28. ledna 2018 • 12:25

Forma v pravý čas! Jakš v generálce na OH vybojoval 10. místo, Nováková byla 15.

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Martinu Jakšovi se povedl poslední závod před olympijskými hrami, na Světovém poháru v Seefeldu doběhl desátý na patnáct kilometrů volně. Dosáhl tak nejlepšího umístění v sezoně a do Top Ten se vešel v rámci pohárového seriálu po dvou letech. Bodovala i Petra Nováková, jež skončila na desetikilometrové trati patnáctá.

V cíli ztratil Jakš na vítězného Švýcara Daria Colognu devět a půl vteřiny. Cologna, šampion nedávného Tour de Ski, se v pořadí SP posunul na stříbrnou pozici před Martina Johnsruda Sundbyho, jenž dnes skončil třetí. Nadále vede jiný Nor Johannes Klaebo.

Jakš se prosadil do elitní desítky poprvé od 9. ledna 2016, kdy skončil devátý rovněž v závodu s hromadným startem, tehdy však klasickou technikou. "Jsem rád, že se ukázalo, že příprava se daří. S výsledkem jsem moc spokojený. Co udělat, aby forma vydržela na olympiádu? Zvládnout cestu, dobře se srovnat s časovým posunem a hlavně zůstat zdravý," uvedl Jakš na svazovém facebooku.

Nováková doběhla do cíle 50 sekund po vítězné Američance Jessice Digginsové, bodovala podesáté v sezoně a navázala na sobotní 24. místo ze sprintu. "Mám dobrý pocit, rychlostně těm holkám stačím, k top výsledku chybí maličkosti - třeba nenechat se zavřít," uvedla Nováková. Kateřina Beroušková obsadila 42. pozici.

Digginsová ve finiši porazila o sedm desetin vedoucí ženu SP Heidi Wengovou a sekundový odstup na první místo měla další Norka Ragnhild Hagaová. Za ní následovaly další dvě zástupkyně severské velmoci Ingvild Flugstad Östbergová a Marit Björgenová.

SP v běhu na lyžích v Seefeldu (Rakousko) - závody s hromadným startem:

Muži - 15 km volně:
1. D. Cologna (Švýc.) 31:37,9, 2. Harvey (Kan.) -1,4, 3. Sundby -2,9, 4. Tönseth (oba Nor.) -5,9, 5. Manificat (Fr.) -7,5, 6. Krüger (Nor.) -7,7, 7. Parisse (Fr.) -8,0, 8. Usťugov (Rus.) -8,4, 9. Bjornsen (USA) -9,3, 10. Jakš -9,5, ...44. Razým -1:20,3, 66. Knop -2:28,5, 85. Rypl (všichni ČR) -3:56,3.

Průběžné pořadí SP (po 22 z 30 závodů): 1. Klaebo (Nor.) 1112, 2. D. Cologna 953, 3. Sundby 935, 4. Harvey 900, 5. Bolšunov (Rus.) 710, 6. Manificat 689, ..35. Jakš 126, 136. M. Novák (ČR) 2, 139. Knop 1.

Ženy - 10 km volně:
1. Digginsová (USA) 23:08,5, 2. Wengová -0,7, 3. Hagaová -1,0, 4. Östbergová -8,7, 5. Björgenová (všechny Nor.) -16,7, 6. Stadloberová (Rak.) -16,9, 7. Slindová (Nor.) -19,1, 8. Bjornsenová (USA) -20,5, 9. Von Siebenthalová (Švýc.) -30,3, 10. Niskanenová (Fin.) -31,8, ...15. Nováková -50,7, 42. Beroušková (obě ČR) -1:45,5.

Průběžné pořadí SP (po 23 z 31 závodů): 1. Wengová 1346, 2. Östbergová 1147, 3. Digginsová 967, 4. Pärmäkoskiová (Fin.) 837, 5. Stadloberová 731, 6. Kallaová (Švéd.) 690, ...24. Nováková 208, 86. Beroušková 13.