Situace kolem Koukalové: Neztratila hlavu, všechno spěje ke Koreji | iSport.cz
9. listopadu 2017 • 11:24

Situace kolem Koukalové: Neztratila hlavu, všechno spěje ke Koreji

 • Biatlonistka Gabriela Koukalová Biatlonistka Gabriela KoukalováFOTO:

  Čas se krátí. Přesýpací hodiny hrnou poslední zrnka. Jenže ani sedmnáct dní před startem Světového poháru nelétají kolem Gabriely Koukalové povzbudivé novinky. „Trénuje, ale že bych z toho skákal tři metry do výšky, to ne,“ přiznal ohledně zdravotního stavu české biatlonové hvězdy šéftrenér Ondřej Rybář. Kdy se vrátí? Co vše se pro ni dělá? A donutí ji trable vše vsadit na jednu kartu jménem olympiáda?

 • ODKUD SE POTÍŽE VZALY?

   
  Královna českého biatlonu Gabriela Koukalová stále netrénuje naplnoKrálovna českého biatlonu Gabriela Koukalová stále netrénuje naplno

  Červnový trénink v Hnanicích. Jízda na kole. Najednou rup, a ucítila pnutí v lýtkách. „Úplně mi v tu chvíli vypnuly nohy,“ říkala pro iDnes.cz Koukalová. Sotva slezla z kola, sotva se dostala na pokoj. Lýtkové svaly měla vykřečované a bolesti se nezbavila doteď. Diagnóza zněla: chronické přetížení úponů lýtkových svalů a bolesti okostic. „Tohle byla věc, která vznikla dlouhodobým sportováním a zatěžováním organizmu. Svaly pohybového aparátu se v tu chvíli mohou takto projevit,“ vyprávěl fyzioterapeut Roman Karpíšek. A ani další věci tomu nepomohly. Bývalé problémy s achilovkami? Přetrénování na jaře? Nebo důsledek změněné techniky běhu? „To nevylučuju, i ona se zde snaží posouvat dopředu. Těch příčin však může být spousta,“ přemítal Rybář. Zůstává tedy pod dohledem Karpíška i profesora Pavla Koláře.

 • JAK JE NA TOM PRÁVĚ TEĎ?

   
  Gabriela Koukalová před odletem do Finska s manželem PetremGabriela Koukalová před odletem do Finska s manželem Petrem

  Doma nezůstává, dál bojuje. I ona odletěla na poslední přípravu do finské Imatry a v tomto týdnu se tam chystá opět vrátit. „Netrénuje zcela naplno, protože to nejde, ale odtrénovala, vše co měla a jak jsme měli naplánované s těmi úpravami, které jsme museli udělat. Že bych ale tady z toho skákal tři metry do výšky, to ne,“ přiznal včera Rybář. „Pozitivní však je, že mohla trénovat a že jsme tam mohli udělat alespoň nějakou práci. A uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál,“ podotkl. Má to být tedy důvod k mírnému optimismu? Může být. Ale neznámá přetrvává: „Řeknu, že se to lepší, až uvidím vyhlídku toho, že bude moci závodit. A dokud to neuvidím, je to jeden den tak, a další jinak. Nedovolím si tedy nic tvrdit, protože trénink je stále omezený,“ doplnil Rybář.

 • JAK SE DRŽÍ PO PSYCHICKÉ STRÁNCE?

  Gabriela Koukalová při nástřelu před sprintem v rámci Světového poháruGabriela Koukalová při nástřelu před sprintem v rámci Světového poháru

  Je potřeba ji motivovat? Utěšovat? Nebo je s aktuálním stavem smířená? „Bojuje,“ chválí ji Rybář. A sám to v těžké situaci oceňuje. „Na to není člověk nikdy připravený, když máte olympijskou sezonu a náhle nemůžete trénovat, jak byste chtěli. Psychika každopádně dostává zabrat,“ ví reprezentační šéftrenér. Nicméně česká biatlonistka nic nevzdává. Co se týče tréninků, snaží se je dokončovat. Dál rehabilituje. Žene ji letošní výzva, zkušenosti, že se dříve vykřesala i z jiných věcí nebo příklad Ondřeje Moravce, který se po infekci jater už zapojil do plného tréninku. „Někdo může dělat všechno na sto procent, někdo ne. Ale je to proces, který se musí řešit ze dne na den, a my se s tím snažíme pracovat. Musíme tak hledat pozitivní věci, že byla na sněhu, že se mohla připravovat. Je tam však stále to ´ale´, protože to nejde, jak bychom si představovali,“ řekl Rybář.

 • JAK VYPADÁ LÉČBA?

   
  Gabriela Koukalová se opět stala královnou českého biatlonuGabriela Koukalová se opět stala královnou českého biatlonu

  Obezřetný trénink a snížené dávky nestačí. Aplikoval se ultrazvuk, uvolňuje se svalové napětí, provádí se regenerační masáže. Po každém tréninku rehabilituje Koukalová nejméně hodinu a půl. Od kompenzačních cvičení se přechází až k fyzikálním terapiím s různými přístroji. Do bot dostala i speciální molitanové vložky, aby se jí odlehčilo. A příčiny se snažil v minulých měsících odhalit i uznávaný profesor z oboru biochemie. Na kolik procent intenzity tedy Koukalová trénuje? „To ani není v procentech. Je to ze dne na den a na základě stavu, který je. Snaží se trénovat naplno, jak může, někdy vydrží dvě hodiny, někdy hodinu, je to o tom, co jí tělo povolí,“ vypráví Rybář. Ale uznává: „Pere se s tím. To je jedna z pozitivních věcí, že neztratila hlavu a nehodila vše pryč. Snaží se s tím bojovat, protože olympiáda je přeci jen ještě relativně daleko.“

 • KDY SE VRÁTÍ?

   
  Gabriela Koukalová při svém prvním závodu v KorejiGabriela Koukalová při svém prvním závodu v Koreji

  Klíčová otázka. Sama Gabriela Koukalová připustila, že úvodní díl Světového poháru v Östersundu na přelomu listopadu a prosince proběhne bez ní. Tedy jak úvodní smíšená štafeta, tak následný vytrvalostní podnik, sprint i stíhací závod. Co na to šéftrenér? „Östersund? Ten vůbec neřešíme, protože je tak blízko. Tím, že Gábina stále stoprocentně netrénuje, tak si to nedovolím tvrdit. Ale nechme to běžet,“ uvedl Rybář. V kuloárech se spekuluje o možném návratu na konci prvního trimestru (Annecy) respektive na začátku druhého (Oberhof), vše je však závislé na zlepšení jejího zdravotního stavu a navrácení se do stoprocentního tréninku. I proto do Östersundu s týmem poletí, ale… „bude s námi, protože se potřebuje připravovat. Nehodili jsme vše za hlavu a snažíme se pořád s olympiádou kalkulovat. Co se však bude dít, uvidíme,“ míní Rybář.

 • STIHNE OLYMPIJSKÉ HRY?

   
  Trenér Ondřej Rybář u biatlonového servisního kamionuTrenér Ondřej Rybář u biatlonového servisního kamionu

  K nim to vše spěje. Ani ne k jednotlivým závodům, ani ne k možnému útoku na křišťálové glóby. Hry v Pchjongčchangu je to, o co běží. „Takže olympiáda je primární cíl a Světový pohár ne?“ zazněla od novinářů otázka na Ondřeje Rybáře. Ten přikývl: „Samozřejmě.“ A od toho se dá vše odvíjet. Vzhledem ke zdravotním potížím, které Koukalovou postihly, došlo i k jasně stanoveným cílům, kterým se bude podrobovat příprava a možný návrat. „Většina lidí má v hlavě to, že jsou olympijské hry, a jde o to, aby byla připravená na olympiádu. A jestli odstartuje v Östersundu, Hochfi zlzenu, Annecy, Oberhofu, Ruhpoldingu nebo Anterselvě, je mi úplně jedno,“ uvedl Rybář. Aby ne, je to vrchol čtyřletého cyklu, kde Češi budou obhajovat pět medailí. A pro Koukalovou je to výzva získat poslední úspěch, který ještě ve své vitríně nemá: olympijské zlato.

 

Co musíte vědět o EURO

Unikátní fotbalová konference

- nasbírejte informace o síle českých soupeřů

- debatujte o budoucím vítězi celého turnaje

- poslechněte si zkušenosti ze zákulisí EURA

Sledujte živé vysílání diskuze
s fotbalovými experty

Přenos začíná 9.5. od 15:00

Park Holiday Congress & Welness Hotel, Praha - Benice

Na koho se můžete těšit?

Milan Baroš
Jaroslav Hřebík
Vítězslav Lavička
Luboš Kozel
Pavel Kuka

Řečníci

Milan Baroš

Milan Baroš

Bývalý reprezentační útočník patří k nejlepším českým fotbalistům všech dob. S Liverpoolem vyhrál Ligu mistrů, s Lyonem francouzskou ligu a to samé dokázal i s tureckým Galatasarayem. Po ukončení zahraničních angažmá se vrátil do Baníku Ostrava, poté zamířil do Mladé Boleslavi.

