Expert o Češkách na ZOH: Tým na medaili má. Skončí lépe než muži
České hokejistky si mohou v Pekingu sáhnout na medaili. Ivo Mocek (33), trenér ženského týmu Metropolitan Riveters v nejvyšší zámořské soutěži NWHL, je o tom přesvědčený. „Tým a talent na to určitě máme,“ tvrdí. Obsazení ženského finále olympijského turnaje je podle českého kouče v zámoří jasné. Kanada s Amerikou. Do boje o bronz by podle něj mohly zasáhnout i české hokejistky. „Můj názor je, že náš ženský tým dopadne na olympiádě lépe než mužský,“ říká ostravský rodák. Český tým do turnaje vstupuje ve čtvrtek ráno proti Číně (5:10).
Mají tedy podle vás české hokejistky naději na olympijskou medaili?
„Tým na to určitě mají. Talent také. Všechno bude o jednom zápase, protože Kanada s Amerikou jsou jasnými kandidátkami na finále. Za nimi vidím Finsko, Česko, možná Japonsko. Pokud zvládneme porazit Finsko, tak šance na medaili určitě je.“
Rusky mezi adeptkami na cenný kov nevidíte?
„Nemyslím, že mají až tak dobrý mančaft jako Česko.“
Na čem by mohl národní tým stavět?
„Jednoznačně na tom, že tohle je nejsilnější generace českých hokejistek, jaká tady kdy byla. A trenérský štáb v čele s Tomášem Pacinou dělá opravdu výbornou práci. Holky se znají dlouho, měly spoustu soustředění, zápasů. Vypadá to, že v týmu je dobrá chemie. I tohle je jedna z největších výhod českého týmu.“
Úspěšné národní týmy se vždy opíraly o brankáře. Jak je na tom ve vašich očích Klára Peslarová?
„Klára je dlouhou dobu oporou týmu, jedna z nejlepších brankářek v Evropě. V tom má Česko hodně silnou pozici. Znám ji dlouho, v Porubě jsem hrával, znám jejího tatínka, bratra Kubu i Kláru. Vím o ní dlouho a s Kubou (Peslarem) jsem často v kontaktu, protože je teď také u ženského nároďáku. Jsem až skoro dojatý, že dva odchovanci Poruby budou na olympiádě.“
Využívají trenéři vašich služeb?
„S Kubou jsem v kontaktu na kamarádské bázi. S Tomášem Pacinou si občas napíšeme, ale není to žádná oficiální spolupráce. Před mistrovstvím světa jsem jim dával nějaké poznatky z přípravných zápasů, ale nic oficiálního.“
Třetím rokem v zámoří vedete ženský profesionální tým Metropolitan Riveters, máte v klubu reprezentantky?
„Loni u nás hrála Kolowratová, pak se přesunula do Švédska. Chtěl jsem ji hodně zpátky, byla by jednou z nejlepších obránkyň v týmu. Ale tím, že národní tým měl hodně akcí a srazů, tak pro ni dávalo větší smysl, aby zůstala v Evropě. Další olympioničky teď nemáme. Hrají tu dvě slovenské reprezentantky, ale Slovensko se přes kvalifikaci na olympiádu nedostalo.“
Říkal jste, že obsazení finále je zřejmé. Přesto, dají se Kanada s Amerikou nějak překvapit?
„Je to turnaj, může se stát cokoliv a nikdy nevíte, co udělá covid. Ale byl bych hodně překvapený, kdyby Kanada s Amerikou ve finále nebyly. Poslední tři měsíce jsou prakticky pořád spolu, společně trénují, připravují se a je těžké je překonat. Amerika má, nechci říct slabinu, ale dvě slabší věci. První jsou gólmanky. Ne že by nebyly kvalitní, ale nejsou úplně top. A také mají hodně hráček, kterým je přes třicet. Samy říkají, že pro ně může být tahle olympiáda poslední akcí. Energie a lehkost už tam moc není. S Amerikou nějaká možnost je, ale Kanada se bude porážet těžko. Má čtyři našlapané lajny, které budou dominantní v celém turnaji.“
Budete olympiádu sledovat?
„Jednoznačně, budu se snažit najít čas. V Severní Americe bude víc lidí zajímat ženský hokej než mužský, když tam nejsou hráči z NHL. V Kanadě obzvlášť je ženský hokej obrovsky populární. A můj názor je, že náš ženský tým dopadne lépe než mužský. Věřím, že ženy v semifinále budou a budou bojovat o medaili. V chlapech si myslím, že čtvrtfinále bude strop. Ale nechme se překvapit, oběma našim týmům držím palce.“
Zprávy ze dne 12. února 2022
HOKEJ: Když váš oblíbený tým či reprezentace vybojuje sportovní úspěch hodný zápisu do historie, budou si fanoušci i s odstupem času pamatovat jména všech strůjců triumfu? V drtivé většině ne. V paměti ale bezpochyby utkví především to, co měli aktéři na sobě. A nemusí jít nutně jen o trikoty vítězů. Prestižní zámořský deník The Athletic se v anketě zaměřil na nejlepší hokejové dresy v historii olympijských her. A kdo vyhrál? Česká reprezentace a její úbory na letošním turnaji v Pekingu! Více čtěte ZDE>>>.
