Japonské rychlobruslařky přišly v Pekingu kvůli pádu Ajano Satové v poslední zatáčce finálové jízdy proti Kanadě o obhajobu olympijského zlata ve stíhacím závodu družstev. Na triumf z Pchjongčchangu se podařilo navázat mužům Norska.
Japonky si až do osudného momentu udržovaly před Kanaďankami zhruba půlsekundový náskok a jely si pro zlato. Před nájezdem do cílové rovinky však Satová jedoucí ve vláčku na třetím místě ztratila stabilitu a skončila po pádu v ochranném molitanu. Do cíle pak dojela v slzách s velkou jedenáctisekundovou ztrátou.
Kanaďanky se tak radovaly ze šťastného vítězství v olympijském rekordu 2:53,44. Isabelle Weidemannová po bronzu z trojky a stříbru z pětky zkompletovala svou pekingskou medailovou sbírku. Naopak Japonka Miho Takagiová získala na těchto hrách třetí stříbro.
S bronzem se musely spokojit favorizované Nizozemky v sestavě s vítězkami individuálních závodů Irene Schoutenovou (3000 a 5000 m) a Ireen Wüstovou (1500 m). Po semifinálovém vyřazení od Kanady porazily ve finále B Rusky.
Norští muži vyhráli v disciplíně, jež v olympijském programu debutovala v Turíně 2006, jako první druhé zlato. Úřadující šampioni, z jejichž sestavy z Pchjongčchangu zbyl pouze Sverre Linde Pedersen, předčili ve finále o téměř dvě a půl sekundy Rusko. Ještě jednoznačnější byla jízda o bronz, v níž Američané nadělili téměř tři sekundy Nizozemcům. Loučící se Sven Kramer tak marně útočil na zisk desáté olympijské medaile.
Zprávy ze dne 16. února 2022
HOKEJ: Slovensko prohrává po druhé třetině čtvrtfinále s USA 1:2. Zámořský výběr poslal do vedení Sam Hentges.



CURLING: Tři duely turnaje žen znají své vítězky. Kanada zdolala USA 7:6, Švýcarsko si poradilo s Jižní Koreou 8:4 a Čína zvládla duel s Velkou Británií 8:4.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ester Ledeckázajela třetí čas v tréninku na čtvrteční kombinační sjezd. Ve startovní listině tréninku bylo jen 26 lyžařek a na trať se jich nakonec vydalo pouze čtrnáct. Nejrychlejší čas zajela americká favoritka Mikaela Shiffrinová, jež si může v kombinaci spravit chuť po nezdarech ve slalomu a obřím slalomu. Druhá byla s odstupem 93 setin Švýcarka Wendy Holdenerová, na niž Ledecká ztratila setinu. Druhá Češka Tereza Nová skončila se ztrátou 3,53 na Shiffrinovou desátá.



HOKEJ: Slovensko hraje po první třetině s USA 1:1. Gólový účet úvodního čtvrtfinále otevřel svým pátým gólem v turnaji Juraj Slafkovský. V čase 19:14 ale srovnal Nick Abruzzese.
HOKEJ: Česká hokejová reprezentace přivezla na olympijský turnaj velezkušený tým, zůstala ale daleko za očekáváním. Tým Filipa Pešána padl v osmifinále se Švýcarskem a poprvé v historii se ve velkém turnaji nepodívá ani do čtvrtfinále. Kteří hráči mohli a měli předvést víc? Čtěte zde>>>
