Martin Hašek
21. března 2018 • 19:40

Roste nová Sáblíková! Sestra světové šampionky je druhá na světě

TOP VIDEA
Marpo: Soupeře potřebuji nenávidět, Rytmuse sestřelím Marpo: Soupeře potřebuji nenávidět, Rytmuse sestřelím
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Vyhraje Plzeň zase 1:0? Sparta i přes špatnou formu zvítězí SÁZKAŘSKÉ TIPY: Vyhraje Plzeň zase 1:0? Sparta i přes špatnou formu zvítězí
VŠECHNA VIDEA ZDE

S Martinou Sáblíkovou nemusí úspěšná tradice českého rychlobruslení končit, ale teprve začínat. Na olympiádě už se blýskla Nikola Zdráhalová a v mezinárodní konkurenci se prosazuje i mládež. Včetně mladší sestry velké šampionky, sedmiletá Barbora Sáblíková je ve své kategorii na kilometru druhá na světě.Jestliže Martina Sáblíková začínala s rychlobruslením na rybníku, její mladší sestra Barbora si vystačila se stolem.

„Zatím jsem pro ni asi hodně velký vzor. Odmalinka běhala kolem stolu s jednou rukou na zádech,“ usmívá se trojnásobná olympijská šampionka. „Teď kouká na všechny závody. Když jsme v Inzellu a oni tam přijedou, chodí se dívat na tréninky. Má to jako zábavu, uvidíme, kam se to posune. Je ctižádostivá a paličatá, doufám, že to daleko dotáhne.“

Náznaky by tady byly. Sáblíkové sestra Barbora je letos druhá na světě v kategorii sedmiletých závodnic na 1000 metrů.

„Vyrůstá další Sáblíková,“ hlásí hrdě reprezentační trenér Petr Novák.

V reprezentaci už závodil Sáblíkové bratr Milan, teď jsou úplně na začátku dva další Sáblíkové sourozenci, kteří se narodili jejímu otci po rozpadu prvního manželství. Spolu s Barborou závodí i stejně starý Martin.

„Já pořád čtu v novinách, že nikoho nemáme. Mě to trhá srdce, a když to slyším i z rádia nebo z televize, tak mi to trhá uši,“ říká Novák. „My závodníky máme. Vzhledem k tomu, že nemáme na čem sportovat, je to zázrak. Máme nastavený systém od dětí.“

V Česku se naučila bruslit i další olympijská medailistka Karolína Erbanová, i když poslední čtyři roky strávila v Nizozemsku. Nikola Zdráhalová přivezla z olympiády osmé místo v závodě s hromadným startem, letos byla také sedmá na patnáctistovce na ME a osmá na MS ve vícebojích.

„Niki ukázala, že patří do světové špičky,“ pochvaluje si Novák.

I do dalšího olympijského cyklu bude hlavní osobností týmu Sáblíková. Do dalších let má ale Novák v mládeži zásobu talentů. Zatím nejvýrazněji se jeví čtrnáctiletý Lukáš Steklý, který ve své kategorii vede světové tabulky na 3000 metrů.

JMÉNO (věk, trať) SVĚTOVÝ ŽEBŘÍČEK
Lukáš Steklý (14 let, 3 000 metrů) 1. místo
Barbora Sáblíková (7 let, 1 000 metrů) 2. místo
Sophia Kopečková (7 let, 1 000 metrů) 3. místo
Miriam Jurková (8 let, 500 metrů) 3. místo
Tereza Doležalová (8 let, 1 000 metrů) 2. místo

„Opravdu není vzteklý. Je to docela hodnej kluk, který může na příště olympiádě stát,“ usmívá se Novák.

Sáblíková se zatím brání myšlence, že by se svou mladší sestrou ještě potkala na dráze.
„Vzhledem k tomu, že jí je sedm, tak nevím, jestli osm, deset, dvanáct, patnáct let vydržím sportovat na takové úrovni. Spíš asi ne. Nejsem Pechy,“ usmívá se Sáblíková s odkazem na německou veteránku Claudii Pechsteinovou.

Trenérská pomoc týmu ji ale láká.

„Mě hrozně baví, když můžu ze své zkušenosti něco říct, poradit. Nevím, jestli bych chtěla být po své kariéře dalších jedenáct měsíců z domu. Ale musím říct, že mě to baví,“ říká Sáblíková. „Nevím, jestli budu mít za čtyři roky na to, abych bojovala o placku. Hrozně rád bych pomohla ostatním, aby tam byl někdo, kdo by moje místo mohl zastoupit. Nemusím koukat daleko.“

Sáblíková se poté ohlédla na vedle sedící Zdráhalovou.

Sáblíková: Bylo se mnou k nevydržení. Omlouvám se!
720p 360p

Sáblíková: Před Ester můžu maximálně smeknout klobouk a i to bude málo
720p 360p

Rychlobruslařka Martina Sáblíková na tiskové konferenci
Rychlobruslařka Martina Sáblíková na tiskové konferenci

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 11. kola Fortuna ligy »

12. kolo Fortuna ligy:

Bohemians 1905 - Plzeň (pá 19.10., 18:00), Olomouc - Zlín (so 20.10., 15:00), Slovácko - Teplice (so 20.10., 17:00), Baník - Karviná (so 20.10., 17:00), Příbram - Jablonec (so 20.10., 17:00), Dukla - Opava (ne 21.10., 15:00), Liberec - Slavia (ne 21.10., 17:00), Sparta - Boleslav (po 22.10., 18:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze