Martin Hašek
7. srpna 2009 • 12:55

Změny ve skocích: čeká závodníky chaos s kalkulačkami?

Roman Koudelka
TOP VIDEA
Samková: Bylo to těžší než v Soči. Holky se hrozně zlepšily Samková: Bylo to těžší než v Soči. Holky se hrozně zlepšily
Kvitová zpátky v TOP 10! Tak rychle jsem návrat nečekala, září tenistka Kvitová zpátky v TOP 10! Tak rychle jsem návrat nečekala, září tenistka
VŠECHNA VIDEA ZDE

Snaha omezit vliv přírodních podmínek na výsledky a zvýšit bezpečnost skoků na lyžích vede mezinárodní lyžařskou federaci FIS k testům zásadních úprav pravidel.V letní Grand Prix, která dnes začíná kvalifi kací v německém Hinterzartenu, budou moci skokani skákat z různých nájezdových oken v jednom soutěžním kole a do výsledků se promítne i síla větru.

Bouřlivá diskuse hoří ve světě skoků na lyžích na startu nové sezony. V německém Hinterzartenu se už dnes poprvé vyzkouší nová sada pravidel, která může zásadně proměnit tvář disciplíny.

Na vlastní kůži je poznají Roman Koudelka, Jakub Janda, Lukáš Hlava a Martin Cikl. V sobotu začíná v Hinterzartenu sezona také reprezentaci v severské kombinaci, na startu budou Pavel Churavý, Tomáš Slavík, Miroslav Dvořák a Aleš Vodseďálek.

První změna má především uchlácholit televizní stanice, které mají při častém překládání kol kvůli nepříznivému počasí potíže odvysílat kompletní program. V létě se proto bude testovat systém, kdy během jednoho kola mohou závodníci skákat z různých nájezdových oken.

Když se rozjedou vysoko, v celkovém výsledku přijdou o určitý počet bodů. Když se rozjedou níž, získají body navíc. Hlavním cílem je možnost dokončit kolo v případě špatných podmínek i z nižšího okna. Jury bude moci nájezdem hýbat oběma směry, zatímco trenéři mohou svého závodníka poslat jenom níž.

ZMĚNY SKOKANSKÝCH PRAVIDEL
Pohyblivá výška nájezdu
Skokani už se nemusí rozjíždět z jednoho nájezdu. Každému můstku bude přiřazena hodnota, která určí, kolik metrů výhody skokan získá, když si posune nájezd o metr. Přibližná hodnota za metr nájezdu by se ale na velkých můstcích měla pohybovat kolem pěti metrů. Dosud se skokanovi do výsledků počítalo za každý metr délky 1,8 bodu. Pokud se teď rozjede o metr výš, z jeho bodového součtu mu bude odečteno 9 bodů (5x1,8). Když se rozjede o metr níž, naopak 9 bodů získá.

Počítání větru
Do výsledků se bude promítat i síla větru. FIS vytvořila tzv. větrnou formuli, která určí, jaký vliv měl vítr na výkon závodníka. Vzorec zní: Síla větru x (velikost můstku – 36/20). Pokud skokan na můstku velikosti 130 metrů skočí 119,5 metru a foukne mu nevýhodný zadní vítr o síle 1,55 metru, ve výsledcích se mu objeví výkon 127 metrů.
„Věříme, že trenéři do toho budou zasahovat třikrát čtyřikrát během třiceti závodů. Jury ale získá díky novým pravidlům větší prostor v extrémních situacích,“ řekl Walter Hofer, šéf skokanského Světového poháru.

„Mluvil jsem s Dieterem Thomou a Andreasem Goldbergerem, protože jsem chtěl znát názor bývalých skokanů, kteří teď pracují pro televize. A byli nadšení.“

Druhou významnou novinkou, která se bude v létě zkoušet, je započítávání vlivu větru na výsledky skoku. Dosud fungoval koridor, podle kterého se mohla síla větru u jednotlivých závodníků lišit maximálně o 2 metry za sekundy.

Teď FIS vytvořila vzorec, do kterého se dosadí síla větru. Při nevýhodném zadním větru získá skokan ve výsledcích metry navíc. Když foukne příznivý protivítr, skokan naopak o metry přijde.

„Naskočí Einsteinova rovnice,“ říká s úsměvem reprezentační trenér David Jiroutek. „Je to zmatené. Vymýšleli jsme si, jak to bude vypadat, když bude mít člověk pocit, že to zkazil a pak ho vyhlásí vítězem. Anebo bude dole dělat šílená gesta jako blázen a skončí třetí.“

Právě představa, že závodník, který skočí jasně nejdál, může být ve výsledcích odsunut dozadu kvůli tomu, že měl dobrý vítr, se nelíbí samotným sportovcům.

„Nápad zajistit všem rovné podmínky je dobrý. Ale bude těžké se orientovat, co se na můstku děje,“ citovaly německého skokana Martina Schmitta stránky skijumping. pl.

„Podle nových pravidel může někdo skočit daleko, fanoušci budou slavit a najednou hlasatel oznámí, že ztrácí deset bodů. V důsledku to bude pro skoky smrtelné, protože tenhle sport je o emocích.“ „Nevím, co si mám představit,“ říká reprezentant Jakub Janda.

„Třeba každý skokan vyfasuje kalkulačku a bude si to počítat sám. Vítr závody vždycky ovlivňoval a vždycky bude. Nemůžu říct, že je to hloupost, ale sport může hodně ztratit na zajímavosti.“

I podle nových pravidel budou mít přírodní podmínky na výsledky vliv. Pokud například začne hodně sněžit, stopa zapadá a zpomalí se.

„Snižování nájezdu bych pochopil, ale přenášet do toho vítr mi přijde moc složité. Myslím, že vznikne chaos,“ říká Ladislav Šmíd, asistent reprezentačního trenéra severské kombinace.

„Nejsem schopen si představit, co se do vzorce bude dosazovat, když bude vítr foukat z boku.“

Zatím není jasné, jestli budou nová pravidla platit i v zimě. FIS zatím novinky zkouší jen pro letní Grand Prix a na základě ohlasů se rozhodne, co dál.

„V létě testujeme změny a získáváme informace. Pro Světový pohár možná budou částečné změny, nebo změny úplně vyloučíme,“ řekl Hofer.

„Víme jen, že v bezpečnosti a férovosti skoků na lyžích by to byl velký skok vpřed. Minimálně na papíře.“

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze