Turné vyhrál Kobajaši, ale: Málem to nestihnul! Koudelka opět bodoval

1
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly

Japonec Rjoju Kobajaši jako první skokan na lyžích v novém století vyhrál Turné čtyř můstků, aniž by triumfoval v některém ze čtyř jednotlivých závodů. V Bischofshofenu byl, stejně jako v předchozích třech soutěžích, druhý, tentokrát za Rakušanem Kraftem. Celkově suverénně zvítězil, před startem prvního kola měl ale problémy dostat se včas na věž.

Jeho hlavní soupeř Andreas Wellinger v prvním kole zklamal, Rjoju Kobajašimu všechno hrálo do vítězného scénáře. Zatímco poslední skokani už byli dávno na věži, kamera Eurosportu ale najednou zabrala favorita Turné, jak teprve v ledabyle rozepnuté kombinéze s lyžemi na ramenou míří k lanovce.

Tohle bylo opravdu na poslední chvíli, Kobajaši to jen tak tak stihnul. Za dvě minuty už ho kamera zabrala na věži, kam dobíhal rozesmátý, ale s omluvným gestem. Pouhých šest a půl minuty poté, co ho kamera chytila ještě ve skokanském zázemí, už seděl na lavičce.

Kobajaši se pak ukázal jako muž bez nervů. První kolo vyhrál báječným skokem do dálky 137 metrů a po polovině rozhodujícího závodu Turné vedl. Němec Wellinger, který na sobotním startu ztrácel na druhém místě průběžného pořadí jen o 4,8 bodu, v prvním kole ztratil a propadl se na osmé místo. Kobajaši si pak ve finále pojistil celkový triumf, nestačil jen na Rakušana Stefana Krafta, který v Bischofshofenu vyhrál díky nejdelšímu skoku dne 140 metrů.

Kobajaši tak byl na můstku Paula Ausserleitnera druhý, stejně jako v Oberstdorfu, Garmisch-Partenkirchenu a Innsbrucku. Jako devátý závodník historie tak vyhrál Turné, aniž by zvítězil v některém z jednotlivých závodů. Turné přitom ovládl potřetí v kariéře po letech 2019 a 2022.

„Je úžasné vyhrát tuhle soutěž třikrát. Je to moc milý, pohodový kluk a je velmi, velmi silný,“ pochválil Kobajašiho Kraft pro mikrofon Eurosportu.

Bez jediného vítězství v individuální soutěži naposledy v Turné triumfoval Fin Janne Ahonen v roce 1999. Od roku 2002 čekají Němci na další celkový triumf svého závodníka. Wellinger byl blízko, zvlášť po vítězství v prvním závodě v Oberstdorfu, ale nakonec se musel spokojit s celkovou druhou příčkou o 24,5 bodu za šampionem.

„Bylo to těžké Turné. Skákal jsem na hodně vysoké úrovni, ale Roju byl prostě lepší. V tenhle moment jsem zároveň šťastný i nešťastný. Věřím, že Turné ještě v budoucnu vyhraju,“ řekl Wellinger.

Kraft se zatím radoval z šestatřicátého vítězství ve Světovém poháru, kterým si pojistil žlutý trikot vedoucího závodníka.

„Byl to jeden z mých nejlepších dnů. Vyhrál jsem na domácí půdě, jsem vlastně v rodném městě. Měl jsem tady spoustu fanoušků ze strany rodiny a přátel,“ líčil se Kraft.

Reprezentant Roman Koudelka potřetí během Turné postoupil do druhého kola, v Bischofshofenu skončil za skoky dlouhé 122,5 a 124,5 metru sedmadvacátý a v celkovém pořadí obsadil 25. příčku.

Závod SP a závěrečný díl Turné čtyř můstků ve skoku na lyžích v Bischofshofenu (Rakousko):

1. Kraft (Rak.) 288,9 b. (136,5+140 m), 2. R. Kobajaši (Jap.) 287,6 (137+139), 3. Lanišek (Slovin.) 281,8 (134,5+141), 4. Fettner (Rak.) 271,4 (134,5+135), 5. Wellinger (Něm.) 267,9 (132+137), 6. Aigner (Rak.) 266,5 (133,5+131), ...27. Koudelka (ČR) 224,2 (122,5+124,5).

Konečné pořadí Turné: 1. R. Kobajaši 1145,2, 2. Wellinger 1120,7, 3. Kraft 1112,7, 4. Hörl (Rak.) 1093,5, 5. Lanišek 1089,1, 6. Hayböck (Rak.) 1066,9, ...25. Koudelka 821,4.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 32 závodů): 1. Kraft 909, 2. Wellinger 697, 3. R. Kobajaši 591, 4. Hörl 537, 5. Paschke 525, 6. Geiger (oba Něm.) 486, ...38. Koudelka 23.