu poměru dvaceti hráčů do hry plus tří gólmanů tentokrát přibyla ještě dvě místa. Důvod je jasný: covid. Rozšíření seznamu má tým pojistit pro případ, že by někdo vinou nákazy vypadl. Kromě toho Nedvěd s Pešánem sestavili také široký okruh dalších náhradníků, kteří by v případě potřeby mohli do Číny odjet.
Je velmi důležité říct, že dnešní tiskovka je pouze předběžně informační. Zveřejněná jména totiž nemusí ani zdaleka odpovídat finální podobě. Důvodem jejího konání je to, že v pátek se sejde plénum ČOV, které bude schvalovat podobu celé výpravy. Jde o tradiční formální akt. Český hokej ale logicky chtěl veřejnost seznámit se soupiskou ještě dřív.
Až do 24. ledna se však dá nominace měnit. A to bez udání důvodů! Teoreticky tak může projít ještě rozsáhlým faceliftem, byť očekávat se to nedá.
Zprávy ze dne 15. února 2022
HOKEJ: Projděte si pohledy expertů na vystoupení Česka v Pekingu a jejich názor na klíčovou otázku, zda by měli skončit trenér Filip Pešán a generální manažer Petr Nedvěd. Odpovědi si přečtěte ZDE>>>.
1. Jak se vám líbilo vystoupení Česka na ZOH, které skončilo historicky největším propadákem?
2. Měli by skončit Filip Pešán i Petr Nedvěd u reprezentace?
HOKEJ: GM hokejového nároďáku Petr Nedvěd se netajil, že vyřazení v osmifinále je obrovské zklamání. „Je to pro nás možná až kruté,“ vykládal po prohře se Švýcary. Chuť pokračovat dál má, ale je mu jasné, že i jeho budoucnost se bude řešit. Více čtěte zde >>>
HOKEJ: Podívejte se na sestřih pozápasového Studia iSport.cz, v němž hodnotil propadák českých hokejistů se Švýcarskem expert Marek Sýkora s redaktorem Sportu Miroslavem Horákem.

HOKEJ: Odcházející šéf českého hokeje Tomáš Král se pro iRozhlas vyjádřil k vyřazení reprezentace v osmifinále olympiády i případnému odvolání Filipa Pešána. „Je to zklamání. Co k tomu říct? Dopadlo to, jak to dopadlo, čekali jsme víc. Až se vrátí, tak se bude situace řešit na výkonném výboru,“ řekl Král. Pokud by Pešán opravdu skončil, je ve hře poprvé i jmenování zahraničního kouče. „Není to tak jednoduché. I historicky jsme oslovili velkou řadu trenérů, ne každému se do toho chce. Nějaká jména jsou. Je na místě se podívat do zahraničí. Je jasné, že se to musí řešit,“ uvedl Král, který se nebrání debatám o trenérovi Třince Václavu Varaďovi nebo šéfovi brněnské Komety Liboru Zábranském.
HOKEJ: Konec. Šmitec. Žádné zítra už není. Ve čtvrtek čeští hokejisté nasednou do letadla, víkendové boje o medaile budou bez nich. Bez nich bude dokonce i čtvrtfinále. Jde o historickou blamáž. Její konkrétní důsledky? Každého napadne totéž: skončí ve funkci generální manažer Petr Nedvěd a hlavní trenér Filip Pešán? „Před deseti minutami jsme dohráli zápas. Nevím,“ říkal po osmifinálové prohře 2:4 se Švýcarskem kouč Pešán. Celý rozhovor čtěte ZDE>>>.
HOKEJ: Podívejte se na tvrdý hit Švýcara Mosera na Kováře, který symbolizoval české trápení na turnaji...
HOKEJ: Olympijské studio iSport.cz s Markem Sýkorou a Miroslavem Horákem se loučí. Děkujeme za pozornost.
HOKEJ: „Spekulujeme o cizině, ale v prvé řadě to musí být jméno, kvalitní trenér. Padlo jméno Varaďa. Samozřejmě je to volba, která asi každého napadne. Bude volný. Dříve se mluvilo i o Liborovi Zábranském, ale uvidíme, jak to dopadne. Osobně bych se přiklonil k zahraniční exkurzi,“ řekl Miroslav Horák.
HOKEJ: Jako první se trefil Lukáš Klok, v závěru zápasu v přesilovce ještě dal gól naděje kapitán Roman Červenka, ale český tým na turnaji končí. Podívejte se na SESTŘIH prohry se Švýcarskem...
HOKEJ: Po vyřazení národního týmu v osmifinále se bezpochyby bude řešit osud trenéra Filipa Pešána, jeho případné odvolání a možného nástupce. „Trenér zmůže hodně, ale jsem sám zvědav, jak to dopadne. Nebudu Filipa kritizovat, ale vyznívá to jako historický neúspěch. Otázka je na výkonném výboru,“ řekl Marek Sýkora. Koho by někdejší kouč vidět jako nového šéfa národního týmu? Určitě ne zahraničního kouče. „Česká veřejnost není připravená na zahraničního trenéra. Napadá mě Václav Varaďa. Možná ještě Radim Rulík jako asistent. Co Jarda Jágr? Ten ne, bude určitě ještě hrát," pousmál se Sýkora.
HOKEJ: Oba experti zhodnotili výkon kapitána Romana Červenky na olympiádě v Pekingu. „Roman Červenka může odletět z Pekingu se vztyčenou hlavou. Byl lídrem ofenzivy, střílel góly, byl vidět. I když je jistě zklamaný, on nezklamal. Skoro bych ale řekl, že to byl možná poslední zápas Romana Červenky v dresu národního týmu,“ myslí si Miroslav Horák. „Neměl jsem přehled o Červenkově formě ve Švýcarsku, chvíli jsem si říkal, že je to zbytečný tah, ale příjemně mě překvapil. Byl jedním z mála, který poslal gól nahoru. Nikdo jiný to pořádně nedokázal,“ dodal Marek Sýkora.
HOKEJ: Redaktor Sportu Miroslav Horák o českých gólmanech. „V nadsázce řečeno se s gólmany nemusí hýbat a mrskat nožkama dopředu. Česká brankářská škola funguje. Šimon Hrubec je parádní kluk, výborný člověk a nadprůměrný evropský gólman, ale těch je ve světě mnoho.“
HOKEJ: „Nezbývá nic než jezdit do Švýcarska a koukat se na jejich ligu,“ s nadsázkou dodal Marek Sýkora.
HOKEJ: „Experti a hlavně bývalí hráči, kteří ve Švýcarsku hráli, tvrdí, že Švýcaři jsou už několikátý rok před námi. Je třeba si to uvědomit a něco s tím dělat,“ řekl Miroslav Horák o měření českého a švýcarského hokeje.
HOKEJ: „Ve střelbě jsme nepohotoví, je to velký problém českého hokeje na špičkové úrovni. Stoprocentní šance jsme měli, ale zakončení těžce pokulhává,“ má jasno Marek Sýkora.