Horolezec Radek Jaroš vystavuje fotky na letišti, v létě se chystá na K2 | iSport.cz
8. ledna 2013 • 19:56

Horolezec Radek Jaroš vystavuje fotky na letišti, v létě se chystá na K2

Autor: Pavel Skořepa
TOP VIDEA
VIDEOGRAFIKA: Body v hokeji od roku 1936. Sparta nevládla vždy, pozor na týmy s jedním titulem VIDEOGRAFIKA: Body v hokeji od roku 1936. Sparta nevládla vždy, pozor na týmy s jedním titulem
Vítkovice - Liberec: Hattrick! Hudáček přidal další gól hostů, 1:7 Vítkovice - Liberec: Hattrick! Hudáček přidal další gól hostů, 1:7
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na Letišti Václava Havla v Praze jsou po celý leden vystaveny velkoplošné fotografie od známého českého horolezce Radka Jaroše, které vznikly během výstupů na osmitisícové vrcholy světa a představují unikátní dokument z expedic. Jaroš se letos v létě chystá vystoupit na K2.Výstava probíhá v Terminálu 2 a návštěvníkům je volně přístupná celý leden. V únoru poputuje do Nového Města na Moravě, které v té době bude dějištěm mistroství světa v biatlonu. Smyslem těchto fotografií je podle Jaroše a jeho týmu také testování fotografické a filmové techniky v extrémních podmínkách.

„Náš bývalý prezident byl tak trochu snílek. Ale spoustu snů se mu podařilo vyplnit a realizovat. Šel za nimi i za cenu vězení a perzekucí. Ne že bych se s takovým člověkem chtěl srovnávat, tolik drzosti nemám! Ale prostory, ve kterých zahajuje putování moje výstava Koruna Himálaje, mě k tomu navedly,“ říká k výstavě Radek Jaroš.

Jaroš přišel o články na prstech u levé nohyJaroš přišel o články na prstech u levé nohyFoto Michal Beránek (Sport)


Jaroš již zdolal všechny vrcholy tzv. Koruny Himaláje, která představuje 14 světových osmitisícových masivů, kromě pověstné K2. Chystá se na ni letos v létě, opět bez používání kyslíkových přístrojů a bez pomoci Šerpů.

Plán mu sice zkomplikovaly omrzliny, které si přivodil během nedávné expedice na Annapurnu, ale i přesto, že mu lékaři museli amputovat šest prstů na nohou, se již nyní začal na výstup aktivně připravovat. I přes nepříjemné zranění již v prosinci vyrazil na běžky.„Mým cílem je vystoupit na vrcholy všech čtrnácti nejvyšších hor světa. Těch, kteří to dokázali, je mnohonásobně méně než lidí, kteří vzlétli do vesmíru. Expedici tentoktát podpoří ČP Invest a její termín je červen až srpen 2013, přestože jde o poměrně krátký čas na dořešení následků omrzlin z Annapurny. Ale kde je vůle, tam je cesta,“ říká Jaroš.

Radek Jaroš se chystá zdolat i K2, která je považována za nejtěžší horu světa


„Výstup na Annapurnu se nám podařil po dlouhých 24 letech od doby, kdy na ní stanuli první a zároveň poslední Češi. O vrchol K2 jsem se pokoušel již čtyřikrát. Počasí bylo ale vždy proti nám, ty roky nepustilo nikoho a při poslední expedici mě vyřadil úraz,“ popisuje Jaroš. Cílem expedice bude vystoupit na K2 ze severní, tibetské strany.Jaroš má na svém kontě skalní i ledovcové vrcholy čtyř kontinentů. Je autorem knih Dobývání nebe, Hory shora a Hory, má panenko, výstavy velkoplošných fotografií Himálaj 1000 až 8848 m, filmových dokumentů z expedic a dalších dokumentárních filmů oceněných na filmových festivalech.

Za záchranu života několika horolezců obdržel v roce 2009 hlavní cenu Fair Play od Českého olympijského výboru a od Evropského hnutí fair play.

Radek Jaroš věří, že bude při své další misi úspěšný
Radek Jaroš věří, že bude při své další misi úspěšný

 
Články odjinud


Články odjinud