Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 1. února 2022
CURLING: Během nadcházející zimní olympiády bude přestavěný architektonický skvost domovem curlerů. „Z haly jsem absolutně nadšená, asi to předčilo naše očekávání,“ líčila česká hráčka Zuzana Paulová. Už ve středu se svým manželem Tomášem odehraje úvodní zápas turnaje smíšených dvojic a diváci se mohou těšit na technickou novinku. Jakou? Podívejte se ZDE>>>
PEKING: Odpočítávání pokračuje, do začátku slavnostního zahájení zbývají už jen něco málo přes 70 hodin. Ptačí hnízdo je připraveno.
BIATLON: V Pekingu budou o své první olympijské cenné kovy mezi biatlonisty a biatlonistkami bojovat velká jména. Kdo ještě nemá doma medaili ze ZOH, čtěte zde>>>

BOBY: Americká bobistka Elana Meyersová Taylorováse krátce před olympijskými hrami nakazila koronavirem. Medailová kandidátka byla na covid-19 pozitivně testována v sobotu 29. ledna, dva dny po příletu do Pekingu.
Čína slaví vstup do nového roku a do startu ZOH zbývají tři dny.
KURIOZITY: Čang Wen-čchüan z Pekingu se na zimní olympijské hry, které začnou v pátek, těší zřejmě mnohem víc než většina obyvatel čínského hlavního města. Čang, který pracuje v oddělení logistiky stavební firmy, je posedlý olympiádou už 20 let - a stejnou dobu sbírá olympijské suvenýry z celého světa, napsala agentura Reuters. Jeho malý dům v úzké uličce historické čtvrti Si-čcheng zaplňuje více než 5000 předmětů - od obřích plyšových maskotů a replik olympijských pochodní až po pamětní známky a mince. „Nejsou to jen věci, ale také vzpomínky na každé olympijské hry,“ řekl. „Když je vidím, vybaví se mi nádherné okamžiky. Třeba zahajovací a závěrečný ceremoniál, sportovci a všechny krásné věci týkající se olympijských her,“ dodal.



OLYMPIJSKÁ VESNICE: Americká sáňkařka Summer Britcherová nepochybně přiměla závidět nejednoho sportovce, který se účastnil letních olympijských her v japonském Tokiu, kde se spalo na postelích z kartonové lepenky. Podle jejího příspěvku na Tiktoku jsou lůžka nachystaná na zimní olympiádě vhodná i pro královnu, napsal zpravodajský server New York Post. „Z téhle otázky jsem hrozně nadšená, protože se s vámi chci podělit o něco neuvěřitelného. Nejenže tu nemáme kartonové postele, ale vypadá to, jako by si organizátoři řekli: 'Jak bychom mohli naprosto trumfnout Tokio?'“

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Zatímco z covidu vyléčení hokejisté Mlýnková a brankář Will, nebo snowboardistka Maděrová to do včerejšího letadla směr Istanbul a pak Peking vzali normálně přes odletovou halu, po největší medailové naději českého týmu nebylo na letišti Václava Havla ani stopy. Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká do linkového letu nastoupila skrz VIP salonek stranou veškeré pozornosti. Přesně tak, jak to má ráda. Více čtěte ZDE>>>

Zprávy ze dne 31. ledna 2022
Herec Jakub Štáfek se podělil o své vzpomínky, kde prožíval zlatý olympijský triumf hokejistů v Naganu a lyžařský triumf Ester Ledecké na hrách v Pchjončchangu. Má nějaký divácký rituál? „Člověk se musí předtím dobře vyčůrat,“ říká představitel fotbalisty Juliuse Lavického. Dozvíte se, že ze sportovců je mu nejbližší známý hokejista a že své osobní Nagano zažil v NHL. Podívejte se na pořad Czech Team TV Já a sport.
HOKEJ: Netradiční tréninkový zápas mají za sebou české hokejistky, které se na olympijských hrách v Pekingu chystají na premiérovou účast pod pěti kruhy. Svěřenkyně trenéra Tomáše Paciny sehrály modelové utkání proti Švédkám, které porazily 5:3. „Nehrály jsme v (reprezentačních) dresech a hrálo se třikrát dvacet minut hrubého času,“ popsala obránkyně Aneta Tejralová netradiční duel. „První dvě třetiny se hrálo pět na pět a třetí, po domluvě trenérů, jsme hrály oslabení a přesilovky,“ doplnila hráčka Nižného Novgorodu.


