Sto let sportu: Neumannová slavila remízu, Šlégr o Gretzkého slzách | iSport.cz
Martin Hašek
29. září 2018 • 04:10

Sto let sportu: Neumannová slavila remízu, Šlégr o Gretzkého slzách

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Liga mění pravidla: Stačí odehrát polovina duelů, častější testy, sporné stopky za ŽK
Britský novinář: Fotbal je dnes v Liverpoolu vysvobozením. Co přestupová politika?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vládců dekád českého sportovního století není deset, ale jedenáct. V anketě Největší momenty českého sportu, kde vybírala veřejnost i odborná porota, se na slavnostním večeru v pražském Foru Karlín připomněly úspěchy Emila Zátopka, Věry Čáslavská či hokejistů z Nagana, běžkařka Kateřina Neumannová a desetibojař Roman Šebrle se o vítězství ve své dekádě rozdělili.„Pro mě je velkou ctí remizovat s Romanem, to se nestává jen tak každému. Roman, kromě toho, že se nám všem vždycky líbil, byl inspirativní tím, že zvládl deset disciplín,“ hodnotila Neumannová výsledky dekády 1999 – 2008, v níž jí olympijské vítězství z bruslařské třicítky z Turína stačilo na vítěznou remízu s Šebrlem, který v tomto období jako první překonal hranici 9000 v desetiboji, vyhrál olympiádu v Aténách a v roce 2007 i mistrovství světa.

„Já si na závod Kateřiny pamatuju naprosto přesně. Odběhl jsem si z posilovny nahoru mezi trenéry a všichni jsme to tam sledovali,“ líčil Šebrle. „I pro mě je ta remíza naprosto fantastická a já si jí velmi cením.“

Jaromír Jágr se zdraví s dalšími sportovními legendami na slavnostním obědě k oslavám 100 let českého sportu
Jaromír Jágr se zdraví s dalšími sportovními legendami na slavnostním obědě k oslavám 100 let českého sportu

Vyhlášení nejemotivnějších momentů jednotlivých dekád orámovalo výroční večer českého sportu ve Foru Karlín. Vítězi dalších dekád byli vyhlášeni gymnasta Bedřich Šupčík, fotbaloví finalisté z MS 1934, zlatí hokejisté z MS 1947, trojnásobný zlatý medailista z OH 1952 Emil Zátopek, sedminásobná olympijská vítězka ve sportovní gymnastice Věra Čáslavská, fotbaloví mistři Evropy 1976, tenisová legenda Martina Navrátilová, zlatí hokejisté z Nagana a sněhová obojživelnice Ester Ledecká, dvakrát zlatá ve dvou různých sportech na letošních ZOH v Pchjongčchangu.

„Viděl jsem Waynea Gretzkého plakat v útrobách kabin. Pro nás to byla otázka hrdosti, že malá země, Česká republika, vyhrála turnaj století. Po návratu do Kanady nám v Montrealu připravili červený koberec a ocenili nás,“ vzpomínal olympijský šampion z Nagana Jiří Šlégr.

Jágr prozradil, kdy nastoupí, a hovořil s prezidentem. Je vidět, že má přehled o všem, chválil

Srdíčko je české!

Hned dvě dekády ovládly úspěchy fotbalistů, v čele se zlatými hochy z Bělehradu 1976, kdy finále mistrovství Evropy proti NSR rozhodl dloubák Antonína Panenky poté, co soupeř předtím vyrovnal v poslední minutě normální hrací doby.

„Jsem rád, že Němci vyrovnali, protože bych dneska nebyl tak slavný,“ smál se Panenka. „Penalta je velmi frekventovaná otázka na besedách, hospodách. Mě neomrzelo o tom vyprávět, jsem naopak rád, že o to mají zájem a baví to několikátou generaci.“

Cenu za hrdinku sedmdesátých a osmdesátých let, tenistku Martinu Navrátilovou, která po emigraci většinu své kariéry reprezentovala Spojené státy, převzala její sestra Jana.

„Vy se nedovedete představit, jak se Martině stýskalo. Ona hrála samozřejmě za sebe, ale když vyhrála, tak vždycky vzpomínala na Berounku, na Řevnice, na smradlavou klubovnu, která smrdí antukou, na Štvanici, na tramvaje v Praze a na Vltavu,“ řekla z pódia zjevně dojatá Jana Navrátilová. „Když sem přijedu, můžu mít zavřené oči, ale jsem prostě doma. Martina sice hrála s cizím pasem, ale srdíčko je české.“

Dva vítězové deváté dekády Šebrle a Neumannová: Jsem ráda, že mám Romana po svém boku

Dominátor vzpomínal na 70. léta: To jsem fandil československým hokejistům

Ledecká po kempu v Chile: Příprava s dvanácti chlapy byla intenzivní

Panenka o ME 1976: Jsem rád, že to v lidech stále žije

Krpálek mezi nejlepšími sportovci na Hradě: Je to obrovská čest tu být

ANKETA: Na setkání s kým jste se dnes nejvíce těšil?

ANKETA: Co berete jako nejvetší moment vaší kariéry?

ANKETA: Který sportovní okamžik byl podle vás největší moment za posledních sto let?

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

Hokej
Generali Česká Cup Play off NHL

Motorismus
Velká cena Brna 2020 Valašská Rally 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud