Turné čtyř můstků opanoval Nor Granerud, Koudelka v poli poražených

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud vyhrál poprvé v kariéře Turné čtyř můstků. V závěrečném závodu v Bischofshofenu vybojoval třetí výhru a v celkovém hodnocení 71. ročníku prestižního seriálu jasně porazil druhého Dawida Kubackého. Polský lídr Světového poháru dnes skončil třetí, druhé místo obsadil Slovinec Anže Lanišek.

Šestadvacetiletý Granerud vyhrál úvodní dva závody v Německu v Oberstdorfu a Garmisch-Partenkirchenu a až ve středu v Innsbrucku našel v Kubackém prvního přemožitele. Formu opět potvrdil vítězstvím ve čtvrteční kvalifikaci a dnes úspěšně završil útok na první norský triumf na Turné od roku 2007, kdy vyhrál Anders Jacobsen.

Za výhrou dnes rázně vykročil už v prvním kole, v němž sice skočil o metr méně než Lanišek, s náskokem 1,1 bodu se ale usadil v čele pořadí. Ve finále pak předvedl nejdelší skok dne 143,5 metru a vítězství si s přehledem pojistil. Kubacki po horším úvodním skoku ve druhém kole zabojoval a přiblížil se Lanišekovi, k posunu pořadím mu ale nakonec pokus dlouhý 140 metrů nestačil.

Kubacki měl i přes porážku důvod k oslavě. Už před startem závodu totiž dostal zprávu, že se stal podruhé otcem. Jeho manželka Marta přivedla na svět druhou dceru a skokan se přírůstkem do rodiny pochlubil na instagramu.

Finále Turné bylo stejně jako předchozí závod v Innsbrucku bez jediného českého skokana Romana Koudelky, jenž v kvalifikaci obsadil nepostupové 56. místo. Nejvíce se mu vydařil druhý závod v Ga-Pa, kde skončil třicátý a získal první bod do hodnocení SP v sezoně.

Závod SP a závěrečný díl Turné čtyř můstků ve skoku na lyžích v Bischofshofenu (Rakousko):

1. Granerud (Nor.) 313,4 b. (139,5+143,5 m), 2. Lanišek (Slovin.) 305,5 (140,5+139), 3. Kubacki (Pol.) 303,7 (135,5+140), 4. Hayböck 297,6 (138,5+137), 5. Hörl (oba Rak.) 292,1 (135,5+140,5), 6. Stoch (Pol.) 289,9 (138+134,5).

Konečné pořadí Turné (po 4 závodech): 1. Granerud 1191,2, 2. Kubacki 1158,2, 3. Lanišek 1129,0, 4. Žyla (Pol.) 1090,0, 5. Stoch 1087,9, 6. Kraft (Rak.) 1077,5, ...44. Koudelka (ČR) 317,4.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 32 závodů): 1. Kubacki 930, 2. Lanišek 822, 3. Granerud 796, 4. Kraft 593, 5. Žyla 549, 6. Fettner (Rak.) 407, ...57. Koudelka 1.