Slovenský finálový sen se rozplynul. Hokejisté východních sousedů v cestě na samotný vrchol olympijského turnaje zastavili Finové, kteří postoupili po výhře 2:0. Rozhodující gól zápasu vstřelil Sakari Manninen, vítězství v závěru do prázdné branky pojistil Pesonen. Více než tři desítky slovenských střel pokryl gólman Harri Säteri. Naděje na medaili ale žije – tým Craiga Ramsaye si zahraje o bronz.
Slováky čeká v sobotu duel o bronz a premiérovou medaili z turnaje pod pěti kruhy. Ve Vancouveru 2010 utkání o třetí místo nezvládli, když prohráli s Finskem. Hokejisté Suomi byli v olympijském finále od zavedení play off v roce 1992 dosud jen jednou, v Turíně 2006 nestačili na Švédsko.
Opakování souboje ze základní skupiny, v němž vyhráli Finové 6:2, nabídlo v úvodu opatrný hokej. Ani jeden tým nechtěl zbytečnou chybou nabídnout soupeři výraznější šanci. Slováci si byli dobře vědomi, že minulý duel ztratili i kvůli třem gólům inkasovaným v první třetině.
Přesto se Finové dostali do vedení, když se v 16. minutě prosadil Manninen, který překonal Rybára po Lindbohmově střele. Útočník Ufy vstřelil na turnaji čtvrtý gól a opět se prosadil proti Slovensku. Na předešlé výhře se podílel hattrickem.
Slováci mohli vyrovnat na konci první třetiny, Hrivík ani Pospíšil ale své příležitosti nevyužili. Největší šanci měl ve 24. minutě po Slafkovského přihrávce kapitán Hrivík, který dokázal přelstít i Säteriho. Puk ale „blafákem“ do odkryté finské branky nedokázal usměrnit.
Krátce před polovinou utkání byli vyloučeni Čerešňák s Regendou a Finové měli 73 sekund dlouhou výhodu přesilovky pět na tři, Rybára ale podruhé nepřekonali. Vyrovnat mohl aktivně hrající Slafkovský, neprosadil se ale ve 36. minutě ani ve třetí části, kdy na konci oslabení hledal přihrávkou najíždějícího Krištofa.
Slovákům se skórovat nepovedlo, naopak při power play inkasovali podruhé. Finsko tak potvrdilo, že je Slovensko jeho oblíbeným soupeřem. Na velkých akcích - mistrovství světa a olympijských hrách - s ním neprohrálo od roku 2004.
Zprávy ze dne 4. února 2022
RYCHLOBRUSLENÍ: Olympijské dobrodružství v Pekingu začne pro Česko s fanfárami, protože hned den po zapálení ohně v Ptačím hnízdě, bude na startu legenda. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se představí v závodu na 3000 metrů (sobota v 9.30) tentokrát jako závodnice z druhé vlny. Zároveň ale jako jedna z těch, které pojedou o medaili, o tom není sporu. „S Niki jsme napočítaly takových deset holek, které můžou bojovat o placku,“ řekla Sáblíková. Ukáže se i Nikola Zdráhalová. Více čtěte zde >>>
HOKEJ: Ve čtvrtek vstoupí domácí reprezentace Číny do mužského hokejového turnaje. Vyzve USA. Jak bude vypadat její sestava? To se může celý svět jen domnívat. Národní tým pořadatelské země totiž po celý zbytek turnaj uzavřel svoje tréninky. Je libo fotka nebo rozhovor? Máte smůlu. „Bohužel mluvit nemůžeme,“ odepsal na žádost deníku Sport o rozhovor třeba bývalý útočník Třince Cory Kane. Všechny hráče navíc Číňané přejmenovali. Více čtěte zde >>>

ZAHÁJENÍ: Posledním běžcem s pochodní tentokrát nebyla žádná hvězda. Byli to čínští sportovci Čao Ťia-wen a Dinigeer I-La-Mu-Ťiang. Druhá jmenovaná závodí v běhu na lyžích a patří k ujgurské menšině, za jejíž potlačování Čínu kritizují lidskoprávní organizace.



BOBY: Nenasáli jste ještě pořádnou olympijskou atmosféru ani během zahajovacího ceremoniálu? Nevadí, podívejte se, jak se na oficiální zahájení Her v Pekingu připravovali jamajští bobisté.
ZAHÁJENÍ: Olympijský oheň byl vložen do obrovské sněhové vločky, kterou tvoří menší vločky s názvy jednotlivých států, jež na olympijských hrách startují. A tím považujeme slavnostní zahájení za ukončené.

ZAHÁJENÍ: Na stožár stoupá olympijská vlajka a dětský sbor zpívá olympijskou hymnu. Pak nás čeká ještě zapálení olympijského ohně...
ZAHÁJENÍ: Čínský prezident Si Ťin-pching prohlásil olympijské hry v Pekingu za zahájené!

ZAHÁJENÍ: Zatímco řeční šéf MOV Thomas Bach, některá světová média řeší, jestli ruský prezident Vladimir Putin zaspal nástup ukrajinské výpravy...