SKOKY NA LYŽÍCH: Viktor Polášek se po osmi dnech v izolaci kvůli koronaviru vrátil k české olympijské výpravě. Čtyřiadvacetiletý juniorský mistr světa z roku 2017 v neděli absolvuje první trénink a do programu her v Pekingu by mohl zasáhnout v pondělí v týmové soutěži. „Po dvou negativních testech bude v dalších dnech fungovat v režimu blízkého kontaktu, tedy se zvýšeným testováním a individuální dopravou, ale bez omezení v tréninku či soutěži,“ uvedla tisková mluvčí výpravy Barbora Žehanová.
SNOWBOARDING: Japonec Ajumu Hirano se sice dočkal po dvou stříbrech premiérového olympijského zlata v U-rampě, stoprocentně spokojený ale nebyl. Zkritizoval úroveň rozhodčích a uvedl, že závodníci v soutěži riskují životy, ale nejsou za to správně bodově ohodnoceni. Hirana naštvalo, že ho v pátečním závodu nedostala na první místo už druhá ze tří finálových jízd, která si i podle některých expertů zasloužila vyšší ocenění. Dnes třiadvacetiletý snowboardista uvedl, že by se měl systém rozhodování přepracovat. „Chceme mít ty nejvyšší standardy a myslím, že by se to mělo týkat také rozhodčích. Závodnici riskují životy, dávají do toho maximum. Měla by být ale přijata opatření, aby se vyřešil problém s transparentností bodování,“ citovala agentura AFP Hirana
SNOWBOARDING: Dnes je jedna z největších hvězd světového zimního sportu. Jak ale lyžařsko-snowboardová obojživelnice Ester Ledecká začínala? O malou vzpomínku se podělil herec Vladimír Polívka, který se v dětství snowboardingu věnoval. „Držel jsem ji a učil plužit,“ zavzpomínal v Sazka Studiu Českého olympijského týmu na jeho zkušenost s malou Ester na „prkně“. Syn herce Bolka Polívky se z těch časů kromě Ledecké zná i s další olympioničkou Šárkou Pančochovou. Více čtěte ZDE>>>.
KRASOBRUSLENÍ: Ruska Kamila Valijevová se podle své trenérky stala v Pekingu buď obětí fatální shody okolností nebo dobře promyšleného plánu. Nebo obojího. Eteri Tutberidzeová si je jistá, že patnáctiletá závodnice, která měla v prosinci při národním šampionátu v Petrohradu pozitivní dopingový test na zakázanou látku trimetazidin, je čistá a nevinná. „Jsem si naprosto jistá. Pro nás to není věta, ale axiom - to není třeba dokazovat,“ řekla Tutberidzeová ruské televizní stanici Channel One.
BĚŽECKÉ LYŽOVÁNÍ: Olympijskou štafetu na 4x5 kilometrů ovládly Rusky, zisk zlatých medailí slaví po šestnácti letech. Druhé dojely Němky, bronz braly po těsné finiši Švédky. Úřadující šampionky z Norska skončily až páté. Češky ve složení Tereza Beranová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončily třinácté a nevylepšily čtyři roky staré 11. místo z Pchjongčchangu. Zároveň 13. místo znamená nejhorší výsledek v historii.


HOKEJ: Hlavní favorit, našlapaná sestava, jediný cíl. Ruský výběr má na Hrách v Pekingu navázat na vystoupení národního celku před čtyřmi lety a obhájit zlaté medaile. Absence posil ze zámoří způsobila, že sestava sborné, kompletně složená z hráčů KHL, je na papíře největší ze všech. Národnímu týmu ustoupila i domácí liga, která se pozastavila dlouho před startem turnaje, aby Gusev a spol. měli jisté negativní testy a mohli se v klidu připravit. Více čtěte ZDE>>>.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Hvězdná americká lyžařka Mikaela Shiffrinová se utěšuje tím, že debakly v jejích nejsilnějších disciplínách z ní alespoň na olympijských hrách sňaly tlak. Po dnešním tréninku sjezdu si šestadvacetiletá slalomářka pochvalovala, že se zase cítí na lyžích dobře. Zda nastoupí do úterního závodu, ale ještě neví.
BĚŽECKÉ LYŽOVÁNÍ: Dvojnásobný olympijský vítěz v běhu na lyžích Simen Krüger po vyléčení koronaviru přiletěl do Pekingu. Na hrách by měl startovat v závodě na 50 kilometrů, který je na programu příští sobotu. Krüger měl pozitivní test na covid-19 koncem ledna. Vítěz skiatlonu a člen zlaté štafety z her v Pchjongčchangu, kde byl navíc druhý v závodě na 15 kilometrů, byl jedním z nakažených lyžařů, kvůli kterým norský tým odložil odlet do Číny.
HOKEJ: Švýcarské hokejistky porazily ve čtvrtfinále olympijského turnaje Rusko 4:2 a při páté účasti pod pěti kruhy postoupily podruhé mezi nejlepší čtyři. O soupeřkách bronzových medailistek z roku 2014 ze Soči pro pondělní semifinále rozhodne dnešní duel Finska s Japonskem. V případě vítězství Finek půjdou na Kanadu, při postupu Japonek by narazily na Spojené státy americké.