Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 16. února 2022
BIATLON: České biatlonistky vyráží do štafety, sledujte, jak si vede kvarteto Eva Puskarčíková, Markéta Davidová, Jessica Jislová a Lucie Charvátová ONLINE zde >>>
HOKEJ: úžasné drama pro českého souseda! Slovenští hokejisté porazili ve čtvrtfinále OH v Pekingu USA 3:2 po nájezdech a po 12 letech si zahrají o medaile. Jediný nájezd proměnil Cehlárik. Podívejte se na sestřih zápasu. Více čtěte ZDE >>>
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: francouzský lyžař Clément Noël je olympijským vítězem ve slalomu, druhý byl Strolz před Fossem-Solevaagem. Kryštof Krýzl a Jan Zabystřan nedokončili.
KRASOBRUSLENÍ: Výsledky olympijské soutěže krasobruslařek budou kvůli kauze hlavní favoritky Kamily Valijevové pouze předběžné a s hvězdičkou. Teprve patnáctiletá Ruska může bojovat o medaili, i když měla v prosinci pozitivní dopingový test. To však vyšlo najevo až během her v Pekingu a sportovní arbitráž CAS jí start povolila. Valijevová navzdory stresu vede po krátkém programu, i když v něm v úterý nebyla suverénní jako obvykle. Pokud po čtvrtečních volných jízdách získá cenný kov, neuskuteční se květinový ani medailový ceremoniál. „U výsledků bude hvězdička, protože budou předběžné a bude se čekat na další vyšetřování,“ uvedl dnes mluvčí Mezinárodního olympijského výboru Mark Adams. V soutěži startuje také Eliška Březinová a v polovině jí patří nečekané 12. místo.


ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Startuje druhé kolo slalomu mužů, které slibuje pořádné drama. Rozdíl mezi prvním Johannesem Strolzem z Rakouska a třetím Norem Sebastianem Foss-Solevågem činí 0,04 sekundy.Online ho sledujte zde>>>
HOKEJ: Slovensko prohrává po druhé třetině čtvrtfinále s USA 1:2. Zámořský výběr poslal do vedení Sam Hentges.



CURLING: Tři duely turnaje žen znají své vítězky. Kanada zdolala USA 7:6, Švýcarsko si poradilo s Jižní Koreou 8:4 a Čína zvládla duel s Velkou Británií 8:4.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ester Ledeckázajela třetí čas v tréninku na čtvrteční kombinační sjezd. Ve startovní listině tréninku bylo jen 26 lyžařek a na trať se jich nakonec vydalo pouze čtrnáct. Nejrychlejší čas zajela americká favoritka Mikaela Shiffrinová, jež si může v kombinaci spravit chuť po nezdarech ve slalomu a obřím slalomu. Druhá byla s odstupem 93 setin Švýcarka Wendy Holdenerová, na niž Ledecká ztratila setinu. Druhá Češka Tereza Nová skončila se ztrátou 3,53 na Shiffrinovou desátá.



HOKEJ: Slovensko hraje po první třetině s USA 1:1. Gólový účet úvodního čtvrtfinále otevřel svým pátým gólem v turnaji Juraj Slafkovský. V čase 19:14 ale srovnal Nick Abruzzese.
HOKEJ: Česká hokejová reprezentace přivezla na olympijský turnaj velezkušený tým, zůstala ale daleko za očekáváním. Tým Filipa Pešána padl v osmifinále se Švýcarskem a poprvé v historii se ve velkém turnaji nepodívá ani do čtvrtfinále. Kteří hráči mohli a měli předvést víc? Čtěte zde>>>
