České hokejistky si mohou v Pekingu sáhnout na medaili. Ivo Mocek (33), trenér ženského týmu Metropolitan Riveters v nejvyšší zámořské soutěži NWHL, je o tom přesvědčený. „Tým a talent na to určitě máme,“ tvrdí. Obsazení ženského finále olympijského turnaje je podle českého kouče v zámoří jasné. Kanada s Amerikou. Do boje o bronz by podle něj mohly zasáhnout i české hokejistky. „Můj názor je, že náš ženský tým dopadne na olympiádě lépe než mužský,“ říká ostravský rodák. Český tým do turnaje vstupuje ve čtvrtek ráno proti Číně (5:10).
Mají tedy podle vás české hokejistky naději na olympijskou medaili?
„Tým na to určitě mají. Talent také. Všechno bude o jednom zápase, protože Kanada s Amerikou jsou jasnými kandidátkami na finále. Za nimi vidím Finsko, Česko, možná Japonsko. Pokud zvládneme porazit Finsko, tak šance na medaili určitě je.“
Rusky mezi adeptkami na cenný kov nevidíte?
„Nemyslím, že mají až tak dobrý mančaft jako Česko.“
Na čem by mohl národní tým stavět?
„Jednoznačně na tom, že tohle je nejsilnější generace českých hokejistek, jaká tady kdy byla. A trenérský štáb v čele s Tomášem Pacinou dělá opravdu výbornou práci. Holky se znají dlouho, měly spoustu soustředění, zápasů. Vypadá to, že v týmu je dobrá chemie. I tohle je jedna z největších výhod českého týmu.“
Úspěšné národní týmy se vždy opíraly o brankáře. Jak je na tom ve vašich očích Klára Peslarová?
„Klára je dlouhou dobu oporou týmu, jedna z nejlepších brankářek v Evropě. V tom má Česko hodně silnou pozici. Znám ji dlouho, v Porubě jsem hrával, znám jejího tatínka, bratra Kubu i Kláru. Vím o ní dlouho a s Kubou (Peslarem) jsem často v kontaktu, protože je teď také u ženského nároďáku. Jsem až skoro dojatý, že dva odchovanci Poruby budou na olympiádě.“
Využívají trenéři vašich služeb?
„S Kubou jsem v kontaktu na kamarádské bázi. S Tomášem Pacinou si občas napíšeme, ale není to žádná oficiální spolupráce. Před mistrovstvím světa jsem jim dával nějaké poznatky z přípravných zápasů, ale nic oficiálního.“
Třetím rokem v zámoří vedete ženský profesionální tým Metropolitan Riveters, máte v klubu reprezentantky?
„Loni u nás hrála Kolowratová, pak se přesunula do Švédska. Chtěl jsem ji hodně zpátky, byla by jednou z nejlepších obránkyň v týmu. Ale tím, že národní tým měl hodně akcí a srazů, tak pro ni dávalo větší smysl, aby zůstala v Evropě. Další olympioničky teď nemáme. Hrají tu dvě slovenské reprezentantky, ale Slovensko se přes kvalifikaci na olympiádu nedostalo.“
Říkal jste, že obsazení finále je zřejmé. Přesto, dají se Kanada s Amerikou nějak překvapit?
„Je to turnaj, může se stát cokoliv a nikdy nevíte, co udělá covid. Ale byl bych hodně překvapený, kdyby Kanada s Amerikou ve finále nebyly. Poslední tři měsíce jsou prakticky pořád spolu, společně trénují, připravují se a je těžké je překonat. Amerika má, nechci říct slabinu, ale dvě slabší věci. První jsou gólmanky. Ne že by nebyly kvalitní, ale nejsou úplně top. A také mají hodně hráček, kterým je přes třicet. Samy říkají, že pro ně může být tahle olympiáda poslední akcí. Energie a lehkost už tam moc není. S Amerikou nějaká možnost je, ale Kanada se bude porážet těžko. Má čtyři našlapané lajny, které budou dominantní v celém turnaji.“
Budete olympiádu sledovat?
„Jednoznačně, budu se snažit najít čas. V Severní Americe bude víc lidí zajímat ženský hokej než mužský, když tam nejsou hráči z NHL. V Kanadě obzvlášť je ženský hokej obrovsky populární. A můj názor je, že náš ženský tým dopadne lépe než mužský. Věřím, že ženy v semifinále budou a budou bojovat o medaili. V chlapech si myslím, že čtvrtfinále bude strop. Ale nechme se překvapit, oběma našim týmům držím palce.“
ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: „Zakončení se sportovci je vždy krásné, ale já upřímně mám radši zahájení. Když vidím, jak zhasíná oheň, tak končí čtyřletá etapa a mně to přijde hrozně smutné,“ řekla česká vlajkonoška Martina Sáblíková. Přiznala, že před začátkem her měla strach, jak bude olympiáda v Číně vypadat. „A myslím si, že jsem nebyla jediná. Ale myslím, že to bylo zvládnuté na jedničku,“ uvedla čtyřiatřicetiletá rychlobruslařka a pochválila vedení české výpravy za servis pro sportovce.
Osmou držitelkou Ceny Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen ve sportu a olympijském hnutí je bývalá mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková.
ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Podívejte se na sestřih z krásného loučení s olympiádou!
Jen dvě medaile z Pekingu místo sedmi z Pchjongčchangu. Podle předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala ale problém českého sportu není v počtu medailí, nýbrž v nefunkčním systému českého sportu. „Myslíme si, že to vždycky nějak utáhneme,“ říká Kejval. Rozhovor čte zde: Za čtyři roky se nezměnilo nic, hokejisti se scházeli jak švábi na pivo
ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Domluveno, dětský sbor doprovodil závěrečné pasáže a zhasnutí olympijského ohně, olympijské vločky teď symbolicky míří do celého světa...