Coby předseda České unie sportu i basketbalového svazu má Miroslav Jansta na útok Ruska na Ukrajinu jasný názor. Sportovní svět by na ni měl odpovědět tak, že okamžitě zruší všechny mezinárodní akce, které se mají konat na území Ruska a Běloruska.
Měli by být ruští sportovci a svazy dočasně vyloučeni ze všech mezinárodních soutěží?
„Sport by měl být apolitický. Současná ruská agrese na Ukrajině ale dalece přesahuje rámec politiky a útočí na základní lidské hodnoty, na kterých stojí i sport. Proto by měly být okamžitě zrušeny všechny mezinárodní akce, které se mají konat na území Ruska a Běloruska. Dohodnout společný postup s nadnárodními sportovními institucemi. Samozřejmě ale nepřeji ruským sportovcům, aby odnášeli neschopnost a zvůli svých politiků. Netrestat sportovce, potrestat režim. Sankcemi ve sportu by byli postiženi i ruští sportovci, kteří se dlouhodobě připravují v Evropě a nesouhlasí s Putinem.“
A co by znamenalo pro sport, kdyby se ruští sportovci nemohli zúčastnit třeba akcí v Evropě nebo jinde ve světě?
„Oslabení konkurence, mnohdy snížení sportovní hodnoty soutěží, narušení herních plánů dlouhodobých soutěží a komplikace v probíhajících nebo připravovaných kvalifikacích. A taky eliminaci možnosti, jak působit demokratickými hodnotami na lidi z jiných zemí, kteří si třeba ani neuvědomují, že je i jiný svět. Naši sportovci za totality jezdili do světa a tam se seznamovali s tím, že existuje i jiný svět a pohled na realitu.“

Jak jinak by se měl podle vás sportovní svět postavit ke konfliktu na Ukrajině?
„Tak jako to dělal po celou historii – snažit se být nejlepší a ukázat světu, že existují i hodnoty fair-play, že se dá bojovat i jinak nežli zbraněmi.“
Máte zprávy, zda byla ČUS či sportovní svazy požádány ukrajinskými protějšky o pomoc? Ta už proběhla v případně basketbalového klubu Prometej, jenž přesídlil do Nymburka. Existuje jiný takový příklad?
„Jako ČUS jsme umožnili trénink mistru basketbalu týmu Prometej ve Sportovním centru Nymburk. Zde odehrají také mezinárodní utkání, konkrétně Ligu mistrů. To jsme jim nabídli včas a jsou u nás už týden. Jinak další žádné požadavky o pomoc z Ukrajiny jsme nezaznamenali, a zda některé národní sportovní svazy ano, mi není známo. Otázka je, jak mohou sportovní organizace účinně pomáhat.“
Máte zprávy, kolik českých sportovců momentálně působí na Ukrajině a zda nepotřebují pomoc?
„Takové zprávy nemáme, to musí vědět jednotlivé svazy nebo jednotlivci. Jsme připraveni jim poskytnout jakoukoliv koordinovanou pomoc.“
Má ČUS například ubytovací kapacity (tělocvičny, ubytovny), aby případně pomohla s vlnou uprchlíků z Ukrajiny? Lze vůbec plošně takovou pomoc organizovat?
„ČUS má pouze Národní sportovní centrum v Nymburce, které je ve špatném stavu, po covidu je v hospodářské ztrátě a čeští sportovci by tím ztratili už vůbec jednu z mála možností, kde trénovat. V tělocvičnách naše členské kluby, které je vlastní, v tuto chvíli ani neví, zač zaplatit elektriku a topení, protože ceny dramaticky stouply a nejsou zdroje na jejich úhradu. Plošně by takovou pomoc musel pomoci organizovat stát. Sportovci sami mohou nabídnout pomoc spíše v ojedinělých případech.“
Zprávy ze dne 9. března 2022
Portugalský fotbalový trenér Paulo Fonseca popsal, jak prchal z Ukrajiny, kam se těsně před ruskou invazí vrátil pro svou manželku. V Doněcku museli zůstat přes noc v krytu, potom se vydali minibusem směr Moldávie. „Byla to hrozná cesta. Jeli jsme třicet hodin non stop. Často jsme stáli v koloně, nad námi létala letadla, potkávali jsme transporty ukrajinské armády. Uklidnil jsem se, až když jsme byli na rumunských hranicích,“ prohlásil. Fonseca také vyzval Evropskou unii a USA, aby Ukrajinu neopustili. „Dělají toho hodně, ale ne dost. Musíme tu zrůdu zastavit,“ prohlásil bývalý trenér Bragy, Porta nebo AS Řím, kde skončil loni v květnu.
V úterý večer zažila zaplněná O2 arena neuvěřitelně srdceryvný moment. Na kostce, v hledišti a následně i na ledě se během dobročinného utkání Kladna se Spartou (1:4) objevily se svými dětmi Ljuba a Olga, dvě Ukrajinky, kterým se po vyčerpávající cestě povedlo utéct z válkou pustošené vlasti. Pomohl jim k tomu i redaktor deníku Sport Jan Denemark, který se na vlastní pěst vydal na moldavsko-ukrajinské hranice, aby ukrajinskou rodinu odvezl do bezpečí za babičkou v Česku. Jak vše probíhalo a jak si malí kluci užili děkovačku s Júliusem Hudáčkem? Více čtěte zde >>>
Neobyčejný zápas plný emotivních momentů. Podtext, že rivalita jde stranou, je naplněný… Ve vyprodané O2 areně tentokrát nešlo o góly, ani o body. Ale o pomoc. Jaromír Jágr, iniciátor myšlenky charitativního zápasu na pomoc Ukrajině, musí být spokojený. Během utkání mezi Kladnem a Spartou mu za podporu ukrajinských uprchlíků na obří kostce poděkoval i Gary Bettman, šéf NHL, který ocenil jeho snahu i české fanoušky. „Jsme rádi, že můžeme pomoct i my!“ vzkázal. Zámořská liga přispěje 68 tisíci dolarů, v přepočtu asi 1 600 000 korun. Více čtěte ZDE>>>.

Útočník Filip Chlapík, který s přehledem ovládl bodování Tipsport extraligy, si nenechal ujít speciální zápas s Kladnem věnovaný uprchlíkům z válkou pustošené Ukrajiny. V úžasné atmosféře řídil výhru Pražanů 4:1 třemi body, čímž zaokrouhlil svůj bodový zisk na číslo 70 (31+39). Co řekl k akci pořádané Jaromírem Jágrem? Rozhovor čtěte ZDE>>>.
Zprávy ze dne 8. března 2022
Do O2 areny si na dobročinný zápas mezi Kladnem a Spartou našlo cestu 14 512 diváků. Vyprodáno v největší multifunkční hale v České republice tedy nebylo, i tak si ale fanoušci mohli užívat jednu z nejlepších atmosfér na hokeji poprvé od roku 2020. Na ukrajinské uprchlíky se navíc povedla vybrat úžasná částka - více jak tři a půl milionu korun!
Zaplněná O2 arena zatleskala statečným Ukrajinkám Ljubě a Olze, které se za pomoci redaktora deníku Sport Jana Denemarka dostaly společně se svými třemi dětmi do Česka z válkou pustošené vlasti. Obě ženy se rovněž se svými ratolestmi přišly podívat na dobročinný zápas. Potlesk od diváků je evidentně velice dojal.
Na kostce nad ledem O2 areny přehráli pořadatelé vzkaz od komisaře NHL Garyho Bettmana. Šéf zámořské soutěže na dálku ocenil Jaromíra Jágra a české hokejové fanoušci za dobročinnou akci, kterou podporují ukrajinské uprchlíky. Nejprestižnější hokejová liga na světě se rovněž rozhodla přispět. Na pomoc obětem ruské agrese zaslala NHL 68 tisíc amerických dolarů, tedy zhruba 1,6 milionu korun.

O první komerční přestávce utkání Kladna se Spartou se v dolním prstenci O2 areny rozjela show. Fanoušci obou týmů na tribunách zvedli před sebe modrý či žlutý papír a společně utvořili jednu velkou ukrajinskou vlajku. V průběhu chorea i utkání z kladenského i sparťanského kotle slýcháte hesla jako např. Sláva Ukrajině! Ukrajina! či Putin je č***k!


Před úvodním buly přicházeli na led O2 areny hokejisté Sparty i Kladna ve stejnou chvíli jako jeden tým. A zatímco hudební kapela hradní stráže a police České republiky zahrála hymny České republiky a Ukrajiny, sparťané i Rytíři stáli vedle sebe bok po boku. V dobročinném a naprosto unikátním zápase totiž jde skutečně rivalita úplně stranou. Utkání začalo.
