Shiffrinová kralovala v Aare a má osmý glóbus za slalom, Dubovská patnáctá

0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Mikaela Shiffrinová poosmé získala ve Světovém poháru malý křišťálový glóbus za slalom. Americká hvězda v Aare zvítězila s velkým náskokem 1,24 sekundy před Zrinkou Ljutičovou z Chorvatska, ve Švédsku přitom startovala po šestitýdenní pauze zaviněné zraněním. Česká lyžařka Martina Dubovská skončila patnáctá, Adriana Jelínková se do cíle úvodního kola nedostala.

Dvojnásobná olympijská vítězka Shiffrinová si zranila koleno 26. ledna po těžkém pádu ve sjezdu v Cortině d'Ampezzo. V Aare po úvodním kole vedla o dvě setiny sekundy před Švýcarkou Michelle Gisinovou, druhé kolo ale ovládla taktéž a mohla se radovat z 96. výhry v SP.

Druhá v celkovém pořadí nejtechničtější disciplíny zůstala Slovenka Petra Vlhová, pro kterou kvůli operaci kolena skončila sezona předčasně. Jedinou konkurentkou Shiffrinové v boji o slalomářský glóbus byla Němka Lena Dürrová, jejíž ztráta ale po čtvrtém místě narostla na nedostižných 238 bodů. Třetí byla v Aare Gisinová.

Dubovská těsně zaostala za nejlepším umístěním v sezoně, dosud skončila dvakrát čtrnáctá.

Shiffrinová poprvé ovládla slalom SP už před jedenácti roky, další triumfy pak přidala v letech 2014-15, 2017-19 a loni. Z dalších disciplín má ještě tři malé glóby a k tomu pět velkých za celkové prvenství v SP. To letos nejspíš neobhájí, neboť čtyři závody před koncem ztrácí na vedoucí Švýcarku Laru Gutovou-Behramiovou 345 bodů.

Po Aare mají lyžařky ve Světovém poháru už jen dva závodní víkendy na finále v rakouském Saalbachu. Tam je na 16. a 17. března naplánovaný víkend technických disciplín následovaný týdnem věnovaným sjezdu a superobřímu slalomu. A v rychlostních závodech už Shiffrinová startovat nehodlá.

SP ve sjezdovém lyžování v Aare (Švédsko):

Ženy - slalom: 1. Shiffrinová (USA) 1:42,95 (49,94+53,01), 2. Ljutičová (Chorv.) -1,24 (50,05+54,14), 3. Gisinová (Švýc.) -1,34 (49,96+54,33), 4. Dürrová (Něm.) -1,35 (50,18+54,12), 5. Swennová-Larssonová (Švéd.) -1,36 (50,90+53,41), 6. Liensbergerová (Rak.) -1,90 (50,90+53,95), ...15. Dubovská -2,50 (51,35+54,10), Jelínková (obě ČR) nedokončila 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 10 z 11 závodů): 1. Shiffrinová 730, 2. Vlhová (SR) 505, 3. Dürrová 492, 4. Gisinová 392, 5. Swennová-Larssonová 335, 6. Ljutičová 321, ...23. Dubovská 89.

Průběžné pořadí SP (po 35 z 39 závodů): 1. Gutová-Behramiová (Švýc.) 1654, 2. Brignoneová (It.) 1372, 3. Shiffrinová 1309, 4. Hectorová (Švéd.) 878, 5. Vlhová 802, 6. Goggiaová (It.) 792, ...31. Ledecká (ČR) 250, 63. Dubovská 89, 115. Jelínková 9.