Jaroslav Hřebík

Jaroslav Hřebík

Bývalý profesionální hráč a trenér mnoha českých ligových klubů včetně Slavie či Sparty, kterou vedl i v Lize mistrů. V klubu nyní působí na pozici šéftrenéra mládeže. V roce 2011 s reprezentací do 19 let získal stříbrné medaile na mistrovství Evropy.

Verner Lička

Verner Lička

Bývalý český fotbalista a současný trenér. Mezi jeho největší hráčské úspěchy patří zlato z LOH 1980, bronz z ME 1980 a trojnásobné vítězství československé ligy. V dubnu 2016 se stal hlavním trenérem polského klubu RKS Radomiak Radom.

Luboš Kozel

Luboš Kozel

Bývalý reprezentační a ligový obránce. Většinu své kariéry strávil ve Slavii Praha, se kterou také získal v roce 1996 svůj jediný mistrovský titul. Aktuálně trénuje Duklu Praha, kde působí už šest let. Předtím vedl Jablonec, v Liberci dělal asistenta.

Jindřich Trpišovský

Jindřich Trpišovský

Progresivní fotbalový trenér, který momentálně působí v klubu FC Slovan Liberec. V sezoně 2014/15 dovedl Viktorii Žižkovi i přes ekonomické problémy ke 4. místu ve druhé nejvyšší české soutěži. Jeho velkým úspěchem byl postup s Libercem do základní skupiny Evropské ligy 2015/16.

Vítězslav Lavička

Vítězslav Lavička

Fotbalový trenér a bývalý profesionální hráč nyní působící jako hlavní trenér u české fotbalové reprezentace do 21 let. V sezoně 2005/06 dovedl Liberec k zisku titulu, v ročníku 2013/14 to zopakoval se Spartou. Za sebou má také angažmá v Austrálii, kde se Sydney FC slavil zisk titulu.

Pavel Hartman

Pavel Hartman

Vystudoval FTVS UK Praha – specializaci trenér fotbalu. Jako novinář absolvoval tři mistrovství Evropy a dvě mistrovství světa ve fotbale. Coby rozhlasový reportér se zúčastnil olympijských her v Atlantě. Nyní je fotbalovým expertem a redaktorem pátečního Magazínu deníku Sport.

Pavel Kuka

Pavel Kuka

Bývalý dlouholetý útočník Slavie Praha a vicemistr Evropy z roku 1996. Mnoho let strávil také v německé bundeslize, kde nastupoval za Kaiserslautern, Norimberk a Stuttgart. Za reprezentaci odehrál 87 zápasů a vstřelil 29 gólů. Po své kariéře byl sportovním manažerem Viktorie Plzeň.Program konference

Moderátoři: Michal Petrák, Ladislav Valášek

14:30 - 15:00Registrace
15:00 - 15:10Zahájení konference
15:10 - 16:10Představujeme mistra Evropy 2016
Expertní skupina: Jaroslav Hřebík, Luboš Kozel, Milan Baroš, Pavel Hartman
16:10 - 16:20Coffee break
16:20 - 17:30Soupeři českého týmu na EURO
Expertní skupina: Jaroslav Hřebík, Luboš Kozel, Jindřich Trpišovský, Vítězslav Lavička
17:30 - 18:00Coffee break
18:00 - 18:45EURO očima hráčů
Moderovaný rozhovor + otázky z publika
18:45 - 19:45Síla a šance českého týmu
Expertní skupina: Verner Lička, Vítězslav Lavička, Jindřich Trpišovský, Pavel Hartman
19:45 - 20:15Volná diskuse na závěr (otázky, odpovědi)


Praktické informace

Cena vstupenky: 1000 Kč

V ceně vstupenky je vstup na konferenci
a drobné občerstvení po celou dobu konání.

Doprava & parkování

Nejlepší doprava na konferenci je pomocí auta. V místě konference je zajištěno parkování v podzemních garážích zdarma.

Můžete také využít autobusové spojení linku 265 nebo 325, které odjíždí z Nádraží Uhříněves.Konferenci organizuje Deník Sport ve spolupráci s Unií českých fotbalových trenérů.

© 2001 - 2016 Copyright CZECH NEWS CENTER a.s. a dodavatelé obsahu. ISSN 1213-8991MS v biatlonu 2017
MS v biatlonu 2016
SP v Novém MěstěKlasická verze
Mobilní verze